Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Bruiaj masiv UL-UM


Untold

Postări Recomandate

Vama are datoria sa opreasca importul fara autorizatie speciala a unor categorii de produse: arme, droguri, petarde, animale vii, etc. etc. Avem norme interne pentru orice produs comercializat, dar respectarea lor cade in sarcina vanzatorului final. Un inspector OPC specializat in jucarii sau in produse alimentare verifica magazinele de specialitate, nu containerele din vama portului Constanta.

Link spre comentariu

 Pana la urma m-am convins ca bruiajul venea din retea si nu din "eter" cum credeam initial. Am montat in primarul transformatorului din blocul de alimentare un filtru CLC decupat dintr-o sursa in comutatie mai veche si bruiajul s-a redus simtitor, apoi am incercat si alimentarea dintr-un acumulator de 12V semnalul perturbator aproape ca a disparut complet !

 

Posted Image

Link spre comentariu

La mine ( in locatie ... ) din pacate , receptia in scurte este aproape imposibila . Ma rog , ceva posturi puternice ( comerciale ) se mai aud ... cand si cand . SSB - ul ... mai putin . " Huruitul " astupa tot ... am incercat toate metodele . La nivel profesional . Perturbatia e permanenta ... Cred ca e de fapt un nivel de zgomot ( radio ) ridicat , mai ales ca cu ceva ani in urma nu era cazul . In anii ' 90 , auzeam DX - uri in 14 Mhz la ora pranzului ... Acum , si analizorul arata zgomot constant si permanent . Asta este ... civilizatia are costurile ei ...

Link spre comentariu

Spuneti ca ati incercat toate metodele la nivel profesional. Asta a cuprins si metoda cu doua antene loop montate la '90 de grade una fata de alta si ARF dublu ce debiteaza pe sarcina comuna ?

Ma intereseaza  pentru ca intentionez sa testez si varianta asta  care cel putin teoretic ar trebui sa dea rezultate, daca as sti ca nu functioneaza n-as mai pierde timpul in zadar. 

Ideea e urmatoarea: daca zgomotul provine din eter, vine din toate partile iar semnalul util amestecat cu acelasi zgomot vine pe o singura directie, teoretic daca am compune aceste semnale in opozitie de faza s-ar anula doar zgomotul.

Stiu ca antenele loop sunt mult inferioare antenelor long wire sau dipol, dar acest lucru poate fi compensat intr-o oarecare masura prin utilizarea unor ARF mai profesionale.

 

Pentru perturbatiile venite direct pe retea prin blocul de alimentare solutia e clar utilizarea filtrelor CLC - unul sau mai multe in cascada - sau si mai bine, alimentarea la baterii.

Momentan m-au suparat doar aceste perturbatii si le-am venit de hac in mare masura, In rest e relativ liniste, dar totusi exista un anumit nivel de zgomot in 7 si mai ales in 3.5 MHz, nu foarte suparator, dar ma gandesc ca as putea scapa si de acesta prin metoda cu 2 antene loop. 

Editat de +_Florin_+
Link spre comentariu

Am facut ceva " experiente " ... de fapt au fost incadrate intr - o alta " directie " ... cea a antenelor active . Nu am obtinut mare lucru ... la cat inteleg eu teoria , antenele ar trebui sa fie acordate . Eventual si amplificatoarele , sau mai exact invers ca ordine ( mai usor de obtinut ) . Cu o banda teoretic egala cu cea a semnalului util ( ma rog , pe - acolo ... ceva mai larga ) . Asta e destul de greu ... cel putin pentru mine . Am mers pe solutia de banda larga , nu ma interesa o anumita zona a spectrului . Ma rog , undele scurte ... Altminteri , ma gandesc ca o antena cadru eficienta pentru benzile inferioare ar trebui sa aiba o anumita dimensiune ... eu , din necesitati de spatiu , am mers pe solutii " mici " . De preferat , indoor ... 

 

P .S . -- nu stiu cum as putea scapa de intermodulatii ... am semnale " punctuale " puternice , in mod permanent . Asta in ipoteza solutiei enuntate de dvs . , perfect corecta . Macar                      teoretic , dar destul de greu de pus in practica , cel putin pentru mine . Fizic vorbind ... Altfel , asta cu radio " ma apuca " destul de rar , e legata si de timpul liber , de motivatie                  etc . Sa nu uit ... cam toate tentativele au fost cu alimentare autonoma , fara implicarea retelei ... acumulatori ( inclusiv la analizor ... ) . Din retea , le - as fi eliminat ( mai ) usor ...

Editat de gauss
Link spre comentariu

 Da, antenele de care vorbesc sunt loop-uri acordate cu condensator variabil. Nu delta-loop, acelea sunt destul de mari  (si castigul e mai bun) dar necesita curte, la mine ar merge si acestea, la dvs. nu - din lipsa de spatiu inteleg.

 

 Un loop simplu (mai "adaptabil" pe balcon) cu frecventa centrala de acord in jur de 7 MHz este o bobina formata din 2 spire alaturate, sub forma de cerc de 1.8 metri diametru si un condensator variabil de 350 pF (pe la 200 pF se acorda in jur de 7 ... 7.2 MHz, are o directivitate pronuntata si o banda de trecere ingusta, dar mai mare de 10 kHz). Se poate folosi sarma de cupru de 4mm diametru izolata cu plastic (care se foloseste in mod curent la instalatiile electrice de forta) si o teava de plastic de 3/4 toli (polietilena, folosita in instalatii sanitare) indoita in forma de cerc, un care se introduce sarma pentru a forma cele 2 spire.

 Nu are castig stralucit dar fiind directiva si acordata randamentul de culegere al zgomotelor este mult mai mic comparativ cu un "long wire", care preia parazitii din toate directiile si din toate benzile.

 Un preamplificator RF de calitate poate compensa in destula masura castigul tipic mai redus al loop-ului.

 

.......................................

 Asta cu intermodulatia e "boala grea" pentru toata lumea  :rade: , probabil va referiti la acele "cuie" - in jargonul radioamatorilor, semnale punctuale care apar in anumite locuri pe scala.

De regula sunt doua semnale RF foarte apropiate ca frecventa, diferenta dintre ele fiind de ordinul sute de hertzi / cativa kilohertzi, diferenta ce intra in spectrul audio. Aceste semnale trec prin toate filtrele/etajele de radiofrecventa ale receptorului intrucat fiind de frecvente apropiate incap in banda de trecere a acestora, si se compun in detector/demodulator, profitand de neliniaritatea lui. Compunandu-se rezulta produsii de modulatie, (suma si diferenta dintre aceste doua semnale). Diferenta fiind mica, in spectrul audio, e preluata de amplificatorul audio si redeta in difuzor sub forma de "piuit" - daca semnalele sunt simple, sinusoidale - sau alte fluieraturi, zgomote continue, daca semnalele sunt oarecum "modulate" (mai complexe).

 

Problema e ca sursele si directiile din care provin aceste semnale sunt foarte diferite si greu de identificat, de ex poate fi o "purtatoare" de undeva compusa cu una din armonicele unei surse in comutatie ce radiaza in eter prin firele retelei de 220V, poate fi "frecventa imagine (fo + 2fi)" si statia receptionata, poate fi orice.

 

Solutii care amelioreaza situatia sunt, de ex putem exploata faptul ca semnalul util si cel nedorit vin de obicei din directii diferite si atunci solutia poate fi chiar cea de care discutam, cu doua loop-uri la 90 de grade, sau macar unul (in lipsa de spatiu) fiind directiv si acordat.

 

Alta varianta ar fi un receptor mai imun la anumite tipuri de intermodulatie (anumite semnale se pot compune/mixa si in etajele de ARF, primul mixer, etc).

O "reteta" buna pentru un astfel de receptor este ca toate elementele active din calea de RF (tranzistoare, tuburi) sa lucreze intro zona cat mai liniara a caracteristicilor atat pentru semnale slabe cat si pentru semnale puternice:

- ARF push-pull (doua tranzistoare de RF si mica putere in clasa B cu traf defazor si iesire pe oale de ferita) - nu glumesc, e una din variantele uzuale;

- sau ARF cu un singur tranzistor, dar cu un curent mare de colector (15 ...20mA), solutie mai "slabuta" din cauza zgomotului propriu mai pronuntat la curenti mari de colector.

- circuitul principal de RAA sa nu actioneze asupra punctului de functionare al tranzistoarelor din AFI, ci asupra unui atenuator cu diode PIN comandat in tensiune, plasat intre ARF si primul mixer:

- primul mixer obligatoriu cu diode

- doua schimbari de frecventa, prima frecv intermediara mare, a doua poate fi mica (455kHz sau mai jos). Prima frecventa asigura o atenuare mai buna a frecventei-imagine, a doua fiind mica ofera posibilitatea realizarii comode a filtrelor de FI, pentru o buna selectivitate fata de canalul adiacent.

 

Sigur ca realizarea unui asemenea receptor e destul de problematica in contextul unui timp liber limitat, asta e problema noastra, a majoritatii, asa ca ramanem la antene si lucruri mai simple :rade:  

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări