Jump to content

• Log In with Google      Sign In   
  • Create Account

Photo

G25 ARM9 Linux Embedded Module

• Please log in to reply
9 replies to this topic

#1 OFFLINE   miha_alex

miha_alex

Nou venit

• Membri
  • Pip
  • 54 posts

Posted 28 July 2012 - 11:36 AM

Salut, Incerc sa invat ceva nou pe langa AVR si PIC. Ceva, ce sa aiba un Ethernet un USB(sau mai multe), si evident UART,SPI, I2C si cu ceva MHz mai multi. Acu o saptamana am descoperit asta: http://www.acmesystems.it/aria Mi s-aparut foarte misto. Ca sa pui un Ethernet lipesti decat mufa, la fel si la USB(are 3 usb-uri), 4 UART-uri, ADC, RTC incorporat, GPIO-uri, si cu Linux :). Cum vi se pare? Merita?
  • 0

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#2 OFFLINE   RoGeorge

RoGeorge

Electronist

• Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 2,685 posts

Posted 29 July 2012 - 11:25 AM

Vezi şi http://www.raspberrypi.org/. Nu ştiu care e mai potrivită pentru tine.
  • 0

#3 OFFLINE   miha_alex

miha_alex

Nou venit

• Membri
  • Pip
  • 54 posts

Posted 29 July 2012 - 04:16 PM

Stiu despre raspberry pi, dar nu cred ca e potrivit pentru embedded. Mi se pare ca are putine perierice.
  • 0

#4 OFFLINE   godFather89

godFather89

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 816 posts

Posted 30 July 2012 - 03:52 PM

Sunt si eu interesat de un modul ARM, dar nu ma intereseaza linux. Vreau sa fac un logic analyzer cat mai ieftin si mai performant (minim 20-30 Msps)...
  • 0

#5 OFFLINE   one

one

Membru evoluat

• Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 2,992 posts

Posted 09 August 2012 - 03:01 PM

Vezi si STM32... eu am cumparat de pe ebay niste placi chinezesti de dezvoltare. Se gasesc tot pe ebay niste osciloscoape gata facute cu STM32, presupun ca un analizor logic este perfect realizabil. Pe de alta parte, pentru un analizor logic este suficient si AVR... http://www.serasidis... ... alyzer.htm
  • 0

#6 OFFLINE   one

one

Membru evoluat

• Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 2,992 posts

Posted 10 August 2012 - 10:56 AM

S Mi s-aparut foarte misto. Ca sa pui un Ethernet lipesti decat mufa, la fel si la USB(are 3 usb-uri),.. Cum vi se pare? Merita?

Pentru Ethernet trebuie oricum mufa cu filtre incluse cel putin. Parerea mea este ca daca tot iei ceva facut, sa fie complet. uite un exemplu: http://www.ebay.it/i... ... 3a730a2b19 sau altul http://www.ebay.it/i... ... 2c557f3725 Asemanator gasesti si pentru alte controllere, de exemplu echivalentele 8051, care s-au nascut acum 30 ani dar noile versiuni sunt foarte performante. Raspberry Pi are avantajul ca e ieftin.... nu prea vei gasi in 25€ ceva comparabil.
  • 0

#7 OFFLINE   miha_alex

miha_alex

Nou venit

• Membri
  • Pip
  • 54 posts

Posted 10 August 2012 - 01:03 PM

Nu stiam de placile alea de pe ebay, o sa le tin minte, sunt utile pentru anumite proiecte.Dar ce vroiam eu, un procesor mai puternic, cu posibilitate de a pune si un sistem de operare, eventual si USB.Pana acum am gasit 3 posibilitati:1)raspberry pi2)beaglebone3)G25 cu atmelA treia varianta mi-a placut cel mai mult: are cablaj micut 4x4cm, si o gramda de periferice.(1) si (2) au procesoarele mai puternice, dar eu cred ca imi e destul si 400MHz(varianta 3).De ce vreau sa folosesc sistem de operare? Pentru ca au multe programe implementate, pe care poti sa instalezi simplu,fara sapierzi timpul sa portezi codul. De exemplu, daca vrei sa-ti pui un server web, ai instalat apache si php. Inca un program destul de util este SSH,in cazul in care device-ul tau se afla deaprte de tine, poti copia foarte simplu fisirele pe sau de pe el.
  • 0

#8 OFFLINE   nana

nana

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 403 posts

Posted 10 September 2012 - 10:03 PM

Incercati si ARM CORTEX-M4 eu de exemplu folosesc Kinetis de la Freescale care la 100Mhz bate un ARM 9 la 266Mhz !Ca si periferice acum gasiti de la modul de ethernet pana la cele banale UART, SPI etc. + ca unele coreuri au coprocesor pentru encriptie on the fly AES.Un alt plus este consumul foarte scazut de putere al acestei arhitecturi ! Pentru mai multe detali PM me . Doar intrebari serioase!!
  • 0

#9 OFFLINE   miha_alex

miha_alex

Nou venit

• Membri
  • Pip
  • 54 posts

Posted 10 September 2012 - 11:43 PM

E interesant arm-ul asta, o sa-l tin minte pentru proiecte viitoare. Dar totusi la ce ma refer in postul de mai sus , nu se potriveste.
  • 0

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#10 OFFLINE   Mondan

Mondan

Membru avansat

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 1,265 posts

Posted 29 March 2013 - 10:19 AM

Sunt si eu interesat de un modul ARM, dar nu ma intereseaza linux. Vreau sa fac un logic analyzer cat mai ieftin si mai performant (minim 20-30 Msps)...

si eu vreu. Ce procesor/controller s-ar preta ? Eu mai aveam o varianta in cazul in care identifici cuartul pe placa, eventual ai un "mic" datasheet: Sa micsorezi frecventa procesoarelor/controllerelor de pe placa, a. i. tu sa vezi pe un analizor logic mai lenes. O sinteza de frecventa la care comuti intre mai multe cuarturi (idei traznite.... :ras: ) 30MS/s cred ca poti si cu un PIC care are nimim 60MIPS si un port cu multi pini. Astea sunt pe 16 biti. Daca ai gasi un dsPIC cu port cu 16 iesiri. va fi: mov port,w mov w,memorie acum depinde cate S vrei la o achizitie. Daca 1 KS e ok atunci ar trebui sa merga. Ca sa fie rapid unpli tot programul cu mov, fara ciclare: mov port,w mov w,0x001 ; mem SRAM mov port,w mov w, 0x002 ................ nu mai stiu exact forma instructiunii mov, dar ceva de genul asta
  • 0

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users