Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

minielevator auto


Postări Recomandate

(Cam slab populata aceasta zona a forumului - proiecte mecanice, dar imi incerc norocul)

 

Am initiativa sa-mi fac un minielevator auto (capabil sa ridice 1.5tone), care arata ca in linkurile urmatoare:

 

 
dar destule cu video-urile,
 
 
pus si 2 poze cu explicatii, desi cred ca sunt de prisos.
 
Ideea e in felul urmator:
Eu nu am facur vreo scoala cu profil mecanic, (doar experienta si cateva obiecte de studiu facultative mi-au dat cateva cunostetine).
 
Am la momentul de fata acel surub si 2 piulite, (in genul cum e cel de la menghina) cu diametrul de 36mm si lungime 1 metru (imi va ajunge pentru ambele parti).
nu detin, nici nu stium unde gasesc acel reductor din cutiuta (la 90 grade). si care e mai indicat. cu roata melcata, sau in genul asta - am un lapsus, nu-mi amintesc cum se numeste.
 
Orice sfaturi, idei, chiar si materiale sunt binevenite.
dupa ce trece iarna, o sa ma apuc de el, deocamdata doar culeg informatii.
 
Din ce am vazut pe net, aceasta "jucarie" se vinde de la 400 euro in sus.
 
Mai mult de atat, e mai mare satisfactia cand e facut de mine :d
 

post-195563-0-28807300-1414493256_thumb.jpg

post-195563-0-38208600-1414493272_thumb.jpg

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 5
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

este adevarat, doar ca si mecanismul surub-piulita are rol autoblocant, asa ca nu tin neaparat sa fie ambele (Desi nu m-ar deranja). oricum va fi un sistem de siguranta cu 2 tevi una in alta si un bolt de blocare.

 

parerea mea e ca in "cutiuta magica" reductorul cel mai potrivit e cel din imaginea de aici.

Are avantajul ca inaltimea este mai mica (decat o roata peste care se adauga un 'melc'). dar puterea de intrare (cred eu) este necesar sa fie mai mare (adica are raport de transformare mai mic), dar nu am idee unde as gasi asa ceva.

Link spre comentariu

Am cautat si eu sa construiesc acest minielevator dar nu am reusit sa gasesc aceste reductoare la dimensiuni apropiate pentru a continua constructia.

post-202524-0-67246200-1414647030_thumb.jpgpost-202524-0-07968800-1414647046_thumb.jpg

O problema sa ivit la procurarea suruburilor cu piulita la lungimea de un metru........si a tevilor care trebuiesc alese cu diametru potrivit in asa fel sa culiseze usor dar sa fie destul de rezistente pentru a nu se indoi usor.

Un alt amanunt important este si sistemul de siguranta pentru prevenirea accidentelor...

Toate acestea detalii au facut sa ma orientez pentru constructia altui model mai simplu de construit si practic la utilzarea  lui...

post-202524-0-51568100-1414647738_thumb.jpgpost-202524-0-54805400-1414647754_thumb.jpg

Editat de asterix196803
Link spre comentariu

orice  aparat  de  genul  acesta  trebuie  autorizat  iscir ,  pentru  a  putea  fi  utilizat  la  un  service  auto  autorizat .  pentru  un  service  neautorizat ,  puteti  sa  faceti  ce  vor  muschii  dvs ,  insa  exista  pericolul  accidentarii /  mortii  prin  strivire ...doamne  fereste  de  asa  ceva !

cu  astfel  de  aparate  nu  este  de  joaca ,  atunci  cind  e  vorba  despre  viata  unei / unor  persoane . 

pentru  conformitate ,  e  bine  sa  cititi  cap-coada  urmatoarea  poveste...in  special  art 14...

http://www.clr.ro/rep_htm/L64_2008_Rep1.htm

Editat de misuraelectronic
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări