Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Problema Aer Conditionat


Vizitator syss

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

va salut, am si eu o problema similara, sper sa nu se supere initiatorul topicului ca scriu aici.problema la mine sta in felul urmator: am cumparat aerul acum 3 ani, 2 ani a functionat ireprosabil, de vreo 5 luni l-am demontat spre a fi mutat, cand a fost remontat cel ce a facut asta nu a strans bine una dintre conducte si a pierdut freonul, intre timp nu a fost folosit(3 saptamani) acum a venit baiatul a reincarcat freonul in instalatie insa nu mai raceste la fel de tare. sub 26 de grade nu mai reuseste sa coboare. a verificat presiunea in instalatie si spune ca este ok (70 psi). care poate fi problema?aparatul este un hyundai de 12000 btu si intr-o camera de 3,5/3,5 metri ajungea la 22 de grade in 15 minute. acum intr-o camera de 6/3,5 metri nu poate cobora sub 26 de grade. multumesc pt raspunsuri.ps. aparatul foloseste gaz 407.

Link spre comentariu
Vizitator syss

Daca il pun de exemplu pe ac(rece),merge doar ventilatorul(interior) cateva minute/secunde(la intamplare)dupa care se aude un toc la unitatea interioara(cateodata si la ceea de afara si se misca elicea de parca ar fi alimentata pt o fractiune de sec,gen semnalizare auto rapida si face un toc mai puternic decat cea interioara)si beep-aie,se stinge ecranul,se misca chestia de plastic pt ventilatie sus-jos si ventilatorul din unitatea din interior merge in continuare.Pe telecomanda,dupa stingere,se seteaza automat pe turatie minima.

Daca incerc sa o aprind imediat dupa cele mentionate mai sus,se aprinde pt 1 sec si se stinge singur...daca astept ceva timp face cum am specificat mai sus.

Nu stiu daca mi s-a parut mie sau nu,dar astazi a mers mai mult timp pe rece(doar ventilator,unitatea exterioara era oprita)si una dintre cele 2 conducte era mai calda decat temp ambient si alta mai rece.

 

Sper sa va ajute cu ceva info de mai sus.Aparatul este un Techno de 9000 sau 12000 btu.A fost folosit in special iarna,chiar si cand temp exterioara a fost sub 5 grade :p

 

Astae modelul pe care il am: http://www.okazii.ro/aer-conditionat/al ... -a54579661

Link spre comentariu

va salut, am si eu o problema similara, sper sa nu se supere initiatorul topicului ca scriu aici.problema la mine sta in felul urmator: am cumparat aerul acum 3 ani, 2 ani a functionat ireprosabil, de vreo 5 luni l-am demontat spre a fi mutat, cand a fost remontat cel ce a facut asta nu a strans bine una dintre conducte si a pierdut freonul, intre timp nu a fost folosit(3 saptamani) acum a venit baiatul a reincarcat freonul in instalatie insa nu mai raceste la fel de tare. sub 26 de grade nu mai reuseste sa coboare. a verificat presiunea in instalatie si spune ca este ok (70 psi). care poate fi problema?aparatul este un hyundai de 12000 btu si intr-o camera de 3,5/3,5 metri ajungea la 22 de grade in 15 minute. acum intr-o camera de 6/3,5 metri nu poate cobora sub 26 de grade. multumesc pt raspunsuri.ps. aparatul foloseste gaz 407.

407 NU SE COMPLETEAZA. Se videaza TOT circuitul si apoi se incarca, in stadiul lichid, NU gaz. Daca s-a facut asta, atunci ar trebui sa se mai bage un pic de gaz (tot in stare lichida). Ar trebui sa masori saltul de temperatura cu ventilatorul pe viteza medie si sa ai peste 10-12 grade.Ai o singura unitate interioara?Ar fi de vazut ce "superheat" ai si ce tip te valva de expansiune. Ai putea sa masori, cat mai exact, temperatura tubului pe care aspira compresorul, dar la un lat de palma inainte sa intre in compresor? E o informatie destul de importanta. A! Daca faci masuratoarea, fa-o la 10 min dupa ce ai pus aparatul in functiune (la capacitate maxima).
Link spre comentariu
  • 10 luni mai târziu...
Vizitator vizitatoru1

Sa nu fac alt topic intreb aici.

Am un AC nordstar de 12.000 btu.

La unitatea interioara senzorul de temperatura este pus foarte aproape de radiator si da citiri eronate si merge mai mult pe recilculare.

Am scos senzorul in afara unitatii cat mi-a permis firul , dar as vrea sa il prelungesc si sa il duc putin mai departe de unitatea interiaoara.

Acum am diferenta de 2 grade fata de cat este setat.

Intrebarea mea este daca pot prelungi firul fara probleme, fara sa se modifice rezistenta, impedanta... io stiu ce modificari pot aparea ca nu sunt de meserie, stiu sa folosesc un pistol de lipit si cam atat.

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...
Vizitator mihail1

Sa nu fac alt topic intreb aici.

Am un AC nordstar de 12.000 btu.

La unitatea interioara senzorul de temperatura este pus foarte aproape de radiator si da citiri eronate si merge mai mult pe recilculare.

Am scos senzorul in afara unitatii cat mi-a permis firul , dar as vrea sa il prelungesc si sa il duc putin mai departe de unitatea interiaoara.

Acum am diferenta de 2 grade fata de cat este setat.

Intrebarea mea este daca pot prelungi firul fara probleme, fara sa se modifice rezistenta, impedanta... io stiu ce modificari pot aparea ca nu sunt de meserie, stiu sa folosesc un pistol de lipit si cam atat.

senzorul ala are si el rostul lui,in pozitia lui(pe radiator).Tind sa cred mai degraba ca e defect daca zici ca citeste eronat.Decat sa te apuci sa prelungesti fire pe acolo,mai bn dai 15-20 de lei si il schimbi.Daca totusi vrei sa-l prelungesti,nu cred ca ar fi o problema.Mi se pare ca senzorul are undeva intre 5-10 k.ohmi(dupa cate retin eu).

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...
Vizitator vizitatoru1

Poi acum este pus deasupra intr-un sendvis de polistiren sa nu il bata vantu de la unitatea interioara si mere foarte bine, iese afara decat bulbul senzorului dintre cele doua bucatele de polisiren.

Setat pe 26... 26 in camera.

De aceea cred ca senzorul este ok si vinovata de functionarea proasta este pozitia lui.

Eu il tin pe automat si baga tare pana ajunge la temperatura setata si dupa intra pe economic, pe mentinere.

De aceea ziceam sa il mut mai departe de curentii ce ies din unitatea interioara.

Nu stiu... momentan il las asa si sa vad ce si cum.

Editat de vizitatoru1
Link spre comentariu
  • 1 an mai târziu...
Vizitator powergt

Buna ziua , am si eu o intrebare si o rugaminte . 

Intrebarea este daca are cineva o schema electrica de la o placa  GAL0101GK-13AH ( KFR-33GW/-2CJ ) , folosita la un aer conditionat ORION .

Rugamintea este daca ma poate servi si pe mine cu ea , sa mi-o dea si mie ca am trei condesatori care s-au ars de la un soc de tensiune si nu stiu ce valoare sau cod au avut pe ele ca sa le pot schimba .

Va multumesc anticipat de ajutor .

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări