Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Dosar Penal.


Postări Recomandate

Salut tuturor......cand te mananca ....te scarpini....ce pot spune. :sparge: Am fost prins de sticleti coducand o masina dar cu permis de conducere cat A, eu facusem scoala de cat b, am luat si sala....mai am 4 zile pana la oras.....Politistul mia facut actele de infractiune si mia retinut permisul de cat A, lam intrebat ca acum ce fac cu scoala de soferi cat B, si mia zis sa ma duc sa dau orasul si daca il iau cei de la politie imi vor elibera permisul cu cat B.......Este posibil asa ceva? sau isi bate joc de mn?Mia retinut permisul cat A dar cei de la politie imi elibereaza altul ca sa pot circula?Nu am atecedente penale si nici contraventi......Ma puteti lamuri un pic?Politistul mia dat de inteles ca este posibil sa ma aleg doar cu o amenda penala si mia dat o dovada care imi va trebui la ridicarea permisului.....acum care permis habar nu am....ori cel care mi la suspendat ori la noul permis......Cu respect....

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 20
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Ce legi de tot rahatul ......eu doar am scos masina din curte si am mutat-o 2 case fara permis si in acelasi timp la ce noroc am a trecut politia pe strada ..am scapat ,dar din ce stiu daca te prinde fara permis nu mai ai dreptul sa dai ...!Si nu inteleg cum iti va da alt permis ,ca stiu ca pe permis se trec categoriile obtinute adica trebuie sa iti dea si pe cel cu categoria A inapoi ca doar nu iti va emite alt permis ...

Link spre comentariu

Pai asta nu mai inteleg nici eu......ori isi bate joc de mn politistul cu toate ca am vorbit de doua ori cu el.....am fost si la sectie sa vorbesc intre 4 ochi daca putem rezolva cumva......si a zis ca nu se mai poate rezolva doar sa stau linistiti ca nu este chiar asa grav......si ca imi voi lua permisul.....acum nici nu mai stiu ce sa cred......L.E mia zis ca imi da permisul si dupa daca sunt gasit vinovat atunci mil retine pe cel nou....dar a zis ca mai dureaza pana va fi trimis dosarul....inca nici nu ma chemat sa dau declaratie....si a zis "cand te sun....vi daca vrei sa terminam repede"......

Link spre comentariu

Contraventie = amenda stabilita de politist, nu esti de acord sa platesti , contestatie si apoi judecatorul stabileste o sentinta.Infractiune = dosar penal , procurorul trimite dosarul in instanta si judecatorul hotararste ce si cum in functie de gravitatea situatiei.Amenda penala o stabileste doar judecatorul, in momentul in care ai dosar penal ai intrat in angrenajul justitiei.Vei fi chemat in instanta si ar fi de preferat sa te reprezinte un avocat.Sint putin familiarizat cu aceste proceduri si cel mai bine ar sa vezi ce scrie in lege despre conducerea unu autovehicul fara a avea permis pentru acea categorie.La prima vedere cred ca e bine ca`l ai avut macar pe cel de cat A , in asa fel incit sa nu intri la conducerea vehicolului pe drumuri publice farapermis de conducere.Grig

Link spre comentariu

Cred ca poti sa dai examenul mai departe , speranta mea e sa`l iei si apoi te prezinti la politistu ce ti`a facut dosarul cu rezulltatul examenului.Procurorul de caz ce instrumenteaza dosarul va fi anuntat de modificare si e posibil sa recomande amenda penala ca n`ai avut antecedente, nu esti pericol public ......Avantajul tau e ca in ziua de azi de permise se ocupa un alt serviciu , nu cei de la circulatie.Daca mere repede examenul sint pusi in fata faptului implinit, ai luat examenul se schimba si situatia in fata judecatorului.Probabil Garsia stie ce vorbeste.Sa ai bafta si sa iei circulatia!Grig

Link spre comentariu

Dacă vi s-a întocmit dosar penal după cu spuneți, soluția o va da parchetul, iar dacă acestă vă va trimite în judecată, ceea ce nu cred că se va întâmpla, soluția o va da instanța de judecată. Dacă nu mai aveți abateri comise , aici mă refer la infracțiuni, cred că soluția o va da parchetul și asta va fi o amendă penală, pentru că fapta nu constituie un pericol așa de mare și mai ales că ați urmat cursuri de legislație rutieră. Acum nu știu cu permisul de conducere cum va rămâne, aici totul depinde de soluția dată de parchet. Polițistul nu poate da o soluție în cazul unei infracțiuni el o poate doar propune.

Link spre comentariu

Multumesc mult de indrumari.....Sa sper ca ma aleg doar cu amenda penala si sa raman in posesia permisului de conducere......Cu respect....L.E daca eu iau orasul , dupa doua ore pot sa ridic dovada de permis.....cea de la ghiseu nu imi va cere vechiul permis? sau nu va aparea la ei in baza ca am permisul de cat A suspendat? Daca am A-ul suspendat imi mai poate da noul permis?

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări