Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Theremin cu tuburi


Untold

Postări Recomandate

Concluzia la care am ajuns, dupa rasverificarea montajului, este ca, bobinele mele nu sunt bune, desi au 1mH, masurate pe LC-metru cu PIC.

In mod sigur, ferita utilizata de mine nu urca pana la frecventa necesara oscilatiilor, alta explicatie nu gasesc.

 

Am gasit aceste bobine originale la Farnell, insa nu dau decat de la 216 buc. in sus...  :26

http://uk.farnell.com/bourns-jw-miller/4652-rc/choke-1000uh-160ma-5-3-7mhz/dp/1693415

 

http://www.digchip.com/datasheets/parts/datasheet/2246/4652-RC.php

 

Ar avea cineva alta solutie pentru bobinele mele?

Nu cred sa fie bobinele de vina,mai degraba C3,C4 si C8,C9 ar trebui verificati.Trebuie sa fie de foarte buna calitate,styroflex,si cu tensiuni de strapungere mari 200v~400v;daca prin ei ajunge in grila(e) potential pozitiv...adio oscilatii... :nerv

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
  • 4 luni mai târziu...
  • 1 an mai târziu...

Din pacate sau poate din fericire, atunci am demontat tot. Am descoperit pe parcurs problema, nu facusem decat o singura jumatate de schema si ma-ntrebam de ce nu miauna.... :rade:

Insa, acest lucru m-a determinat sa ma apuc de el si sa-l fac exact cum este prezentat in link. Am gasit si un colaborator care-mi va trimite cele 6 tuburi ECC82, restul componentelor le mai am eu, mai putin cele 2 bobine de 1mH din arhiva atasata.

Tot eu voi face si sasiul, adica tabla pe care sunt montate tuburile si restul. Cu cutia vad eu, cumva,cumva o sa o fac si pe aia.

Toate astea intr-o zi...cand, nu stiu. Dar cand va fi, pun aici rezultatul.

Theremin cu ECC82.rar

Link spre comentariu

Ca fapt divers legat de acest topic:

 

- aparat inventat de un rus numit TERMEN, care l-a denumit TermenVox. I l-a prezentat si lui ......... Lenin, care l-a apreciat!

- aparatul necesita multa ambitie si experienta capatata prin exercitiu;

- in tara exista un instrumentist experimentat, Benedict Popescu ( cred ca e din Brasov, daca imi aduc bine aminte ). Canta exceptional de frumos la fierastrau ( joagar ) si termenvox de constructie proprie , tranzistorizat.

L-am intalnit de doua ori, in ani diferiti, in Sibiu, vara, la manifestari culturale locale. A scos 2 CD-uri cu cate 20 de piese ( cantece traditionale romanesti si straine, cantonete, valsuri, arii opere, etc., unul interpretat la fierastrau si celalalt la termenvox.

- din incercarile mele, datand cu multi ani in urma, pe o schema din Radio (URSS), am observat ca bobinele trebuie executate fara miez, in aer, condensatorii variabili dielectric aer, ceilalti stiroflex la 400 - 630 Vcc.

- sunt f. multe scheme acum pe net, chiar si oferte de kituri.

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări