Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

problema boiler electric ariston


Vizitator xtera

Postări Recomandate

Vizitator xtera

Buna ziua,am o problema de ceva vreme cu boilerul si problema se manifesta in felul urmator: Daca dau presiune la dus vine apa rece,merge cu apa calda doar la presiune scazutaCand il bag in priza pentru a incalzi apa face un zgomot puternic si ciudat destul de des in timpul incalziriiDe asemenea cand exista probleme la furnizor si se sisteaza furnizarea de apa,atunci cand aceasta revine cu presiune se aude din nou un zgomot puternic ciudat din boiler,iar apa la dus venea aseara cu intermitente,parca tremura de presiuneAcum intrebarea este care ar fi cauza acestei probleme? Eu nu tin boilerul in priza decat atunci cand urmeaza sa folosesc apa calda,exista pericolul de EXPLOZIE atunci cand este scos din priza?Va multumesc anticipat

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 60
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Vizitator xtera

Multumesc de raspuns,a fost cineva si s-a uitat la boiler si a spus chiar de supapa aceea de siguranta ca ar fi defecta,este posibil ca supapa sa fie cauza?

Link spre comentariu
Vizitator xtera

Situatia rezistentei nu o cunosc exact dar ce pot spune este ca boilerul incalzeste apa pana la temperatura dorita,adica daca il programez sa incalzeasca la maxim,el incalzeste la maxim apa intr-un timp normal,dar aceea apa pare ca se pierde cumva.Daca ar fi rezistenta ma gandesc ca nu ar mai incalzi deloc apa

Link spre comentariu

Daca se pierde presiune, atunci sigur este defecta supapa de sens unic de pe conducta de intrare in boiler.Ea ar trebui sa lase apa doar spre boiler, dar se pare ca atunci cand creste presiunea in boiler, o parte din apa se intoarce in conducta de apa rece.Schimb-o si se rezolva.

Link spre comentariu
Vizitator xtera

Da exact asta ar fi problema,pierderea apei calde,cand a spus omul acela de supapa ma gandeam ca se refera la supapa de siguranta dar probabil se referea la supapa de sens unic de pe conducta de intrare,cum ati spus.Ok daca aceasta este problema atunci aceea supapa o pot schimba.Atata timp cat nu exista pericol de EXPLOZIE totul se rezolva.Facea foarte urat ieri,va dati seama sa aveti un monstru de boiler de 80 l care scoate tot felul de zgomote este destul de stresantToata aprecierea mea pentru raspunsuri

Link spre comentariu

daca apa este "DURA" adica contine mult calcar acesta se depune pe tevi si in robinete ...dupa folosirea unui boiler 15 ani , am constatat ca stratul de calcar depus in boiler este de 5-6 cm, iar tevile si teava din interior pe care coboara apa calda sunt aproape total infundate de calcar si rugina...., deci nu de la rezistenta se trage problema ta ....pentru inceput demonteaza tevile de la intrarea in boiler inclusiv supapa de sens si suprapresiune si incearca sa introduci un obiect metalic (o sarma mai groasa 5-6 mm) si vezi daca tevile sunt infundate ....inceraca sa legi un furtun la intrarea in boiler si baga presiune .... la iesire trebuie sa obtii aceeasi presiune fara sa incalzesti apa ....sper sa-ti fie de folos recomandarile .....succesuri .....

Link spre comentariu

supapa de sens la unele ariston face exact ca si un bivol cand mugeste am avut vreo4-5 cazuri unde proprietari m-au chemat sa le reschimb unic sensul si suprapresiunea am cumparat ceva de pe la romstal si am rezolvat problema a doua problema este exact cea ce a spus colegu @Gogured

Link spre comentariu
  • 3 ani mai târziu...
Vizitator Electro Casnic

Buna seara, si imi cer scuze ca redeschid un post atat de vechi, dar am o problema similara cu un boiler ariston de 80 de litri. Inainte de a posta l-am desfacut si am curatat siguranta si catodul de calcar. Problema a inceput astazi din senin, a facut un zgomot si a inceput sa curga cumva prin lateral (poza atasata ar fi relativ explicita pentru problema meapost-263305-0-86009700-1483394350_thumb.jpg). Putin ajutor se poate? Multumesc anticipat.

Link spre comentariu

La acea imbinare trebuie sa ai o garnitura de etansare de obicei din cauciuc. Schimba-i garnitura si pune-i de clingherit...e mult mai buna.

Asta daca nu cumva este spart si se prelinge de undeva de sus.

Editat de mac01
Link spre comentariu
Vizitator Electro Casnic

La acea imbinare trebuie sa ai o garnitura de etansare de obicei din cauciuc. Schimba-i garnitura si pune-i de clingherit...e mult mai buna.

Asta daca nu cumva este spart si se prelinge de undeva de sus.

Si unde gasesc asa ceva, intr-un magazin de specialitate sau cum? Cum se numeste respectiva imbinare sau ce trebuie sa cer?

Link spre comentariu

Vezi daca filetul e ok. Curata-l daca e ruginit. Piesa din exterior vezi daca e fisurata, mai plesnesc piulitele alea. Pune canepa sau teflon si strange-le din nou. O poza reala ar fi de folos.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări