Jump to content

• Log In with Google      Sign In   
  • Create Account

Photo

SARA-amplificator de inalta performanta

• Please log in to reply
2185 replies to this topic

#2176 OFFLINE   RaimondAudio

RaimondAudio

Membru avansat

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 2,045 posts

Posted 07 April 2017 - 09:48 AM

RaimondAudio nu poate face SARA-2016 acum si nici in urmatorul an cel putin. De ce ? Pentru ca deja are 2 proiecte diferite si pur si simplu nu mai poate in acest moment sa se apuce de-al 3-lea. Sper ca in luna aprilie sa pot deschide firma dupa care sa umblu pentru certificari. Voi avea la inceput doua amplificatoare de tip power dupa care va fi obligatoriu sa am si un integrat. Asta e, schema care imi este cea mai aproape de suflet nu pot s-o fac. Tocmai din acest motiv am si facut-o publica. N-am vrut sa-mi moara in sertar.

Din punct de vedere al performantelor si sunetului, SARA-2016 propusa de mine lui Mircea, va putea sta lejer langa orice amplificator Kenwood, atat ca masuratori cat si ca sunet. Zic Kenwood pentru ca stiu ca esti un fan infocat al acestei firme Corneliu. Chiar si varianta normala, cea despre care vorbim si facem cablaje aici, suna excelent. Vorbeste cu oamenii care au facut-o si ai sa fii uimit ca au ramas placut surprinsi de sunet. In poza este realizarea practica a neamtului.

Attached Files

Edited by RaimondAudio, 07 April 2017 - 09:53 AM.

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#2177 OFFLINE   Sharky

Sharky

Tortionar

• Moderatori
  • 5,955 posts

Posted 07 April 2017 - 10:11 AM

Sharky si probabil multi altii sunt pe spate de ras cand vad oameni care vorbesc despre ei la persoana a treia. :)

#2178 ONLINE   sesebe

sesebe

Membru evoluat

• Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3,869 posts

Posted 07 April 2017 - 10:14 AM

Cred ca te vor rade chinezii de se vor sparge daca apari cu un astfel de cablaj.

Cum frate sa pui tranzistorii pe buza PCB-ului si sa te mai si incapatanezi sa-i tii sub placa?

Chiar nu stiu cum o sa iasa fisierele Gerber.

Asa cum am mai spus provocarea ta ar fi sa-l bati pe Alexm cu al sau 160x90mm.

........................................

As face un set de cablaje si le-as planta numai sa-ti demonstrez tie ca, chinezul imi va face cablajele si mai mult chiar, vor suna foarte bine ! - am spus ca am si eu ceva mici contributii la schema....

#2179 OFFLINE   franzm

franzm

E = mc² ± 3dB

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 2,250 posts

Posted 07 April 2017 - 10:33 AM

Daca-i musai Kenwood, atunci se poate corci usor cu KR720 sau 725 si cu L08M.

Edited by franzm, 07 April 2017 - 10:36 AM.

• Victor likes this

#2180 OFFLINE   RaimondAudio

RaimondAudio

Membru avansat

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 2,045 posts

Posted 07 April 2017 - 11:16 AM

Sharky si probabil multi altii sunt pe spate de ras cand vad oameni care vorbesc despre ei la persoana a treia. :)

:) Daca ai remarcat, Corneliu s-a referit la concurenta "RaimondAudio" ca la persoana a-3-a, nu m-a nominalizat pe mine ca user al acestui forum. In siajul vorbelor sale, am preluat sensul dat de el si am mers in aceeasi directie cateva fraze, dupa care am revenit la persoana a-1-a tocmai pentru a face legatura dintre cele doua entitati. De ce am facut treaba asta ? Pai am si explicat, deoarece vor fi cu adevarat doua entitati. Una juridica si o alta persoana fizica. 

Shambala nu este vorba de grandoare, ci doar despre scrupulozitate. 

#2181 OFFLINE   Victor

Victor

Audiosaurus Rex

• Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 8,635 posts

Posted 07 April 2017 - 11:19 AM

Raimond , iar pierzi vremea cu explicații pe forumuri în loc să continui munca la proiectele în dezvoltare ...
  • DjLeco, RaimondAudio and alf like this

#2182 ONLINE   sesebe

sesebe

Membru evoluat

• Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3,869 posts

Posted 08 April 2017 - 08:15 PM

Aici ai un exemplu asemanator de DC Servo ( la pagina 2 si 4 )  special studiat pentru zgomot mic si pentru a nu afecta restul parametrilor PSF ai etajelor din componenta amplificatorului .

Desigur , mai sunt idei ( surse de curent , etaj VAS etc ) ce pot fi preluate pentru devoltarea personala a unei variante SARA  :

http://docdro.id/TelKxPm

Daca se considera offtopic , imi cer scuze si rog un moderator sa stearga acest post dupa minim 24 ore , ca sa apuce toata lumea sa descarce si studieze documentul atasat .

Multumesc !

E prima data cind vad asa ceva.

#2183 OFFLINE   Victor

Victor

Audiosaurus Rex

• Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 8,635 posts

Posted 08 April 2017 - 08:56 PM

Am remarcat ca tu aplici semnalul de eroare al etajului DC Servo altfel decat in documentul postat de mine , dar principiul e acelasi , adica nu se suprapune cu  calea de semnal .

Asa cum am mentionat si in postul ascuns  , eu cred in poligeneza .

Oricum sper ca iti plac solutiile tehnice din acel proiect .

Mai am si altele , poate mai interesante  , dar toate la vremea lor .

#2184 ONLINE   sesebe

sesebe

Membru evoluat

• Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3,869 posts

Posted 08 April 2017 - 09:24 PM

Victor dar la pagina 2 si 4 semnalul de corectie este aplicat pe calea de semnal nu pe o sursa de curent.

#2185 OFFLINE   Victor

Victor

Audiosaurus Rex

• Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 8,635 posts

Posted 08 April 2017 - 09:36 PM

Da , eu mă refeream la metoda aplicata de tine și de mine prin modificarea PSF-ului prin intermediul generatoarelor de curent , dar se pare că nu m-am exprimat suficient de precis .
La pagina 2 și 4 semnalul de eroare DC nu se aplică clasic , pe intrare , pentru a nu deteriora raportul semnal-zgomot și probabil alți parametri de semnal mic ( majoritatea sunt interdependenți ) .
Față de varianta prezentată în atașament , există avantaje și dezavantaje .

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#2186 OFFLINE   Victor

Victor

Audiosaurus Rex

• Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 8,635 posts

Posted 20 April 2017 - 09:17 PM

Despre superdioda si cuplajul termic optim  in cazul etajului final de genul Sziklai CFP ( Complementary Feedback Pair )  : 

1997-_A-9911.jpg

Integra-927ltd.jpg

ONKYO_A-9911.jpg

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users