Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Bios-uri laptop


riderinblack

Postări Recomandate

Pentru ca inca nu exista un topic unde sa fie solicitate diferite bios-uri deschid eu un topic nou. Dar nu strica nici discutiile despre bios-uri....Iar pentru inceput solicit si eu un bios pentru Acer Aspire 7720G. La acer pe site si pe net nu am gasit decat cu extensia .fd iar pe programator nu le recunoaste ca fiind valabile.Eventual un sfat cum sa convertesc fisierul .fd in fisier .bin.

Link spre comentariu

Pentru ca inca nu exista un topic unde sa fie solicitate diferite bios-uri deschid eu un topic nou. Dar nu strica nici discutiile despre bios-uri....Iar pentru inceput solicit si eu un bios pentru Acer Aspire 7720G. La acer pe site si pe net nu am gasit decat cu extensia .fd iar pe programator nu le recunoaste ca fiind valabile.Eventual un sfat cum sa convertesc fisierul .fd in fisier .bin.

poti face asta si mai simplu fara programator ..etc..http://playingwithsid.blogspot.ro/2010/ ... shing.html
Link spre comentariu

Programeaza direct fisierul.Cum adica pe programator nu le recunoaste ca fiind valabile.Din cauza extensiei? Ignora sau schimba extensia cu ce vrea softul programatorului. (nu intotdeauna e asa,pot fi ceva informatii in fisier pe care flasherul original nu le scrie in acea memorie)Insa in cazul tau acel .fd are 1MB si cred ca e ceea ce-ti trebuie.Ce marime are memoria flash din laptop?Totusi cel mai sigur e sa-i faci un backup,asa corup cum e,aste pentru cazul in care in acel integrat mai e si altceva pe langa BIOS sau unele zone in care se tin ceva serii ale placii,adresa mac etc nu sunt reprogramate de flasherul original.

Link spre comentariu

Pt descarcat fisiere de BIOS, un loc foarte bun

http://www.elvikom.pl/forum/viewforum.php?f=140

de unde se pot lua gratis, doar cu o simpla inregistrare...

Incercati aici deasemenea

http://www.reballing.es/viewtopic.php?f=22&t=5304

unde nu este nevoie sa va inregistrati...

Sper sa nu fi incalcat ceva regula, postand adrese de alte forumuri.

Ar trebui considerata optiunea unei rubrici dedicate si pe acest forum.

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...
Vizitator underbird

Daca biosul este corupt rau de tot , nu se mai poate reface numa prin programare externa , daca biosul mai are suflare in el se poate rescrie prin diferite metode ,depinde de modelul laptopului ,fisier update pe usb stick (redenumit in functie de laptop)FN+ESC , Win+B etc etc, dar sa nu uitam ca la modelele mai noi degeaba rescrii bios ..sa nu se uite de EC. Bios dump te scoate , biosul de pe suport este doar o frantura din bios.

Link spre comentariu
  • 2 luni mai târziu...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări