Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

frecventmetru - schema


Vizitator LastSpartan

Postări Recomandate

Vizitator LastSpartan

salut sunt un incepator care vrea sa se lanseze in radio.am nevoie de o schema de frecventmetru (full indicatii) care sa nu contina microcontrolere.nu conteaza cat de complicata e ...scala sa sa fie de la 01/10 pana la 30/50/100mhz vreau sa incep prin a construi telecomenzi si receptoare pe 27 de mhz cu mai multe canale ptr aeromodelism.stima!

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

În numerele 4/1980 şi 5/1986 ale revistei "Tehnium"veţi găsi abordarea detaliată a construcţiei unuifrecvenţmetru digital (0-500 MHz, respectiv 0-300 MHz).Cam nepotrivită cererea dvs. pe această secţiune, rugaţiun moderator să mute topicul acolo unde îi este locul şieventual să modifice şi titlul, "tăind" acea abundenţă desemne de exclamare fără rost. "S-a plictisit" până şi tasta"Shift", ca să nu mai zic de ochii celui care citeşte titlul.

Link spre comentariu
Vizitator LastSpartan

schema din 80 are un fel de tuburi in loc de afisaje zm1020 pe care nush de unde sa le iau , iar schema din 1986 are niste sn7490 pe care nu le gasesc pe internet,,,, in loc de sn7490 merge inlocuit cu cdb490?

Link spre comentariu
Vizitator LastSpartan

am decis ca am cele mai multe sanse sa incerc frecventmetru de la 0 la 300 varianta din 86 tehnium deci concluzia am nevoie de echivalente ptr urmatoarele integrate sn74s04n , microA 733 ,CBD 404 ,CBD490, SN74S00N,CBD442 CBD493 ,CBD 474,CBD495 ,CBD490E, si tranzistori bf 245csunt un electronist tanar care nu are acces la piese asa de vechi...

Link spre comentariu

De ce ocolesti schemele cu microcontroler?E cea mai usoara constructie si microcontrolerele se gasesc f usor.Un microcontroler si 6-7 componente si gata scula.Parerea mea.Atentie la schemele din Tehnium. Contin multe erori.Integratele ttl pe care le-ai enumerat mai sus le gasesti la magazinele on line.Iar cataloage cu echivalente gasesti pe net.Pentru un incepator totusi e grea constructia pe care ti-ai propus sa o faci.Incepe cu scheme mai simple si vei avea satisfactii mai mari.Altfel dupa cateva esecuri vei fi tare dezamagit si mi-e teama ca vei abandona si pasiunea se va pierde.Daca ai un electronist printre cunoscutii tai, nu te sfii sa-i ceri ajutorul.Si apropo; ai ceva studii in domeniu?Daca ai ceva nelamuriri sau intampini greutati, poti sa ma cauti in privat si mai vorbim.Stima.

Link spre comentariu
Vizitator LastSpartan

ai construit asa cv cu microcontroler ? daca te pricepi la programare te rog ajuta ma si pe mine ... nu am mai lucrat cu asa cv

Link spre comentariu

Trecind de faza cu frecventmetrul cu toate ca vad ca iti creaza probleme,crezi ca realizarea unei telecomenzi va fi usoara? multi au incercat dar........ mai ales ca vrei sa o folosesti la avioane .In zilele de azi iei o statie noua in 2,4ghz cu 6 canale cu circa 230ron iar una sh in 35-40 cu circa 100ron ,parerea mea ca nu se merita.

Link spre comentariu
Vizitator LastSpartan

stiu ca esecul sta la fiecare colt , insa eu am reusit sa construiesc emitotorul dupa o schema din tehnium 3 modulatoare (12 canale) si functioneaza sunt pe aproximativ 27,12mhz le am testat intai cu un radioreceptor pusa pe 27 si am reusit sa simt "puterea " apoi am testat cu un osciloscop si am observat ca exista semnal :) constructia lui mi a luat aproximativ o luna ,dar sunt 4 ani decand studiez scheme si teorie despre emitatoare si receptoare. sper sa reusesc sa termin receptorul undeva la finalul lui iunie,.. cel mai frica mie de oalele de ferita de la filtrele am 5 si trebuie sa mai fac rost de 7 ...dupa ce termin acest proiect o sa incep frecventmetrul :) ps: sunt in cls 11

Link spre comentariu
  • 4 săptămâni mai târziu...

Asculta-l pe manolo si canalizeza-ti energia in alte directii. Statiile de telecomanda contemporane nu mai sunt cele din cartea lui Sergiu Florica de acum multi ani. Gandeste-te ca ai nevoie de seturi de quartz-uri pereche, de manse de comanda si de carcase. Toate astea costa mult mai mult cumparate separat decat statiile sh. Si sunt alte aparate de laborator de care ai mult mai mare nevoie decat de frecventmetru pentru a face ce vrei tu.

Link spre comentariu

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări