Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Lampa din led`uri in loc de lampa ccfl


Postări Recomandate

va salut domnilor!am un acer 5520 caruia nu ii dau de cap cu lumina de fundal si as vrea sa ii fac o lampa din leduri. am inteles ca ar functional aproximativ la fel de bine ca o lampa ccfl.ce vreau sa fac este sa leg in serie sau paralel (dvs imi veti spune cum e mai bine) leduri pe o lungime de 33cm pe care sa le alimentez de la 17volti.intrebarile sunt:-cate leduri sa folosesc si de care? de 10, 5 sau 3mm?-cum sa le leg? in serie sau paralel?ce rezistenta sa folosesc? tinand cont ca atunci cand il folosesc pe baterie curentul scade de la 17 la 10volti-credeti ca ar fi buna ideea mea sau va fi doar o pierdere de timp?

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 15
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Am facut asta cu un TV LCD de dimensiuni mai mari decat un laptop, si a functionat :da Nu vad de ce nu ar merge si la laptop, sunt deja fabricanti care comercializeaza kit-uri Led pentru inlocuirea lampilor CCFL din aparatele vechi LCD.O solutie eleganta ar fi sa folosesti o banda cu leduri albe, preferabil cu 120 leduri/m fiindca sunt mai dese. Asta daca spatiul permite binenteles.

Link spre comentariu

Binenteles ca va ajut, am sa va dau si schema partii de alimentare asa cum am facut-o la acel TV, unde aveam tot 17V tensiunea de alimentare backlight.Insa daca tensiunea de alimentare variaza asa mult, acolo trebuie o sursa de curent constant, care poate fi obtinuta simpla tot cu un LM317 si o rezistenta.

post-21106-139829785824_thumb.jpg

Link spre comentariu

In cazul meu, nu am folosit LM317 ca sursa de curent constant, ci doar regulator de tensiune fiindca tensiunea disponibila era deja stabilizata iar ledurile aveau deja rezistente de limitare pentru 12V. La mine in schema, optocuplorul punea la masa practic terminalul Adj al regulatorului si astfel ledurile primeau doar 1,25V in starea OFF. Semnalul de On/Off era oricum disponibil in orice invertor CCFL si cu el comandam prin intermediul tranzistorului acel optocuplor.

Link spre comentariu

Ledurile alese depind de spatiul disponibil, legarea optima este mixta, serie-paralel. De exemplu trei leduri in serie si cate grupari de trei leduri incap in lungimea disponibila, vor fi legate in paralel. Legarea in paralel nu e convenabila fiindca atunci ar trebui sa puneti cate o rezistenta pe fiecare led in parte si toate ledurile ar consuma foarte mult.Tensiunea minima disponibila de 10V limiteaza numarul maxim de leduri inseriate la doar trei.

Link spre comentariu
  • 2 ani mai târziu...

In cazul meu, nu am folosit LM317 ca sursa de curent constant, ci doar regulator de tensiune fiindca tensiunea disponibila era deja stabilizata iar ledurile aveau deja rezistente de limitare pentru 12V. La mine in schema, optocuplorul punea la masa practic terminalul Adj al regulatorului si astfel ledurile primeau doar 1,25V in starea OFF. Semnalul de On/Off era oricum disponibil in orice invertor CCFL si cu el comandam prin intermediul tranzistorului acel optocuplor.

Salut,

 

Datorita postului de mai sus intentionez sa inlocuiesc si eu la un monitor de 17 inch lampile CCFL cu banda de leduri, as dori sa-mi dati si mie un sfat/idee...... eu la monitor am 4 lampi ccfl, doua sus si doua jos ( cele doua de jos sunt crapate, descarca si intra in protectie invertorul ). Va trebui sa pun banda cu leduri atat sus cat si jos? invertorul se alimenteaza cu 14Vcc, pot alimenta banda/benzile cu leduri din aceasta tensiune? aici fac referire daca va face fata consumului. Comanda de adjust nu ma intereseaza, ma intereseaza cum sting banda/benzile cu leduri cand voi opri monitorul in st-by sau off, Inteleg ca D-voastra ati postat o schema gen un tranzistor, un optocuplor care ar face treaba asta, sunteti bun sa mai postati din nou acea schema?

 

Va multumesc anticipat.

Editat de niculae
Link spre comentariu
  • 4 luni mai târziu...

Va salut!. Am un monitor lcd de 19'' si am probleme cu tuburile ccfl in sensul ca se aprinde in starea on pentru o secunda doua, si se sting ,monitorul avand semnal de la desktop,si m-am gandit sa renunt la tuburile ccfl care  sunt foarte fragile,si  nici nu se mai merita shimbate intr-un monitor,decat daca se monteaza  leduri in loc ,dar puteti sa-mi spuneti daca se gasesc si drivere pebtru ele?. Mentionez ca sursa debiteaza in secundar 14v si 5v!. Cu stima!

Link spre comentariu

Cu regret trebuie să va informez de faptul ca totusi fiabilitatea iluminatului backlight cu leduri nu se apropie nici pe departe de cel al tuburilor originale CCFL. Vedeţi numai cate probleme au aparut cu leduri arse in scurtul timp de la aparitia iluminatului cu leduri la monitoare si televizoare....eu as cauta sa inlocuiesc tuburile cu altele similare, inca se mai gasesc si sunt ieftine.

Ca asta e viitorul, e alta chestie, ledurile sunt mai ieftin si usor de fabricat, asta e un atu pentru producatori.

Singurul avantaj pe care-l vad eu este al consumului mai mic al iluminatului cu led....

Editat de validae
litere
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări