Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Idei de voiaj


Postări Recomandate

  • 2 luni mai târziu...
  • Răspunsuri 33
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

  • 4 luni mai târziu...

Ma gandeam la un traseu pentru concediul de anul asta; Paralia-Atena-Rhodos si inapoi, altfel zis cu masina pana Atena, lasata acolo si luat vaporul din Pireu pana in Rhodos, acolo inchiriat un Corsa sau ceva de genul cu 30 euro pe zi , stat 3-4 zile, vizitat insula Symi (parca asa se numeste) si intoarcere pe acelasi traseu.

 

1400x2=2800km pana in Atena si retur adica la un 8% consum ar fi 224l la 1,2 euro benzina inseamna 270 euro pentru benzina plus vignete sa zicem 350 euro.

Vaporul costa 120 lire sterline pentru 2 persoane adulte adica vreo 150 euro dus deci 300 dus intors, pana acum 650 euro.

Daca punem cazarea si mancarea la 50 euro pe zi pentru 2 pers. mai adaugam 300 deci ar iesi undeva la 1000 euro.

interesat cineva pentru data de 10 iulie? (aproximativ)

Editat de fluffy37
Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Cazare si masa pentru doua persoane 50 euro, nu este prea realist, poate doar cu cortul in camping. Ar trebui dublata suma.

Deloc. 25 euro e camera, un pranz nu trece de 15 pt 2 persoane , restul pot fi ceva souvlaki de 10 euro. Cel putin in Paralia, asa era.

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...
  • 4 luni mai târziu...
  • 1 lună mai târziu...

Deloc. 25 euro e camera, un pranz nu trece de 15 pt 2 persoane , restul pot fi ceva souvlaki de 10 euro. Cel putin in Paralia, asa era.

Paralia nu e cea mai buna referinta ptr costurile unei vacante in Grecia. Pe de alta parte sa bati drumul pana in Rhodos si sa stai doar 3 zile este pacata de bani si drumul batut pana acolo. Daca tot ajungi intr-o destinatie indepartata e bine sa petreci suficient timp cat s o explorezi cat mai bine.

Am fost in Creta de exemplu si 11 zile si 1100km parcursi pe insula au fost total insuficiente ptr a vedea insula in intregimea ei.

Link spre comentariu

Asa am patit si eu prin Germania, multi kilometri dar putin vazut de obicei. Prin urmare recent am fost iar ca turist si am stat doar in zona Stutgart 8 zile. Ma pot lauda ca am vazut destul de multe. Cred ca la fiecare obiectiv turistic parcurs se putea aloca cel putin timp dublu. De vazut la Sinsheim muzeul tehnicii de lupta din cel de-al doilea razboi mondial si nu numai! Impresionant!

Link spre comentariu

Cred ca multi au tentatia in primele concedii sa bifeze cat mai multe obiective turistice si la final sa termine vacanta obositi si sa nu mai tina minte ce au vazut (am patit-o si eu).

Cred ca prioritatea este sa ne bucuram de vacanta si sa nu ne propunem un maraton de vizitat diferite obiective :)

Link spre comentariu

Paralia nu e cea mai buna referinta ptr costurile unei vacante in Grecia. Pe de alta parte sa bati drumul pana in Rhodos si sa stai doar 3 zile este pacata de bani si drumul batut pana acolo. Daca tot ajungi intr-o destinatie indepartata e bine sa petreci suficient timp cat s o explorezi cat mai bine.

Am fost in Creta de exemplu si 11 zile si 1100km parcursi pe insula au fost total insuficiente ptr a vedea insula in intregimea ei.

Pentru mine Paralia este o zona tampon sa ma exprim asa, adica intotdeauna aici ma opresc pentru prima noapte si tot aici ma opresc pentru ultima ca sa pot pleca spre casa odihnit. Pe de alta parte nu exista referinta pentru costurile unei vacante oriunde in lumea asta. Sunt oameni mai bogati si altii mai saraci si fiecare se multumeste cu ceva care nu coincide niciodata.

 

PS. mai exista si oameni carora le plac "maratoanele".

Editat de fluffy37
Link spre comentariu

În unicul hotel în care am stat era într-adevăr deplorabil. În rest, toate pensiunile au fost foarte OK. Ce-i drept, rar de tot dau sub 50 de euro pentru o noapte, iar selecţia o fac pe bază de recenziile lăsate de alţi turişti şi pe ce simt eu referitor la locul respectiv. Pînă acum nu m-am înşelat niciodată.

 

Ca o altă constatare personală, TripAdvisor e de toată jena. După 4 gherle luate în 4 locuri diferite nu m-aş mai lua în veci după ce scrie acolo.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări