Jump to content

• Log In with Google      Sign In   
  • Create Account

Photo

Incalzire acvariu

• Please log in to reply
14 replies to this topic

#1 OFFLINE   CocoHunter

CocoHunter

Nou venit

• Membri
  • Pip
  • 24 posts

Posted 13 January 2014 - 10:12 AM

La MUltii Anii tuturor !!!

Incalzirea apei din acvariu, o problema care da batai de cap oricarui pasionat de acvaristica, facturi ascunse de neveste, ce mai, consum mare si multe sacrifici.
Personal am Discusi, pesti la care trebuie sa le asiguri o temperatura de 30 de grade, am incercat si cu furtun pintre elementii de la calorifer, da rezultate, dar numa in momente in care caloriferul este fierbinte.
De ceva timp ma bate gandul la o rezistenta de 12V c.c. introdusa intr-o epubreta de incalzitor normal si montata la un panou solar.
In prezent am doua incalzitoare de 150w 220V.
- se gasesc rezistente se 12V?
- un panou solar face fata pentru alimentarea unei astfel de rezistente, tinand cont de contitiile in care acesta produce energie?
- daca ati folosit ceva asemanator si in alte scopuri ati redus consumul de nergie?
- aveti si alte solutii pentru economisirea energiei electrice?
Stima si respect!

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#2 OFFLINE   marius_3004

marius_3004

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 691 posts

Posted 13 January 2014 - 10:31 AM

300:12=25 Adica 25A sunt necesari pt a ajunge la cei 300 w Nu ai precizat daca functioneaza permanent sau sunt termostatate desi presupun ca varianta doi e corecta.Oricum, acvaristica la un anumit nivel nu e ieftina, mai ales ca ai discusi.

#3 OFFLINE   morocanosul

morocanosul

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 831 posts

Posted 13 January 2014 - 07:33 PM

CocoHunter:Am impresia ca tu nici nu stii ce este un acvariu :nas: ! Termostatarea unui acvariu,se realizeaza cu mai multe componente,depinde si de ce PESTI ai in acvariu,de temperatura optima....etc! :nas:

#4 OFFLINE   Ticu

Ticu

Membru avansat

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 1,858 posts

Posted 13 January 2014 - 09:51 PM

O izolatie termica (polistiren expandat) pe cativa pereti ai acvariului n-ar fi posibila?
Pretul energiei din fotovoltaice, daca folosesti si acumulatoare (consumabile), nu e mai mic decat cel de la retea.

#5 OFFLINE   morocanosul

morocanosul

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 831 posts

Posted 13 January 2014 - 11:46 PM

Nu stiu unde ai vazut asa cava,eu am avut acvarii,dar asa ceva nu am vazut nicaieri! :nas: :ras: Cum arata in casa asa ceva?? :nas: Poate nu am inteles eu bine,te rog sa dai detalii! :jytuiyu

#6 OFFLINE   CocoHunter

CocoHunter

Nou venit

• Membri
  • Pip
  • 24 posts

Posted 14 January 2014 - 05:50 PM

Incerc sa gasesc solutii, este doar o idee, asta nu inseamna ca este si cea mai buna. Vroiam doar sa gasesc o sursa alternativa care sa ma scuteasca de ceva KW.

CocoHunter:Am impresia ca tu nici nu stii ce este un acvariu :nas: ! Termostatarea unui acvariu,se realizeaza cu mai multe componente,depinde si de ce PESTI ai in acvariu,de temperatura optima....etc! :nas:

Am mentionat ca am Discusi, temperatura la fel am mentionat, 31-32 grade.
Termostatarea acvariului, adica? Care sunt componentele care iti "termostateaza" tie acvariul ???
Daca nu ai mai auzit, asta nu inseamna ca nu poate fii o solutie...
Stima si respect!

#7 OFFLINE   validae

validae

Moderator

• Smod
  • 10,421 posts

Posted 14 January 2014 - 07:13 PM

Presupun ca rezistentele de incalzire sunt controlate de un termostat, care mentine temperatura apei la 30*C ?
Poti lua in considerare un acvariu cu pereti dubli, asa cedarea temperaturii apei se va face mai greu.

#8 OFFLINE   morocanosul

morocanosul

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 831 posts

Posted 14 January 2014 - 09:00 PM

Oameni buni,acvariul se presupune ca este in casa,deci de la temp.camerei ca sa ajungi la temp.optima se foloseste un simplu incalzitor termostatat! Acum mult timp(30 ani),am construit un incalzitor,in eprubeta,nichelina,nisip... si un termostat rudimentar,atunci, am preluat ideea din Tehnium,a functionat destul de bine pana când a ramas cuplata rezistenta si când am ajuns acasa am mai gasit doar cativa supravietuitori! :rade: :cry:

#9 OFFLINE   CocoHunter

CocoHunter

Nou venit

• Membri
  • Pip
  • 24 posts

Posted 14 January 2014 - 09:59 PM

Atunci cand vorbim de acvarii de 250l, 350l, 450l, pierderea de caldura este foarte mare. Sa consideram ca avem 23 grade in casa, si vrem o temp. de 30 grade constanta. Daca luam in calcul pierderea de caldura de pe instalatiile de filtrare, pierderea prin peretii acvariului si disiparea caldurii de la suprafata apei, care este foarte mare din cauza diferentei de temperatura intre camera si apa din acvariu, atunci putem vorbi de un consum destul de mare. In cazul meu un incalzitor nu are nici o sansa.
Am izolat trei peretii cu polistiren, am izolat furtunele de la filtru exern, dar degeaba, econimisesc foarte putin, aproape nesemnificativ.
Sunt constient ca este un Hobby costisitor si imi asum aceast lucru, stiam ce ma astapta cand am inceput sa imi amenajez propriul colt de natura.
Speram totusi sa gasesc o solutie, o idee, o sclipire, care sigur nu ma ajuta numa pe mine.

#10 OFFLINE   ghimpe--

ghimpe--

Surubărel

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 1,494 posts

Posted 15 January 2014 - 09:46 AM

Ce volum are acvariul si ce putere are incalzitorul?

#11 OFFLINE   CocoHunter

CocoHunter

Nou venit

• Membri
  • Pip
  • 24 posts

Posted 15 January 2014 - 11:05 AM

300l brut, si am doua incalzitoar de 150W Eheim.

#12 OFFLINE   ghimpe--

ghimpe--

Surubărel

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 1,494 posts

Posted 15 January 2014 - 01:04 PM

Ca putere ar trebuii sa fie suficient. Eu am incalzitor de 100w la volum brut 120l, setat pe 27grade in apa (termostat la 28grade) si functioneaza super.
Incearca sa pozitionezi incalzitoarele in directia curentului de apa.

Ca metoda de economisire nu stiu ce sa iti recomand, dar daca ai substrat poti incerca cu un incalzitor de substrat (incalzire in pardoseala :da )

#13 OFFLINE   morocanosul

morocanosul

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 831 posts

Posted 15 January 2014 - 03:59 PM

@CocoHunter: Ai dreptate,la volume mari automat pierderile sunt mai mari,am si eu o intrebare,de ce nu folosesti un filtru intern(imersat)? Repet,nu cunosc conditiile in care functioneaza dar nu merge aces tip de filtru?

#14 OFFLINE   binox

binox

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 122 posts

Posted 15 January 2014 - 11:20 PM

Iarna acea energie nu este pierduta ca se pierde in casa pe care oricum o incalzesti.(platesti mai mult la curent dar ceva mai putin la gaze daca ai centrala) Nu ai precizat cum incalzesti casa, centrala proprie pe gaze, electrica sau termoficare?
Nu mai stiu preturile actuale dar tind sa cred ca nu e mare diferenta de pret intre energia electrica si gazele pt centrala(ambele transformate in energie termica)
Vara insa e intr-adevar o pierdere dar si consumul acvariului scade fiind mai cald in casa.
O solutie ar fi improvizarea unui calorifer termostatat pe care sa-l introduci in acvariu(o serpentina mascata in substrat) si pe care iarna l-ai putea alimenta din circuitul caloriferelor cu care incalzesti casa iar vara ai putea improviza un incalzitor solar pt acel calorifer.
Solutia de incalzire electrica folosind energie solara sau eoliana transformate in electricitate e o prostie.

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#15 OFFLINE   johnny79

johnny79

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 422 posts

Posted 19 January 2014 - 07:54 PM

Daca ai incalzire centralizata(cu calorifer) poti face o serpentina prin care sa treaca apa si ai rezolvat problema.....mai sunt si cabluri la 220volti de incalzit pardoseala(19W per metru).....focalizare in punct fix a luminii solare cu ajutorul unei lupe( daca ai geamuri in apropiere)....inclusiv racirea calculatorului cu o serpentina care trece prin apa din acvariu,solutii sunt....deci....

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users