Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Intrerupator On/Off prin impulsuri


Vizitator GilbertCD

Postări Recomandate

Vizitator GilbertCD

Cum pot realiza un montaj care sa duca un LED in 2 stari: aprins sau stins printr-un impuls aplicat unui intrerupator tip sonerie.Si bineinteles ca acest ciclu sa fie respectat perfect adica sa nu fie cazuri in care dupa ON sa vina iarasi ON sau dupa OFF sa vina iarasi OFF, sau daca butonul soneriei este apasat mai mult timp sa inceapa o suita de On/Off/On/Off .... astfel incat resultatul va fi ca o ruleta ruseasca ... :)

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 4
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Vizitator berti

Daca vrei o solutie profesionala din comert, poti sa cauti un TELERUPTOR(Schneider sau Moeller)... gasesti pe la magazinele de automatizari, costa in jur de 500.000 lei. Cu solutii home made probabil ca te vor ajuta colegii mei de pe forum.

Link spre comentariu
Vizitator GilbertCD

Poti face si o mica schemuta ca nu prea inteleg ...Eu am testat aceasta schema (pe NET pe undeva), care desi se lauda ca ar merge in cazul asta nu face decat sa transforma un releu intr-un buzzer.[/img]

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări