Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Casa eco - casa verde


hpavictor

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 25
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Iar 99% din caldura iese pe cos...

Nu e chiar asa ....! Am construit la mine acasa un semineu si stiu cum stau lucrurile,ba chiar sunt placut impresionat de randamentul acestuia .

Sunt solutii constructive prin care poti rezolva problema eliminarii caldurii prin cos dar asta inseamna sa gandesti...

 Eu incalzesc circa 45Mpatrati cu maximum doua braturi de lemne  (cam 14 bucati ,lungi de 40Cm si groase de 6Cm) . Capitonarea arzatorului de fonta cu samota groasa 

si construirea sub forma de serpentina a evacuarii fumului (burlane din otel groase de 2mm cu coturi speciale ,reglabile) , diminueaza considerabil pierderile .

Posted Image

Cu semineul acesta incalzesc dormitorul si sufrageria unde locuiesc .

Editat de romicap
Link spre comentariu

Pentru a vorbi de solutii punctuale , nu doar teoretice , va propun sa analizam un plan pentru o casa de vacanta  , luat liber de pe net .

Are si  un semineu romantic :) in camera de zi openspace  si desigur , o centrala termica amplasata in baie .

Da , stim cu totii  , baia ar trebui sa fie amplasata langa bucatarie datorita conductelor de apa calda , apa rece si scurgerea in  fosa septica a apelor uzate , dar este varianta propusa de mine mai sus este un simplu un exemplu didactic .

 

Posted Image
 
Posted Image
 
Posted Image
 
Posted Image
 
Posted Image
 
Posted Image
 
Posted Image
Link spre comentariu

Nu stiu de voi insa eu am casa cat se poate de bine izolata. , cu pod rece si asteriala plus ondulina pe acoperis.

Asadar. Izolatia exterioara este efectuata cu polistiren expandat de 50mm dupa care un strat de tinci .

Izolatia interioara este realizata cu polistiren extrudat de 25mm sau cam asa ceva.

Tavanul este izolat cu vata minerala. In camera tavanul si peretii sunt din rigips. In pod este ermetizat cu un strat de scandura batuta peste vata minerala.

Incalzirea se asigura cu focul a doua teracote.

Prima arde de la orele 8 dimineata pina pe la orele 12 -13. camerele de zi care tin cald in toata casa . Cea de-a doua din camera fetitei arde de la 16 la 20. 

Nu bag mai mult de 5 sau 6 lemne mai groase si cateva surcele pentru aprins.

Usile stau deschise in toata casa. Caldura de asemenea in toata casa.

Pentru perioada de avarie in care curentul este oprit ( mai ales iarna ) , multumita lui @Arcadius si lui @Costinium am un generator de 12Volti dat de doua alternatoare si un motor de 5CP de la Honda.

Vara , racirea si dezumidificarea se face cu un aer conditionat plasat pe holul principal iar ceea ce urmeaza a fi racit / dezumidifcat are usile deschise restul au usile inchise.

S-ar pastra racoare daca nu ar fi nevoia de aerisire si tinutul usilor si gemurilor deschise de catre sotie in vederea aerisirii. De regula eu trag si draperiile dupa orele 9:30-10 deoarece odata cu lumina intra si razele UV si Infrarosiicare se stie ca incalzesc camera. 

Sunt apostrofat cu chestii de genul" de ce tii draperiile trase ziua in amiaza mare ?"

"Pai draga mea , uite as asi pe dincolo , fizica si termodinamica zic ceva ...." , ce fizica si termodinamica , eu vreau lumina ,. Ooooook.!

De sustentatie se poate. Apa se poate prelua de la o fintina . La vreo 50 pina la 100m adincime dai de pinza freatica.

Am un vecin cu solare care vinde toata primavara , vara si toamna legumicole , rasaduri , etc datorita unei asemenea pompe.

Se gandeste sa isi ia un filtru pentru apa si o parte s ao redirecteze pentru uz casnic.

Mi ramane energia electrica si cam gata cu autonomia.

Incalzirea se poate face iarna cu panouri solare .

 

In Austria , Germani asi Emiratele Unite sunt proiecte in desfasurare.

Spre exemplu in Austria se poate genera caldura din frig si in invers la modul pasiv.

Nemtii incurajeaza la greu locuintee verzi / eco

Emiratele Arabe cu proiectul Masdar . http://en.wikipedia.org/wiki/Masdar_City

Link spre comentariu
  • 3 luni mai târziu...
  • 2 luni mai târziu...

Fiindca în cadrul unui alt subiect s-a adus vorba despre formaldehida, iata ca mama natura s-a îngrijit si de acest aspect:

https://en.wikipedia.org/wiki/Chlorophytum_comosum

https://en.wikipedia.org/wiki/NASA_Clean_Air_Study (a se vedea bibliografia)

Pare sa functioneze. La mine în casa au început sa moare unele din plantele amatoare de formaldehida dupa ce am înlocuit mobila din PAL cu alta din lemn masiv.

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări