Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

O noua provocare...


feri.visky

Postări Recomandate

Sau cu acest program, in josul paginii e un buton verde de download. Dupa ce instalati programul, il deschideti, va duceti la File-Open si selectati pe rand fisierele cu extensia .dwg obtinute prin dezarhivarea arhivei atasata de Dl. Visky. Pe urma, tot la File-Export si aveti acolo doua optiuni: convert to pdf si convert to  jpg, bmp. Ii dati click pe care va convine si il aveti si in alt format. Atentie: programul e trial, dar e suficient sa vizualizati fisirele cu acest tip de extensie.

Succes!

 

Editat de Untold
Link spre comentariu

Şi transformat... în ebonită... :) 

Acum, chiar că am rămas blocat la CV... şi material şi financiar... dar nu mă dau bătut. Nu ne dăm bătuţi!

AFCtin, dacă reuşeşte să termine milioanele de piese strunjite în timp util, poate că găsesc o soluţie pentru plăcile condensatorului... Ţine-ţi pumnii! Adică... rugaţi-vă pentru proiect... 

Copy of 20180331_190456.jpg

Link spre comentariu

Buna ziua tuturor,

 

A iesit super panoul frontal, cu ce l-ati gravat?

 

Va urez sarbatori fericite si multa sanatate.

Cristos a inviat! :)

 

 

PS va tin la curent cu executia pieselor. 

 

Cu stima,

 

Antonio

Editat de AFCtin
Link spre comentariu

Buna ziua

 

Pozitia 19, 20,14 si axul bobinei.

Sper sa le trimit maine la Arad cu posta romana.

 

Cu stima,

PS

Ce grosime trebuie sa aiba tabla de duraluminiu de la placile condensatoarelor variabile? 

O schita cotata pentru ambele tipuri de placi va rog cat mai repede posibil. 

Am nevoie de cele de mai sus sa vad daca pot gasi tabla necesara si eventual sa vad cat m-ar costa taiatul cu laserul sau manual in pachet cu pila.

 

Multumesc

poz 19 si 20 si ax bobina.JPG

Editat de AFCtin
Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...
Vizitator Francisc Visky

Superbe... 

 

Sunt plecat  la Viena într-un "mic" concediu de pensionar... :)  Am testat un pic piaţa pe aici cu ofertele de materiale şi prelucrări CNC. Este incredibil ce oferte au. Zeci de firme care oferă prelucrări gen DIY... eşti instruit o oră, apoi, contra unei sume modice ()de exemplu un abonament pentru 1 lună 24 din 24 te costă 80  euro!) te apuci şi lucrezi: laser, CNC metal, lemn, imprimante 3D (c masa A4 până la masa A0!). Ai acces la un ştand de electronică dotată cu surse, instrumente de laborator etc. Impresionant!

 

Am testat programul CNC pentru condesatorul variabil şi bine am făcut.... la placa mobilă laserul taie de trei ori! Eu nu am cum să modific programul şi îl rog pe marlow să vadă ce e acolo... 

Se vede în imagine că placajul este mai ars acolo...

Copy of 20180426_141507_001.jpg

Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...

AFCtin, voi ajunge în ţară la sfărşitul lunii iunie...  voi da de veste....

 

Mi-ar trebui axul condensatorului şi distanţatoarele  dintre plăci... Mai ales la distanţatoare nu se înghesuie nimeni pentru că sunt multe... :)  parţile de  textolit le-am deja... dar nu sunt încă trimise.... 

 

Link spre comentariu
  • 4 săptămâni mai târziu...
  • 3 săptămâni mai târziu...

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări