Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Tuner T-350


Postări Recomandate

Salut!Am achizitionat un tuner T-350 cu unele probleme. Circuitul A 723 din sursa crapat, un tranzistor de pe preul audio dus, potentiometrii de volum binenteles blocati, acordul senzorial fluctuant si receptia pe UM si UL lipsa.Dintre toate acestea a mai ramas un singur defect care mi-a dat de cap si care m-a facut sa apelez la voi si anume: lipsa receptiei pe UM si UL.Totusi pe respectivele lungimi de unda se aude sunetul acela specific cu biriituri si fosnituri, insa nu pot prinde un post anume, cu exceptia unuia pe UM pe undeva pe la 1600 KHz, dar si acela este foarte slab si instabil, chiar disparind cu totul.Etajele respective sint construite in jurul unor BF 256, care par sa fie Ok. Poate careva dintre domniile voastre are idee de ce ar putea sa se intimple, sau a mai intimpinat cineva o astfel de problema.Pentru toate sfaturile multumesc anticipat!

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 37
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Cel mai probabil niste contacte in comutator.Oscilatorul l-ai verificat ca functionare si frecventa cu un alt radio?Tensiunile sunt cele nominale din schema?S-a mai umblat prin el?Daca precizai ce post prinzi(frecventa de emisie a acelui post poate indica daca era receptionat cumva pe frecventa imagine)poate aflam ceva.Parca ar fi simptomele de la intreruperea circuitului oscilant de la intrare,CV-ul ramanand conectat.Verifica bobinele si contactele.

Link spre comentariu

Contactele din comutator sint curatate piesa cu piesa de mine, in aparat nu s-a umblat si nici la bobine. Postul pe care-l receptionez, destul de slab, nu stiu cum se numeste caci se prinde in special seara si are emisiune in limba romana, sirbeasca si italiana...!!??Tensiunile de alimentare sint verificate si sint corespunzatoare. O sa verific din nou toate contactele, sau eventual circuite intrerupte, iar pentru o intelegere cit mai buna a situatiei atasez alaturat o schema cu etajul respectiv.

post-14726-139829715535_thumb.jpg

Link spre comentariu

Daca L 208 nu e intrerupta,verifica daca ai tensiunea de oscilator de 0,75 Vef in poarta lui T 204,s-ar putea sa fie intrerupte C 220 sau R 211.Sper ca prin tensiuni de alimentare intelegi si pe cele de pe diverse rezistente care sunt mentionate in schema de principiu,si care indica un regim de functionare normal pentru acele tranzistoare.

Link spre comentariu
Vizitator vdrapaca

Daca L 208 nu e intrerupta,verifica daca ai tensiunea de oscilator de 0,75 Vef in poarta lui T 204,s-ar putea sa fie intrerupte C 220 sau R 211.Sper ca prin tensiuni de alimentare intelegi si pe cele de pe diverse rezistente care sunt mentionate in schema de principiu,si care indica un regim de functionare normal pentru acele tranzistoare.

Acum... o intrebare nevinovata: Ati conectat antena exterioara?Am avut si eu la reparat un astfel de tuner; l-am dat la client si a doua zi imi vine cu o falca in cer si cu una in pamant ca nu-i merge. Il pun pe masa si il conectez si ... minune: MERGE!Omul vroia sa prinda pe UL si UM fara nici o antena conectata pe MA.BAFTA!
Link spre comentariu

Tensiunea de Vef 0,75V e lipsa, adica am ceva de genul 0,02V. Ramura R211, C221, C220 este in parametri ca valori. O alta tensiune care nu corespunde, este cea de 0,8V, corespunzatoare tranzistorului T203 si anume aici am o tensiune de 0,2V.Tranzistorul cu pricina este verificat si este bun.Binenteles ca am conectat o antena exterioara tunerului, insa nu am putut receptiona decit acel post de radio, care intre timp am reusit sa aflu si cum se cheama: Trans World Radio Romania, cu emisie in 1548 KHz.

Link spre comentariu
Vizitator vdrapaca

Tensiunea de Vef 0,75V e lipsa, adica am ceva de genul 0,02V.

- este tensiune alternativa de RF. Lipsa acesteia inseamna ca nu functioneaza Oscilatorul Local. Trebuie verificata tensiunea de alimentare in punctul (208) - R225 - R242. Apoi verificat si eventual inlocuit direct C238.Transistoarele T205 si T206 din OL sunt ok?
Link spre comentariu

M-am uitat in graba pe schema si n-am fost atent la toate detaliile :jytuiyu De fapt tensiunea aceea de 0,8 volti e o greseala de tipar,ar trebui sa fie de 0,3 volti,corespunzand unui curent de 3 miliamperi prin ambele tranzistoare(si rezistente) :ras: Daca ai numai 2 miliamperi prin ele,e logic sa ai tensiunile indicate de tine.Greseala mea.Totusi,ar fi trebuit sa poti regla din R 216 punctul de functionare al celor doua tranzistoare ce alcatuiesc mixerul AM.Vezi ca schema de oscilator cu acea bucla de reglaj a tensiunii de amestec cu doua diode e destul de pretentioasa la regimul de lucru al tranzistoarelor,verifica toate piesele.Apropo,cum ai masurat tensiunea de radiofrecventa de 0,75 Vef?

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Uff, ba da, am mesterit destul de mult pe la el, cred ca e ceva minor care face toata problema si nu-mi dau seama. Am schimbat toti condensatorii ceramici, am verificat bobinele, contactele de la claviatura, tensiunile de alimentare.....totul pare a fi ok.In afara de biriituri si fosnete si un post anemic pe undeva pe la 1580kHz nu prinde nimic pe UM si UL. Ma gindeam ca nu se mai emite nimic pe AM si asta sa fie cauza, dar am verificat cu alt aparat si acesta prinde mai multe posturi.Oare sa fie ceva in etajul FI-MA?Ar mai fi o varianta sa subsitui etajul de RF-MA si sa introduc semnal de la alt radio, dar nu stiu exact cum as putea face.

Link spre comentariu

Lipeste un fir la semnalul FI din alt radio(la capatul "cald") si atinge pe rand capatul de la filtrele de banda FI din tuner(cel de sus,conectat la condensatorul de cuplaj,nu cel de la masa).Fiind vorba de RF nu e nevoie de mai mult.Radioul de la care iei semnal,trebuie sa poata receptiona in continuare(pe un post puternic,RadioRomania de exemplu)cu acest fir conectat,pentru a avea semnal FI.

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări