Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Carmen 3


Vizitator

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 162
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Hristos a inviat !Aparatul este " Carmen 3 " S-632 A3 . Acest aparat are doua subvariante, una este echipata cu " ochiul magic " EM 80 ( jos , langa butonul de volum ) si a doua este cu EM 84 . Chiar in acest topic este schema electrica . Diferenta intre schema postata si cea reala este in etajul de alimentare , mai precis , redresarea la aparatul in discutie se face cu dioda semiconductoare .Evident ca difera si "ochiul magic" .

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...
  • 5 săptămâni mai târziu...

Salut, ramanand tot in cadrul topicului "Carmen" de data aceasta insa este vorba de un Camen IV;Momentan am inceput o cosmetizare a panoului si am scos placa cu piesele pentru verificari si masuratori.Pentru inceput am urcat cateva poze cu masca aparatului inainte si dupa cosmetizare si placa cu piese:

Link spre comentariu

Salut ,Singura componenta importata la aceste aparate ( in afara tuburilor ) a fost dioda redresoare B0580 utilizata si la receptoarele TV contemporane aparatului . Inca la noi in tara nu se fabricau diodele din seria " F " . Au aparut insa foarte curand , fiind utilizate in radioreceptorul " Aida ", aproape identic si succesor receptorului " Carmen 4 " .

Link spre comentariu
  • 6 luni mai târziu...

am redeschis acest topic din motivul ca detin 2 carmen 3 632a2 si 632a3 362a2 are lipsa toate bobinele din oscilatoru local ce pot face sa receptionez macar banda um 632a3 are toate piesele dar pe medi se aude foarte slab precisez ca bobina unde se pune antena nu o avea am pus eu una tot de carmen acelasi tip pe lungi nu receptoneaza decat zgomot de fond us incearca sa prinda ceva car slabmai adaug si un istria 661a care are lipsa bobina traf depe gama um si ambele bobine depe ul bloc uus mort a iesit fum din elce ma sfatuiti sa fac sa mearga macar gama us multumesc anticipat

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

va salut!vreau sa construiesc un radioreceptor cu 4 tuburi si in schema scrie ca pt. transfrormatoarele de fi pot utiliza cu success cele de la radioreceptorul carmen.problema ar fi ca eu nu gasesc nicaieri detaliile despre construirea acestor bobine de frecventa intermediara.va rog mult exista cineva care ar avea caietul service de la radioreceptorul Carmen?sau macar datele bobinelor de intrare si datele trafurilor de fi?cred ca ar fi bun orice caiet service de la orice versiune de carmen.va multumesc mult!!dany d

Link spre comentariu

va salut!vreau sa construiesc un radioreceptor cu 4 tuburi si in schema scrie ca pt. transfrormatoarele de fi pot utiliza cu success cele de la radioreceptorul carmen.problema ar fi ca eu nu gasesc nicaieri detaliile despre construirea acestor bobine de frecventa intermediara.va rog mult exista cineva care ar avea caietul service de la radioreceptorul Carmen?sau macar datele bobinelor de intrare si datele trafurilor de fi?cred ca ar fi bun orice caiet service de la orice versiune de carmen.va multumesc mult!!dany d

Am urcat un material care m-a ajutat sa reconditionez frecventa intermediara la receptoarele cu tuburi, chiar si de fabricatie ruseasca.(clienti sunt multumiti) :da

Transformatoare FI.pdf

Link spre comentariu

va salut!vreau sa construiesc un radioreceptor cu 4 tuburi si in schema scrie ca pt. transfrormatoarele de fi pot utiliza cu success cele de la radioreceptorul carmen.problema ar fi ca eu nu gasesc nicaieri detaliile despre construirea acestor bobine de frecventa intermediara.va rog mult exista cineva care ar avea caietul service de la radioreceptorul Carmen?sau macar datele bobinelor de intrare si datele trafurilor de fi?cred ca ar fi bun orice caiet service de la orice versiune de carmen.va multumesc mult!!dany d

Am urcat un material care m-a ajutat sa reconditionez frecventa intermediara la receptoarele cu tuburi, chiar si de fabricatie ruseasca.(clienti sunt multumiti) :da
Si cateva aplicatii utile care pot ajuta la nevoie. :rade:

Aplicatii utile1.pdf

Link spre comentariu

salut!!iti multumesc mult cristian74 pt. datele pe care mi le-ai dat!!!acum sa iti spun ce vreau eu sa realizez.in tehniumul nr. 1 pe 1971 la paginile 6 si 7 exista un articol cu datele de realizare a unui radioreceptor superheterodina cu 4 tuburi.eu vreau musai sa realizez acest radio.acum partea de bobine(traf. fi)deja mai rezolvat tu,dar mai este o parte si anume ca daca ai sa vrei sa citesti articolul pana la capat ai sa vezi ca pe undeva pe la sfarsit spune ca bobinele de intrare si cele ale oscilatorului local se pot utiliza cele de pe claviatura unui radioreceptor Carmen.acu treaba-i nasoala pt. ca eu nu am o astfel de claviatura si nu am de unde sa iau datele de la bobinele de intrare si cele ale oscilatorului local.tu ai avea idee de unde sa iau aceste date ale acestor bobine ca sa pot incepe constructia radioului?eu in casa am o placa de baza de pacific si as putea lua de acolo bobinele de intrare si oscilator local dar alea sunt configurate pt. tranzistori.ce solutie imi dai?te rog mult sa te uiti la schema si sa o analizezi si tu putin si sa iti dai si tu cu parerea.faza ar mai fi ca eu detin in casa numai lampi noi noute in cutie si nu as renunta la ideea de a nu il face.o intrebare:transformatorul fi1 si fi2 de pe schema sa inteleg ca trebuie sa fie la fel(constructiv vreau sa zic),si sa fie acordate amandoua pe 455khz?iti dau aici linku ca sa il accesezi de aici si sa vezi si tu schema despre care ti-am vorbit:http://www.scribd.com/M%D0%B8_%D0%9B%D1%83%D0%BB%D1%83/d/39343129-Tehnium-1-1971.ps2:tot in schema daca ai sa te uiti exista in serie cu antena la masa un circuit acordat de rejectie spune articolul, acordat pe frecventa intermediara.acu iarasi o alta problema ar fi ca nu stiu datele acestei bobine.eu m-am gandit sa folosesc tot partea de primar al unei bobine de fi dintr-alea din care mi-ai dat tu pt. ca tot pe fi 455khz se regleaza,ce zici?mersik!!

Link spre comentariu

Salut , In lucrarea prezentata mai sus de D-l. Soldan Constantin sunt descrise cele de la radioreceptorul " Aida " si care sunt identice cu cele de la "Carmen " . Este bine sa incepi constructia doar pe o singura gama ( fara comutator , pe UM ) . Abia dupa ce este acordata si pusa la punct sa treci si la alte game de unda .

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări