Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Motor lini magnetice inchise -Nicolae Moraru


Vizitator selinger

Postări Recomandate

Mii de cercetatori se omoara sa realizeze fuziunea nucleara, dar noi suntem mai destepti cu ,,motorul Perendev,, si alte aberatii :nebunrau: . Sustin cu tarie eliminarea din start a acestor subiecte, nu de alta, dar prostia se propaga mai repede decat stiinta.Ar fi pacat sa fie indusi in eroare si alti amatori de ,,energie gratuita,,

Link spre comentariu

Bani cheltuiti pana acum pt. acest proiect 3000 RON . Acesta fiind inceputul !

Acu` este deja promisiune, adica obligatoriu sa postezi rezultate ca sa te credem si sigur o sa convingi "citiva" carora o sa le arati "live" cum functioneaza "dracia", si "daca" functioneaza cit de greu o fi o sa te zbati si o s-o patentezi chiar daca "ceilalti" o sa se opuna, deh, scepticii :95

Asa ca o sa ai drum lung...., dar daca nu functioneaza? ai curaj sa revii si sa spui cu mina pe inima ca ai gresit? da` sa nu dureze vre-o 50 de ani.

Si pune-ne si "niste" poze intre timp.

Link spre comentariu

Sa inteleg ca veti crede un filmulet ? Ati vazut o gramada pe Net, sigur unele sant chiar hazlii . Dar totusi ,nestudiind problema ,si sa-i dai inainte cu rasul ca nu exista energie libera cu ajutorul campului magnetic ? Luati fizica de la inceputuri si observati ce nu se vede ! Eu unul ,recunosc , am studiat fenomenul acesta timp de 4 ani inainte sa incep investitia ! Si chiar nu mi-ar fi rusine sa recunosc ,daca nu mi-ar reusi ,mi-ar fi fost rusine sa nu incep sa lucrez la el si sa ma iau dupa toti necalificatii ! Daca vreau sa ma conving de un lucru , mai intai il studiez asa cum pot eu cel mai bine, iar apoi trec la teste. Recunosc aceste teste sant costisitoare si de aceea este comod sa ramanem cu privirile pe unii care incearca si apoi ne bagam si noi ,nu-i asa ?

Si ce ,trebuie neaparat sa-l patentez ? Mai ganditi-va o data ! Il vreau pt. mine si pt. cei care doresc sa-l aiva ! Nu va fi o problema , poate una micuta ,oamenii vor invata ,il vor construi si singuri ,ma rog, o parte din ei !

Repet ,am inceput sa lucrez la acest tip de motor ,este prototip , nu am de ce sa postez componente ale lui atata timp cat nu este gata . De exemplu ,o greseala de executie asupra unui mic sector din rotor , si componenta este compromisa ,iar urmatoarea va avea alte caracteristici. Nu va fi convingatoare pt. nimeni o postare cu niste componente ale motorului ! Aaaaa poate vor stii unii sa analizeze daca ceva e bun sau nu ?? !!

Faptul ca am inceput sa lucrez la el NU ESTE O GRESEALA !

Link spre comentariu

Mii de cercetatori se omoara sa realizeze fuziunea nucleara, dar noi suntem mai destepti cu ,,motorul Perendev,, si alte aberatii :nebunrau: . Sustin cu tarie eliminarea din start a acestor subiecte, nu de alta, dar prostia se propaga mai repede decat stiinta.Ar fi pacat sa fie indusi in eroare si alti amatori de ,,energie gratuita,,

Explicati-mi si mie ,va rog, in cateva cuvinte cum func.un motor electric ,ce se intampla in interiorul lui ? Dar mai bine nu mie , pt. cultura dvs. si pt. cei care va impartasesc parerile !
Link spre comentariu

Nicio problema domnule Gorgan, este simplu de explicat principiul de functionare a unui motor si mai ales este reversibil. Cu ajutorul electricitatii se creeaza lucru mecanic prin interactiunea dintre campurile magnetice ale rotorului si al statorului.Asta simplist vorbind. Acelasi lucru va produce electricitate DACA prin lucru mecanic extern vom roti motorul, care va deveni generator. Dar dvs. si ceilalti visatori la energie moka vreti ca miscarea sa se autointretina ca prin minune, lucru negat de legile termodinamicii. Intr-un fel sau altul, toti se duc spre Perpetuum Mobile, care nu exista.Punct.

Link spre comentariu

... si virgula ! '' lucru mecanic prin interactiunea campurilor magnatice " ! Aaaa , deci se poate . Si care ar fi cauza pt. care un motor construit integral cu unitati magnetice permanente , nu ar efectua lucru mecanic ? Magnetii permanenti sant niste unitati care contin deja energie ( camp magnetic ). Aceasta energie este oarecum epuizabila datorita interactiunii reciproce pe perioade destul de mari in timp , si nu definitiv ! Un asemenea motor poate functiona necontenit zeci de ani ,timp in care mai pierde din forta . Si chiar de va fi necesar inlocuirea unitatilor magnetice la 5 sau 10 ani , cu siguranta tot castig se numeste !

In opinia mea nu ar fi vorba despre perpetuum mobile !

Eu nu doresc sa conving pe nimeni , va indemn sa studiati temeinic acest domeniu si chiar sa incercati construirea unui astfel de motor in miniatura ,pt.care costurile sant foarte mici si va lamuriti singuri !

Calea cea mai usoara de obtinere a unui tip de energie ,si libera ,o reprezinta curentul electric, unde toti santem de acord ca nu dorim sa mai fim constransi !

Link spre comentariu

Eu va rog sa ne aratati un prototip de-al dvs. demonstrativ si functional.Dar sa nu veniti cu link-uri de pe net, acolo excrocii sunt pe val, nu mai vorbesc de cei ce cauta vizionari multe pentru a-si asigura castiguri din reclamele postate de Google. Nu trebuie decat sa-l vedem rotindu-se intr-una singur chiar si fara sarcina pe ax. Eu cred ca daca acest lucru ar fi posibil, s-ar face bani din el doar ca o jucarie, nu neaparat ca aplicatie practica :rade: Eu unul am inteles clar un lucru: orice sistem tinde catre echilibru atata timp cat nu vii cu energie externa.Orice pendul se va opri daca nu-i intretii oscilatia.La motorul ,, cu magneti,, trebuie sa ai mereu niste campuri magnetice antagoniste, altfel magnetii se vor stabiliza la un moment dat.Cum magnetii sunt montati in pozitii fixe, inevitabil se vor echilibra.E pacat ca ati ajuns sa cheltuiti atatia bani pe o himera, puteati sa-i investiti in adevarata energie alternativa, eoliana sau solara.Ati fi fost deja independent energetic acum. Daca nu sufla vantul, soarele tot straluceste si apa va curge mereu la vale......asta nu se va schimba mult timp.

Link spre comentariu

Cum spuneam , am studiat acest domeniu timp de 4 ani ! Eu cred in ceea ce am invatat si experimentat , stiu ca pot sa-l construiesc , si sa mai si functioneze , altfel nu incepeam proiectul ! Ati venit cu niste exemple .... si simt ca vorbim in zadar pe acest subiect ! Magnetismul si interactiunea dintre magneti ,un domeniu in care te implici atat teoretic cat si practic, daca vrei sa simti intr-adevar ce este campul magnetic ! Si da ,am fost educati asa , ca dvs. ,nimic nu va functiona daca nu bagi ! Intelegeti , chiar bag energie in motor ,este acolo tot timpul si in continuu ! Daca pun o bariera campului magnetic din motor ,tai (intrerup ) energia si totul se opreste !

Ati vorbit despre montajul magnetilor ! Etapa fundamentala in constructia acestui tip de motor ! Dar dupa afirmatia dvs. " inevitabil se vor echilibra " , eu va spun ca obligatoriu ii vom dezechilibra ! Totul se va comporta dupa cum dorim noi ! Important ,deci , sa cunoastem ce trebuie sa obtinem ! Dvs. aveti cunostinte generale in acest domeniu , iar daca nu aprofundati, chiar atunci cand il veti vedea in actiune , pt. dvs.tot nu va merge si tot imposibil va fi !

Sigur , cand va fi gata primul meu prototip , voi face un filmulet demonstrativ de functionare si indicatii generale despre modul in care axul motorului efectueaza rostogolirea . Toate cele bune !

Link spre comentariu

Cum spuneam , am studiat acest domeniu timp de 4 ani .....

Daca sudiati va linisteati......, totusi cum va explicati ca o asa de simpla "aplicatie" nu a fost dezvoltata pina acum de nimeni? sa nu spuneti ca ia omorit "bubulii" pe toti, cea ce propuneti si sustineti dvs o poate face si un copil, oare de ce se mai chinuie "natiunile", si inca pe bani multi, sa mearga spre fusiune de exemplu si nu fac/apeleaza la astfel de bazaconii. Sincer as dori sa vad totusi "pe cineva" gasind o modalitate de a obtine energie macar ieftina daca nu gratis dar am trecut de mult de perioada cind "o persoana" era capabila sa descopere "ceva" viabil, acum descoperirile ample se fac de catre institutii cu multi membrii si capital pe masura, restul sint utopii sau mici inovati nefunctionale de sine statatoare care eventual vor fi incluse in proiecte mari.
Link spre comentariu

......................................................................... Sigur , cand va fi gata primul meu prototip , voi face un filmulet demonstrativ de functionare si indicatii generale despre modul in care axul motorului efectueaza rostogolirea . Toate cele bune !

Domnule Gorgan,

Chiar sint curios sa vad si eu minunea asta.Pina una alta,va doresc bafta multa.Chiar aveti nevoie de ea. Cind eram copil credeam ca tot ce zboara se si maninca.Odata cu trecerea anilor, am constatat ca nu este deloc asa.

Link spre comentariu

Cum spuneam , am studiat acest domeniu timp de 4 ani ! Eu cred in ceea ce am invatat si experimentat , stiu ca pot sa-l construiesc , si sa mai si functioneze , altfel nu incepeam proiectul ! Ati venit cu niste exemple .... si simt ca vorbim in zadar pe acest subiect ! Magnetismul si interactiunea dintre magneti ,un domeniu in care te implici atat teoretic cat si practic, daca vrei sa simti intr-adevar ce este campul magnetic ! Si da ,am fost educati asa , ca dvs. ,nimic nu va functiona daca nu bagi ! Intelegeti , chiar bag energie in motor ,este acolo tot timpul si in continuu ! Daca pun o bariera campului magnetic din motor ,tai (intrerup ) energia si totul se opreste !

Ati vorbit despre montajul magnetilor ! Etapa fundamentala in constructia acestui tip de motor ! Dar dupa afirmatia dvs. " inevitabil se vor echilibra " , eu va spun ca obligatoriu ii vom dezechilibra ! Totul se va comporta dupa cum dorim noi ! Important ,deci , sa cunoastem ce trebuie sa obtinem ! Dvs. aveti cunostinte generale in acest domeniu , iar daca nu aprofundati, chiar atunci cand il veti vedea in actiune , pt. dvs.tot nu va merge si tot imposibil va fi !

Sigur , cand va fi gata primul meu prototip , voi face un filmulet demonstrativ de functionare si indicatii generale despre modul in care axul motorului efectueaza rostogolirea . Toate cele bune !

1 .Ai putea da citeva exemple concrete cu ce ai studiat 4 ani?

2. Ce ai studiat suplimentar?

3. Cind va fi gata primul prototip? (Dupa cum explici mai sus, probabil NICIODATA) Deci cum facem sa te credem? Tu expui teorii citite pe net, fara nici un fel de confirmare practica si ai pretentii sa fii crezut...Cum vine asta?

4. oare nu e mai bine sa taci si sa expui aparatul doar dupa ce l-ai realizat si FUNCTIONEAZA? Atunci nimeni nu te va comenta negativ.

Link spre comentariu

Dle. Geo ,inteleg ca ati studiat si efectuat anumite teste cu magneti permanenti ? Dvs. aveti resedinta pe Pamant ca si mine ? Cine doreste sau / si cat de mult se doreste ca o companie sa dezvolte si sa produca in masa motoare care sa se autopropulseze si cu ajutorul carora mai obtinem si energie electrica ? De ce ar construi cineva asa ceva pt. o populatie care se doreste a fi dependenta de mariile companii energetice ?

La literatura multi se inghesuie ,la practica mai putini ! Spre exemplu ,daca va spun ca se poate taia /debita ,o bucata de geam obisnuit cu foarfeca de croitorie iar taietura rezultata va fi una dreapta ,veti crede ? Ei bine acest lucru este posibil dar taierea se va face sub apa ! Acum iarasi, veniti cu fel de fel de explicatii ,fiecare cum ii trece prin minte ,dar cati dintre voi veti avea curiozitatea sa experimentati acest lucru , in cazul in care nu ati stiut pana acum ? Bine ,acest lucru nu costa nimic si puteti incerca , dar la motorul magnetic nu va incumetati sa experimentati ca de , de ce sa cheltuim aiurea !!!

Nu ma consider unul care a descoperit sau inventat ceva ,dar cand intalnesc un pricipiu la o anumita tehnologie si ma atrage ,atunci incep sa studiez ,si sa inteleg macar ,daca nu am posibilitatea sa si testez.

De incurajari ,multumesc ,dar nu este cazul ! Curajul de a investi l-am dobandit singur ! Multe cunostinte de-ale mele sant nerabdatoare sa vada acest motor functionand ! Neincrederea ,sigur este aprope generala . Sant bucuros pt. asta ! In acest context motorul magnetic devine si mai valoros ( ca pret ) pt. ca va fi considerat o minune cereasca ,nu-i asa ?

Link spre comentariu

Spre exemplu ,daca va spun ca se poate taia /debita ,o bucata de geam obisnuit cu foarfeca de croitorie iar taietura rezultata va fi una dreapta ,veti crede ? Ei bine acest lucru este posibil dar taierea se va face sub apa !

Poate ia cineva serios tâmpenia asta, îi platiţi spitalizarea Dvs.? :speriat Aveam un nebun in trecut la job, care era obsedat de "motoare magnetice", perpetuum mobile&bullshit, dar nu intelegea prea bine Legea lui Ohm, cat despre Legea a doua a conservarii energiei...noapte si negura.Construiti va rog un simplu Joule Thief cu un LED, puneti poza montajului aici, si pe urma discutam de raps-uri si spiritism energetic.Da, sigur, marile companii "conspira" impotriva inventatorilor de profesie, daca companiile alea ar putea obtine curent electric cu magneti permanenti "ocultati" de o tabla, ar mai construi baraje hidro de 1 miliard $, termocentrale in care o teava de abur costa cat un Rolls, asta e frate, sunt nebuni, masoni, incuiati, retrograzi,noroc cu inventatorii de "motoare magnetice" care vor inaugura o noua era in energetica, bazata pe sarme si magneti de HDD!
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări