Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

intrerupator crepuscular


costy35

Postări Recomandate

Am vazut multe scheme pe internet de intrerupator crepuscular si am observat ca nu se practica schema simpla,doar cu un triac ...o rezistenta si o foftorezistenta,ci si alte chestii adaugate pentru siguranta functionarii.

In montajul de mai jos,doar cu o rezistenta de polarizare fixa+ una variabila si cu fotorezistenta care fura curentul portii triacului...cam care ar fi dezavantajele fata de schemele clasice.

Eu am facut cateva experimente si functioneaza destul de bine si asa...

Apoi am vazut ca sunt triace cu diferite sensibilitati fata de curentul de intrare pe poarta,apoi fotorezistentele sunt de mai multe valori in kohmi la raportul lumina intuneric...deci se poate realiza cu putine piese cam ce sensibilitate doresti doar alegand triacul si fotorezistenta necesara....

Cam cat credeti ca ar dura in timp un asemenea montaj?

http://www.youtube.com/watch?v=ZOd4bO7YI-I

http-~~-//www.youtube.com/watch?v=ZOd4bO7YI-I

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...
  • Răspunsuri 10
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

  • 2 ani mai târziu...

Montajul din video e doar demonstrativ, didactic.In practica bascularea intre starile on-off trebuie sa fie brusca si cu histerezis. Altfel vei defecta consumatorii (de exemplu becuri economice) si, respectiv, se vor conecta-deconecta repetat seara si dimineata, la orice mica variatie a iluminarii.Sa nu mai vorbim de mentinerea pragului de declansare la temperaturile de vara si de iarna.

Link spre comentariu

eu am facut-o pe asta . merge insa nu are histerezis si asa cum ai zis si altii, seara sau dimineata intra intr-o bucla on-of. nu stiu cum am pacalit-o, am bagat elementul sensibil la lumina intr-o teava parca... 

Link spre comentariu

Senzorul trebuie neapărat montat într-un tub negru și îndreptat spre cer sau înspre un perete de clădire expus doar la lumina zilei, fără iluminare artificială.Trebuie aleasă neapărat o schemă cu histerezis, altfel va bascula intermitent și va cauza uzura rapidă a lămpii comandate.Există și scheme simple cu histerezis, practic se poate și cu două tranzistoare, nu trebuie neapărat cu integrate sofisticate....http://www.next.gr/uploads/62-aa56b2662f.gif

Link spre comentariu

@fanelforum: Era o reactie optica: la lasarea intunericului montajul aprinde lumina, dar senzorul vede becul (iluminarea marita) si stinge lumina. Apoi ciclul se repeta.Solutia este micsorarea unghiului de vedere al senzorului, ca sa nu mai vada locurile apropiate iluminate de bec, ci doar cerul. Montajul senzorului in tub face acest lucru.Histerezisul face ca aprinderea si stingerea becului sa nu se faca exact la aceleasi iluminari. Se evita astfel aprinderile si stingerile repetate la variatii mici accidentale seara sau dimineata (nori mici care se misca pe cer, ramurile unor copaci batute de vant care intra in campul vizual, lumina farurilor unor masini care se misca, etc.).Se mai recomanda o temporizare (intarziere) la actionare, ca sa nu se stinga lumina noaptea la aparitia unor fulgere.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări