Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Statie lipit Diy 100%


Marian

Postări Recomandate

@Kreator imi place tare mult suportul ala al tau, eu numai in visele mele mi-as putea permite asa ceva :rade: La al meu am trasat cu marker cateva gradatii la intervale relativ egale si apoi am alimentat dintr-un stabilizator din ala de retea si in dreptul fiecarei gradatii am masurat temperatura varfului si mi-am notat-o, acuma evident ca reteaua variaza si deci si temperatura cu ea, insa macar aproximativ tot stiu cam pe unde ma aflu, si rezultatele nu au intarziat sa apara, asa cum e jucaria mea improvizata, imi place mult sa lucrez cu ea. :da

Link spre comentariu

Si daca tot deviem!Inainte de a-mi cumpara si eu un suport de la Li..l, citise-m pe forum ca sunt o gluma! Si mi-am luat :cry: Si da, sunt o gluma! Pentru atelier am recuperat bratul de la veioza copilului, pe care reusise sa o strice, si in locul lampii am montat o lupa de 5 lei cumparata dintrun magazin de scule. Si este cu mult mai buna!

Link spre comentariu

@Alexutz triac de 16A la alimentarea unui letcon e vorba aia "overkill", ce-i drept la cur4entul ala stii ca poti alimenta sarcini destul de maricele, nu un amarat de letcon. :da @Emil 1986 BT136 este suficient pentru alimentarea unui letcon, al meu e de 40W si setat variatorul la maxim, se incince varful letconului mult prea tare ca sa poti lucra cu el. Te poti uita in pdf-ul triacului sa vezi la un anumit curent de sarcina ce tensiune pica pe el si deci ce disipatie se produce la momentul respectiv.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări