Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
lrai

Proiect electroliza rugina

Recommended Posts

nu dati banii pe prostii, luati creioane la copii ...   :rade:

Posted Image

Nu cumva sant acoperite cu ceva lac ca sa nu murdareasca mana? si asta o sa inpedice electroliza.

De cind s`a inventat smirghelul poate fi si vopsit! :d

Grig

Varianta finala :

Posted Image

Montare anod - montare elastica usor de inlocuit.

Posted Image

In actiune:

Posted ImagePosted Image

Merge foarte bine, fara mizerie, sunt f. multumit. Electrozii se pot schimba rapid (si chiar trebuie rotiti deoarece cei din mijloc se consuma mai repede). Creioane de carbon se gasesc si sunt ieftine, lacul protector se curata usor cu lama.

Dupa elecroliza, pe obiectul curatat ramane atasat un strat foarte subtire de magnetit. Se poate lasa asa si stratul ala fiind poros absoarbe uleiul mai bine si ajuta la protectia lui viitoare sau daca se doreste se poate curata mecanic destul de usor. O alta varianta in special pentru piese restaurate cu detalii foarte fine la care nu se poate curata mecanic (magnetitul este fixat in detalii) este solutia Renaissance Metal De-corroder despre care am auzit numai lucruri bune si e folosita si de restauratori profesionisti. 

• Like 1

Pentru lucruri uzuale eu am folosit Evipass, ceva solutie ungureasca intr`un bidon de plastic galben.

Am lasat in ea piesa ruginita si am scos`o dupa citeva ore .

A curatat frumos.

Grig

Evipass, Deruginol si restul substantelor cu acid fosforic ataca suprafata si o fosfateaza. Daca vopsesti piesa e ideal. Daca nu, suprafata ramane poroasa si de culoare gri mat.

Exemplu de suprafata tratata cu deruginol:

Posted Image

Pentru restaurari se folosesc substante cu acid citric sau acid tanic care ataca mai putin si lasa o suprafata cat mai apropiata de metalul original.

Da, gri ramine.

Fiind vorba la mine de ceva scule le`am dat apoi cu ulei si vad ca se

pastreaza ff bine.

Grig

Eu pentru restaurare folosesc Acid Fosfonocarboxilic. Reacţia este lentă dar rezultatele sunt excelente.

Nu  merg electrozii de grafit folositi la craituire?fara stratul de cupru bineinteles,preturile de pe olx sunt destul de mari.ma refer la asa ceva jjjj

nu prea vad cum scoti cuprul de pe ei. 

Clorura ferica, acid azotic, .... cam in tot ce se corodeaza imprimatele.

Grig

nu cred ca e o solutie ... pana in 15cm nimic nu bate creioanele de grafit, peste 15cm ori dai banu' si cumperi baghete de 45 RON ori cauti deseuri de grafit (desi si alea sunt scumpe).

De ceva timp (in limta unui foarte redus timp liber) m-am apucat sa fac o instalatie de nichelare, ceva mic, in special pentru carcase de ceas. Orice informatie legata de sursa de alimentare mi-ar fi de real folos. Atunci cand voi finaliza proiectul meu, cu placere o sa-l impartasesc si cu voi.

Stima