Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

aparat sudura mig mag diy


Postări Recomandate

Nu e normal dar asa se intampla la CO2, la sudura foarte intensiva se intampla si la C18, banuiesc ca nu ai incalzitor si sudezi destul de mult.

 

Cam asa se manifesta un regulator fara incalzitor dupa ceva sudura, se vede gheata pe el si de asemenea se vede ceasul de pe iesire ca e dat peste cap (ar trebuii sa fie undeva pe la 15l/min) deoarece din cauza ghetii mecanizmul regulatorului nu mai etanseaza bine si astfel presiunea pe iesire creste necontrolat ducand la deteriorarea ceasului si intr-un final plesneste si furtunul sau in cel mai fericit caz sare din stuturi:

reg.thumb.jpg.74f94aa7c27a9fb8187190d2fa3d968a.jpg

Cu toate astea la tara eu folosesc numai CO2 fara incalzitor, am si incalzitor dar nu am avut nevoie sa-l folosesc, care va sa zica fac suduri usoare  :)

Link spre comentariu

Foarte in regula, dupa cum sau poate va amintiti discutam o data de cuple rapide pe furtunul de gaz, in cazul meu scot furtunul din cupla si in loc bag un conector tata astfel incat iesirea regulatorului e in permanenta deschisa, asta pentru ca am observat chiar si dupa inchiderea tubului si purjarea gazului probabil din cauza ghetii carbonice tot se formeaza presiune pe iesire!

Link spre comentariu

Asa cred si eu, fara incalzitor am testat si arunca zapada carbonica pe iesirea reglata, prima data am crezut ca`i gheata din cauza umiditatii dar s`a vaporizat fara sa lase nimic, daca foloseam incalzitorul raminea presiunea pe iesire constanta sau se modifica putin, urca maxim pina la 20lpm cind eu aveam setat

la 10lpm.

Link spre comentariu
  • 4 săptămâni mai târziu...

As avea nevoie de tensiunea in gol a unui traf de sudura mig ,adică cat este pe treapta 1,2... De la un traf cu curent macar de 250 de amp ,iar bobinajele sa fie unul peste altul adică primar peste secundar , daca se poate și nu-i deranj prea mare , vreau sa demarez construcția unui mig de la zero. Va multumesc anticipat!

Editat de Daniel Rotea
Gresealaaaa
Link spre comentariu

Ai valorile in tabelul 2.

Daca vei folosi Corgon mai scazi 2V din ele.

Ca idee ar fi bine sa pleci de pe la 13-14Vdc, poate ai de brazat cindva cu sirma de bronz.

Tensiunea maxima pe la 22Vdc, astea in sarcina, nu in gol.

Tensiunea in sarcina trebuie sa fie cit mai  egala cu cea din "gol".

Trebuie sa ai un transformator cu o caracteristica cit mai dreapta, nu ca la MMA unde este spre curent constant, aici mergi

pe tensiune constanta.

Link spre comentariu

In tabel apare curentul până la 200 de amp,dispun de un traf bobinat de tatăl meu ( D-zeu să îl odihnească) foarte puternic ,cu care sudam la inceput ,este bobinat cu primar peste secundar ( rigid) era alimentat dintr-un divizor rezistiv pt reglarea curentului in primar. Are primar cupru de 2,5  iar secundar 2 fire 4x7 tot cupru ,este pe tole i primarele cuplate in paralel iar secundarele in serie. Am sudat cu el doar cu un singur primar conectat că să îl fac mai moale la caracteristica, sa pot suda profile ușoare. Dacă pun primarele in serie ,fara divizor rezistiv am tensiunea in gol 27 de volti . Acum construiesc redresorul, vreau sa vad cat scade in sarcina . Vroiam sa am niste date de la ceva făcut de fabrica ca reper,sa am după ce sa mă orientez....

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări