Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Multimetru digital cu ecran TFT : CEM DT-9989


Postări Recomandate

True RMS nu spune nimic daca nu se specifica banda de frecvente si crest-factor. Conform instructiunilor de folosire în limba germana, pe care le am acuma în fata, are un crest-factor<3 pe domeniile de pâna la 500V inclusiv si <1,5 pe cel de 1000V. Destul de modest.

Incertitudinea de masurare le frecvente mari (<100kHz) e mai mare (±6%+40digiti) decât la acometrul meu vechi de 50 de ani. Si ala-i cu adevarat true RMS (cu termocuplu; mai am si unul cu bolometru, în punte, dar pe ala nici pentru facut poze nu-l scot de la naftalina).

Eroarea suplimentara datorata temperaturii este si ea maricica (10 digiti).

Pretul am vazut ca este peste 400 de euro.

În Almanya 394-396.

Link spre comentariu

CEM DT-9989 concept 2011.

FLUKE 287 concept 2007.

Iar legat de UNI-T, UT181A este preferatul meu.

 

http://assets.fluke.com/manuals/287_289_umeng0200.pdf

 

FLUKE 287 pag:67

 

Crest Factor: Accuracy is specified with AC crest factor ≤ 3.0 at full-scale, increasing linearly to 5.0 at half-scale, except the 1000 V range, where it is 1.5 at full scale, increasing linearly to 3.0 at half-scale and 500 mV and 5000 μA, where it is ≤3.0 at 80 % of full scale, increasing linearly to 5.0 at half-scale. For non-sinusoidal waveforms add ±(0.3 % of range and 0.1 % of reading).

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări