Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Montaje experimentale educative


Postări Recomandate

Da, noi putem face asta, normal, dar unul de 13-14 ani nu prea cred ca apreciaza, si nu-l va ajuta asa ceva...ca sa invete electronica, cel putin nu fara o indrumare corespunzatoare. Acele componente sunt de multe ori prea specializate, mai dificil pentru un pustiulica sa caute echivalente la un tranzistor, daca in schema pe care vrea s-o croseteze apare BC107, asta cauta, nu stie ca e tot una cu 2SC1079(de exemplu). Iar electroliticii, nu are sens sa mai vorbim...se acumuleaza dezamagiri de la o componenta defecta, si se lasa de mesterit. Nu e usor sa aprinzi pasiunea, dar si mai greu e s-o indrumi in directia corecta.

De vrut sa am acele componente, Doamne Fereste, nu am incredere nici in cele nou-noute, de la TME, daramite in unele care au functionat 30.000 de ore!:85

Link spre comentariu

Electronica nu se invata lipind piese la montaje de tipul sirena wau-wau, ci sistematic, pe bucati (lectii). Incepi cu componentele pasive (constructie, functionare, simbol, etc), cu circuitele de c.c. si de c.a., cu diodele (caracteristica U-I, rezistenta serie, strapungerea, capacitatea de bariera si cea de difuzie, comutatia), cu tranzistoarele (functionare, circuite de polarizare, amplificatoare elementare, etc), dupa care mergi mai departe. Adica trebuie sa-l si atragi pe copil (elev), dar sa-l si pui pe o directie clara, sa avanseze si in final sa faca o facultate si sa ajunga inginer proiectant (cercetator, etc). Ceilalti, care nu se tin de treaba si abandoneaza pe parcurs, nu se pun la numar. Conteaza produsul finit. Trebuie instructor bun, ca fara el trusele de electronica sunt cam degeaba.

Link spre comentariu
Acum 57 minute, VAX a spus:

Electronica nu se invata lipind piese la montaje de tipul sirena wau-wau, ci sistematic, pe bucati (lectii). Incepi cu componentele pasive (constructie, functionare, simbol, etc), cu circuitele de c.c. si de c.a., cu diodele (caracteristica U-I, rezistenta serie, strapungerea, capacitatea de bariera si cea de difuzie, comutatia), cu tranzistoarele (functionare, circuite de polarizare, amplificatoare elementare, etc), dupa care mergi mai departe. Adica trebuie sa-l si atragi pe copil (elev), dar sa-l si pui pe o directie clara, sa avanseze si in final sa faca o facultate si sa ajunga inginer proiectant (cercetator, etc). Ceilalti, care nu se tin de treaba si abandoneaza pe parcurs, nu se pun la numar. Conteaza produsul finit. Trebuie instructor bun, ca fara el trusele de electronica sunt cam degeaba.

 

  Domnule @VAX, cu stima si respect pentru postarile Dvs. Aici va contrazic total.

Nu trebuie sa aruncati cu noroi in sistemul de invatamant, daca nu stiti cum se desfasoara acesta  activitate in timpurile noastre.

Lucrez in sistem din 1992, atat la predare cat si la instruire practica. Daca nu stiti, exista o Programa Scolara si pentru electronica, programa care include si ce ati enumerat Dvs. mai sus. Numai ca este mult mai structurata, mult mai detaliata.

Si, culmea, .....se si respecta: ...cu Planificari Semestriale, .....cu Planuri de Lectie, ....cu Mijloace de invatamant, ...cu Metode de invatamant, ...cu Obiective de invatare ... cu date calendaristice......etc..etc..

Despre dotare nu se pune problema: avem osciloscop ,generator de semnal, multimetre digitale, satatii de lipit cu afisaj electronic al temperaturii, consumabile, etc.

 

 Acum urmeaza si partea negativa: din 25 de elevi ai clasei,  maxim 2 sunt interesati de aceasta specialitate. Restul se uita cu un ochi la acele cablaje ce le are in fata si cu un ochi la telefon. Dupa cateva secunde, ochiul care se uita la cablaj se muta automat la telefon.

Este un fenomen national, fenomen care nu poate fi stopat . Telefoanele mobile nu le poti retine. Este interzis prin lege.. Singura solutie...demolarea antenelor GSM. Atunci se poate face carte in invatamantul preuniversitar romanesc.

 

Edit. Am uitat sa zic de manele. Dar asta este un fenomen mai complex si merita o alta postare.

  Stima.

 

 

Editat de PINTI
Link spre comentariu
16 minutes ago, PINTI said:

 

  Domnule @VAX, cu stima si respect pentru postarile Dvs. Aici va contrazic total.

Nu trebuie sa aruncati cu noroi in sistemul de invatamant,

Cine a criticat sistemul de invatamant ? M-am referit strict la aceia care isi imagineaza ca le cumpara copiilor niste truse din astea si gata, i-au facut electronisti. Trebuie instructor bun si mii de ore de munca. Vorba aia: "Copilul e ca roaba, nu merge daca nu-l impingi tot timpul de la spate"

Link spre comentariu

      Il impingi de la spate ca o roaba. Este normal. Asa se face educatia.

Numai ca acea roaba are pana la roata din fata (singura roata... cu o pana,...probabil facuta de elev) si mai are si o boxa MP3 bluetooth in acea cuva de transport.

Umfi roata, deconectezi boxa ..si cand te uiti.????? ia elevul de unde nu-i!!!

Este deja plecat la "Pacanele".

Link spre comentariu

Este o discutie pe care nu o putem dezbate aici. Ne-ar trebui cateva zeci de ore de tastare la calculator.

Ca un raspuns simplu: in primul rand parintii si in al doi-lea rand "educatorii/invatatorii/ profesorii" de la scoala generala.    Dar si ei, saracii dascali, ce sa scoata din  "acest material"???

Ne intoarcem tot la intrebarea Dvs. de mai sus.

Raspunsul este DA.

 

Link spre comentariu

Categoric părinții îi influențează cel mai mult.Când copilul își vede un părinte în timpul liber construind câte ceva, va tinde să-l imite și poate îi va plăcea activitatea și pe viitor.Dar dacă-l vede zilnic tolănit cu berea-n mână, cu țigara-n colțu gurii și ascultând manele....ce exemplu poate să urmeze ? 

Eu i-am luat fiului meu primul lui pistol de lipit la 5 ani, nici nu mai puteam să lucrez că mi-l lua mereu când mă vedea lipind câte ceva. Când era la grădiniță știa deja să realizeze singur un circuit simplu, cu un led, un rezistor, un întrerupător și o baterie.Asta fără să-l învăț eu intenționat, dar observa absolut tot ce fac eu și încerca și el fără să mă întrebe.Aveam oricum casa plină de cărți de electronică de la începători la avansați, dar a beneficiat și de posibilitățile internetului.Când eram de vârsta lui era un lux să am și un aparat decent de măsură, iar acum el poate face simulări de circuite complexe pe laptop.

Link spre comentariu
Acum 1 oră, gauss a spus:

Ma rog , intrebarea a fost ( oarecum ) retorica . Eu cred ca parintii au un procent ( mare ) de vina . Nu stiu , si nu cred ca putem stabili exact , cat ar fi . Cred ca e proportional cu autoritatea asupra copilului , a parintilor e cea mai ridicata .

 Statul  romanesc, cu tot ce se intampla in politica, pe langa parinti, are si el o foarte mare vina.

Nu intram in amanunte.  

 

Acum 1 oră, validae a spus:

Categoric părinții îi influențează cel mai mult.Când copilul își vede un părinte în timpul liber construind câte ceva, va tinde să-l imite și poate îi va plăcea activitatea și pe viitor.Dar dacă-l vede zilnic tolănit cu berea-n mână, cu țigara-n colțu gurii și ascultând manele....ce exemplu poate să urmeze ? 

Eu i-am luat fiului meu primul lui pistol de lipit la 5 ani, nici nu mai puteam să lucrez că mi-l lua mereu când mă vedea lipind câte ceva. Când era la grădiniță știa deja să realizeze singur un circuit simplu, cu un led, un rezistor, un întrerupător și o baterie.Asta fără să-l învăț eu intenționat, dar observa absolut tot ce fac eu și încerca și el fără să mă întrebe.Aveam oricum casa plină de cărți de electronică de la începători la avansați, dar a beneficiat și de posibilitățile internetului.Când eram de vârsta lui era un lux să am și un aparat decent de măsură, iar acum el poate face simulări de circuite complexe pe laptop.

 Baiatul meu cel mic,(are deja 26 de ani) a stat pe langa mine de la sase ani.

Acum repara calculatoate, leptop-uri, tablete, telefoane, TV- LCD, etc..etc. Tin sa mentionez ca nu a urmat nici o scoala de profil in electronica. Are o diploma de inginer in alt domeniu.

 

Ce pregatesti acasa, de la o varsta frageda, asta vei avea toata viata, pana vei inchide ochii.

Editat de PINTI
Link spre comentariu

        Domnilor, electronica , ca sa iasa ceva serios, trebuie luata de la electron si dusa pana unde poate merge mintea de modelat, pe aceasta idee. Sigur , aceasta se poate face in multe conditii dar,  cea sistematica , cu indrumare competenta si constanta , pana cand apare si se dezvolta germenul pasiunii, este cea mai buna.  Acum acest lucru, din pacate, nu se mai poate face organizat , nu mai sunt pasionati,  rabdare si chiar cunostintele incep sa se atenueze.  Timpul este cel mai inversunat adversar pentru ca nimeni nu mai vrea sa se intoarca la electron, legile lui Kirchhoff si montajele simple. Copiii nostri abia invata sa mearga dar, sunt pusi sa alerge, dupa model american. Va cruciti cand vedeti la clasa a treia, sisteme de ecuatii cu doua necunoscute si  copilul abia este atent sa citeasca corect , fara sa si realizeze ce citeste. Nimeni nu mai da copilului kit de construit. Acum fiecare copil doreste telefon performant, calculator, tableta si sa stea cat mai departe de carte. Scoala se face ca intrun continuu joc deci,  nu se face. Baiatul lui PINTI este un exemplu fericit de modelare  iar pasiunea a venit prin grija tatalui si mintea organizata si productiva de inginer a completat restul.

Link spre comentariu
Acum 23 minute, mihai1953 a spus:

pasiunea a venit prin grija tatalui si mintea organizata si productiva de inginer a completat restul.

Nu e universal valabil. Depinde si ce gaseste ca substrat.Al meu baiat nu a imbratisat pasiunea pt electronica, desi a avut toate conditiile.N-am vrut sa-i impun, a cochetat putin prin clasa a 3-a si atat a fost.In clasa a 8-a i-am luat calculator, cu mari eforturi pt ca erau scumpe cu crengi, si s-a dus orice urma de pasiune pt electronica.Acum lucreaza in IT, castiga mai mult ca mine, si sincer, imi pare bine ca l-am lasat sa aleaga ce i-a placut. Mai conteaza si cui vrei sa pui pistolul in mana, avand in vedere ca mie nu mi l-a pus nimeni.Mi l-am cumparat singur din banii de la urat, pe la 12 ani.Cand nu e sa fie...nu e.Valabil si reciproca.

Editat de doru3160
Link spre comentariu
Acum 12 ore, validae a spus:

Categoric părinții îi influențează cel mai mult.Când copilul își vede un părinte în timpul liber construind câte ceva, va tinde să-l imite și poate îi va plăcea activitatea și pe viitor.Dar dacă-l vede zilnic tolănit cu berea-n mână, cu țigara-n colțu gurii și ascultând manele....ce exemplu poate să urmeze ? 

Eu i-am luat fiului meu primul lui pistol de lipit la 5 ani, nici nu mai puteam să lucrez că mi-l lua mereu când mă vedea lipind câte ceva. Când era la grădiniță știa deja să realizeze singur un circuit simplu, cu un led, un rezistor, un întrerupător și o baterie.Asta fără să-l învăț eu intenționat, dar observa absolut tot ce fac eu și încerca și el fără să mă întrebe.Aveam oricum casa plină de cărți de electronică de la începători la avansați, dar a beneficiat și de posibilitățile internetului.Când eram de vârsta lui era un lux să am și un aparat decent de măsură, iar acum el poate face simulări de circuite complexe pe laptop.

Buna

Aproximativ ce ai zis,nu doar parintii ci si alti indrumatori.

Mie mi-a inoculat microbul invatatorul,tata era mecanic auto.

In schimb cand i-am cerut un pistol de lipit l-am primit urgent.Pistolul meu Radioprogres este din 1974.

Baietii mei in schimb nu sunt pasionati,cu toate ca m-au vazut "lipind" la greu.

Spor tuturor.

Alex

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări