Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Philips 20PFL4122/10 lipsa programe.

Recommended Posts

Respectivul TV nu "receptioneaza" nici un program.

Sasiul e TPS1.0E LA

Verificat totul pare OK. Verificat si tuner in prima faza,pare OK. Tunerul este FQ1216MEV

Am luat semnal de pe iesirea tunerului si l-am aplicat altui aparat pe Video IN,se vede ca face cautarea (asta rezultase si din verificarea tunerului,aveam tensiune variabila pana la 32 V) dar nu se opreste la program.

Am oprit eu manual cautarea pe un canal,semnal Video este la iesirea din tuner,din schema am vazut ca spre scart iese din procesor,semnalul video,am verificat si este pe scart,putin mai estompat decat la iesirea din tuner dar este.

In schimb la TV ,inafara de OSD ecranul e negru si bineinteles nici un program gasit.

Nu am gasit prin meniu vreo optiune de blocare a imaginii in lipsa semnalului,blue sau black screen.

Meniul service e cam degeaba,doar reglaje de culori si white balans.

Nu am verificat audio in schimb,dar nu prea cred ca lipsa sunetului sa-l faca sa creada ca nu este semnal.

La cautare automata la gasirea semnalului incetineste viteza de cautare,intre programe si in zonele fara semnal merge mai repede cautarea.

Un singur dump am gasit pentru modelul acesta dar nici o schimbare.altele pentru acelasi sasiu dar alta diagonala nu au imagine.

Sa fie tunerul defect ? Nu prea cred?

Softul? Un singur dump am gasit,daca mai are cineva salvat unul ar fi bina sa-l testez. 

Procesorul? Nu am sa-l schimb.

Orice idei sunt binevenite.

• Replies 1
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic