Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Tuner T-350


Postări Recomandate

Am facut intocmai, si merge perfect, deci rezulta ca defecul este situat exclusiv in modulul RF-MA, insa care sa fie totusi cauza, caci am verificat cam tot ce se putea verifica, singurele unde n-am umblat sint bobinele. Sa fi fost umblat oare la ele cu toate ca ceara care este depusa pe ele pare neatinsa?

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 37
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Bobinele se pot intrerupe unde este lipit firul de carcasa din pricina tensiunilor mecanice,chiar daca ceara de pe ele este intacta.Dar parca spuneai ca ai verificat continuitatea lor.De asemenea,bastonasul de ferita se poate desprinde de partea din plastic filetata la cele cu miez reglabil,sau poate fi rupt "mosorelul" de ferita la cele tip "oala" din pricina unui reglaj fortat,dezacordand bobina,fara a fi vizibil din exterior ce s-a intamplat.Insa daca spui ca oscilatorul nu scoate la iesire tensiunea de radiofrecventa de 0,75 Vef pentru mixerul AM,ai verificat tranzistoarele si cele doua diode punctiforme prin inlocuire?

Link spre comentariu

Bobinele si tranzistorii sint verificati, la fel si diodele EFD, toate sint OK. Intr-adevar tensiunea de 0,75Vef nu o am, masurata cu un aparat de masura electronic( poate aceasta este cauza lipsei acestei tensiuni), este singura valoare ce nu corespunde schemei. Ceea ce spuneti in legatura cu bobinele s-ar putea sa fie adevarat, in sensul ca aparatul mi-a parvenit prin posta Romana si datorita manipularii s-ar putea ca la unele sau la o bobina sa se fi desprins miezul de ferita, fara ca acesta sa se observe. Intrebarea e ....care e aceasta, si daca este asa, cum se poate acorda inapoi? Ultimul lucru pe care l-as face este sa umblu la bobine, tinind cont ca le pot dezacorda?

Link spre comentariu

Trebuia sa te intreb de la inceput ce fel de voltmetru electronic ai folosit.Nu-i nimic.Poti verifica functionarea oscilatorului pe UL cu un alt radio,care va receptiona semnalul pe UM(frecventa lui va fi intre 600-750 kHz aproximativ).Eventual poti lipi un mic fir care va actiona ca o antena unde ar trebui sa fie acea tensiune de 0,75 Vef.In privinta bobinelor,nu ai alta sansa decat sa marchezi pozitia miezului ca sa poti reveni la ea.Insa nu ai mentionat de ce tip sunt(cu miez central sau tip "oala").Eu as verifica pe L211 pentru inceput.Ai putea doar sa scoti condensatorul styroflex de 1 nF serie cu ea(C241).

Link spre comentariu

Am verificat bobinele, le-am marcat pozitia initiala dupa care le-am desfacut. Absolut toate sint intacte. O parte din ele, respectiv: L205-206, L207-208, L209, L210 sint cam de 11mm diametru si 20mm lungime cu tija interioara mobila, tot ansamblul acoperit de o imbracaminte din ferita. L201,202,203,204 sint bobinate pe carcasa de plastic cu tija interioara mobila fara acel manson din ferita.L201, 212,213 sint bobinate pe un miez mic din ferita, peste care culiseaza o mica oala din ferita, tot ansmblul fiind introdus intr-o camasa paralelipipedica din tabla conectata la masa.Daca tot am desfacut de pe placa tot ceea ce inseamna bobine, o sa verific inca odata traseele si contactele.Totusi, de ce nu am tensiunea aceea de 0,75V?O sa inlocuiesc toti tranzistorii, numai ca la capitolul BF450 sint in impas, nu am asa ceva si nici nu gasesc un inlocuitor.Foarte interesant, C241 de 1 nF este de fapt sbstituit schemei prin intreruprea circuitului de catre fabricant, odata cu el si functia bobinei L211 este anulata.!!!???

Link spre comentariu

Daca lipseste acel condensator,nici prezenta bobinei pe placa(sa inteleg ca e conectata doar la masa?!)nu se justifica.Nu am inteles daca ai verificat cu un alt radio functionarea oscilatorului.Daca sunt verificate si bobinele si condensatorii,mai ramane sa incerci doar substituirea tranzistoarelor.Ar mai fi doar vreo lipitura "rece"(care nu face contact electric),dar parca ai verificat deja traseul,nu?Pe R207 ai cei 1,5 volti?

Link spre comentariu

Am verificat din nou tensiunile si rezultatele sint urmatoarele:Pe R207 am 0.34V in loc de 1.5VTensiunea de 0.8V de la T208 este de 0.3V, iar tensiunea Vef de 0.75V este lipsa.Celelalte tensiuni corespund.Nu am putu schimba tranzistorii BF256 pentru ca nu am avut altii sau inlocuitori, se pare ca se gasesc greu. Cu ajutorul altui radio am inlocuit tot etajul RF, rezultatul fiind pozitiv.

Link spre comentariu

Schema aia e de groaza :bataie Nimic nu corespunde cu realitatea sau logica elementara.Culmea,in cea de la sfarsitul cartii Radioreceptoare cu integrate sunt trecute aceleasi valori gresite de tensiuni.Astfel,e imposibil sa ai 1,5 volti si pe R207 si pe R204.Curentul e cam acelasi(ceva mai mic din cauza rezistentei de 1 k in derivatie)iar la o valoare de numai 220 ohmi fata de 390(R207)ar trebui sa aiba pe ea o cadere de tensiune mai mica.In aceste conditii nu stiu sa-ti spun daca nu cumva ar trebui sa ai un curent mai mare de 1 miliamper prin tranzistoarele amplificatorului RF.Daca ai injectat semnalul RF dupa C210,in poarta tranzistorului si tunerul merge,e posibil ca sectiunea aceea a condensatorului variabil sa fie in scurtcircuit(cea care acordeaza circuitele oscilante de la intrare).Decupleaz-o de la montaj si verific-o cu multimetrul.Ar mai fi si grupajul acela de 3 condensatoare si o rezistenta din fata tranzistorului,cu acelasi posibil defect,dar nu prea cred.

Link spre comentariu
  • 4 săptămâni mai târziu...

Acum,ca au trecut sarbatorile,revin si va intreb daca a-ti mai reusit sa descoperiti defectul.Chiar daca nu v-am fost de mare ajutor,poate intereseaza si pe altii ce defect sa fi fost de vina :da Postscriptum:miezul acela se poate lipi cu superglue uzual sau inlocui cu unul oarecare,cat de cat asemanator ca dimensiuni si destinatie(oricum trebuie acordat pe semnal).

Link spre comentariu

Intr-adevar, nu am avut deloc timp in aceasta perioada de goangele mele radio, insa de acum incolo lucrurile reintra in normal.Miezul de ferita spart de pe UM, l-am inlocuit cu cel de pe UL, iar cel spart l-am lipit cu superglue si l-am pus pe UL.Diametrul lui este de 2mm si lungimea de 22mm. Ca fapt divers, in aceasta perioada am achizitionat si vestitul RX2001, a carui schema pe UM, UL si UUS corespunde perfect cu cea de la tunerul T350. Acesta functioneaza perfect pe UUS si pe US, mai putin pe....UM si UL, sa mor de ciuda nu alta. L-am desfacut si pe acesta si am vazut ca modulul cu pricina a mai fost depanat si tot ce poate este vestitul zgomot de fond si seara postul Trans World Radio Romania si acesta foarte slab. Mai am in casa radiouri, care merg perfect pe AM, asta ca sa nu se inteleaga ca sint bagat cumva in vre-un buncar ecranat, si in plus folosesc antena.Pare-se ca voi avea mult de lucru si multa bataie de cap si multumesc tuturor celor care mi-au dat un sfat.

Link spre comentariu

Tind sa cred ca este intr-adevar un defect, urmare a unei erori de proiectare.Ar fi interesant, daca si-ar mai spune parerea si alti posesori ai acestor doua aparate si daca a mai intimpinat cineva fenomenul cu pricina.Intreb si eu ca incepatorul acuma, o fi trebuind un anume tip de antena petru receptia AM, cu toate ca mie nu mi se pare normal sa nu functioneze cu o antena normala, cu care alt radio merge perfect?!

Link spre comentariu

La nivelul care ar trebui sa il aiba acea schema,orice sarma de pe masa infipta in borna de antena ar trebui sa asigure o receptie suficienta a posturilor de radio.Puteti atasa experimental orice aveti la dispozitie pentru o proba suplimentara.Cred ca ati verificat daca nu e intrerupt C201,L201 si eventual nu face contact comutatorul acela de la intrare?Aplicati sarma direct la primul circuit oscilant pentru verificare.

Link spre comentariu

In sfirsit s-a elucidat misterul. :jytuiyu Pana prostului sau lipsa unei antene adecvate. Ce s-a intimplat, eu stau intr-un bloc din placi de beton armat, in casa detin aparate radio care toate functioneaza perfect fara necesitatea unei antene exterioare, insa acest radio nu are bara de ferita si ca atare necesita antena. Eu am bagt un fir lung, dar acesta era tot in casa. Am legat si o antena externa, pe care o am montata in afara blocului, dar aceasta a fost insuficienta. Intr-un final am apelat la un electronist spre a-l verifica si surpriza a fost foarte mare sa constat ca la el in casa receptorul functiona fara repros fara antena :bataie Asadar, m-am chinuit doua luni de zile degeaba. Vreau sa multumesc tuturor celor care mi-au oferit un sfat si sper ca din patania mea sa mai invete si altii.Numai bine!

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări