Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Generator ZOPAN KZ 1405


Postări Recomandate

  • 3 ani mai târziu...
  • Răspunsuri 23
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Alternative sant ... intotdeauna . Produse chinezesti ... ietine ( relativ ) . Europene ( sau nedefinite ) putin mai scumpe . Si cele " de firma " ... duble ( cel putin ... ) . Nu neaparat acelasi raport la calitati . Cel putin la unele . Asta , vorbind de produse noi , factura , garantie , banu ' marcat ... finalitate - posesor de generator . Urmeaza produsele second . Multe variabile ... firma , stare tehnica , estetica , varsta , existenta documentatiei etc . ... si PRET . Acesta vad ca nu l - ati mentionat . Nu ca m - ar interesa ... doar asa , pentru cursivitatea discutiei . In fine ... Sa revenim la produsul in cauza . Plusuri ( pentru mine ... ) . Foarte versatil , flexibil in utilizare - multe functiuni , setari , regimuri . Atenuator corect , etc . Eu l - am cautat pentru " Sweep generator " , de aceasta functie aveam nevoie . Stabil , repetitiv la valorile prescrise ... in timp . Minusuri ... indicatie analogica ( dar corespunde cu scala ) . Eu am rezolvat - o cu un distribuitor BNC - osciloscop , frecventmetru , milivoltmetru . Constructiv vorbind ... usor de depanat . Componente " discrete " uzuale , usor de gasit , aerisit , si bine lucrat . Elementele de comutare sant de calitate ( nu profesionala ... ) buna . Documentatie accesibila . 

Sper ca v - au fost de ajutor cele prezentate . Macar putin ... cat sa merite postarea !

Editat de gauss
Link spre comentariu

Pai ... pica la fel de bine ! Eu inca am generatorul ... functional . O schema la un AMC pe care - l posezi e buna intotdeauna . Inca o data , multumiri ... Ca fapt divers , " aranjasem " la vremea respectiva cu un user polonez de pe Elektrotanya sa - mi trimita un manual . I - am trimis intr - un plic 10 Euro , conform solicitarii ... Manualul n - a mai sosit , nici userul nu mi - a mai raspuns ... In fine !

Link spre comentariu

gauss, multumesc pentru detalii, vanzatorul cere 350Lei, daca pun transportul si nu reusesc sa negociez poate ca ajunge pe la 400.

La suma asta as putea sa-mi iau o chinezarie noua dar am o slabiciune pentru chestiile vechi la care s-a gandit/muncit mult  la vremea lor si ca performanta pot fi net superioare desi arata rau si ocupa mult loc pe masa de lucru.

Link spre comentariu

Cu voia dumneavoastra , continui ... Pretul nu e excesiv . Doar cam mare ... ma rog , daca scula e impecabila ... chestie de optiunea cumparatorului . Orientativ , mie mi s - a cerut pe Zopan - ul din titlul topicului 50 RON . Eu am dat 100 RON fara sa clipesc . Scula era impecabila , omul nu avea habar " ce si cum " . Il vindea , alaturi de alte lucruri din casa , pentru un necaz medical ... n - am inteles prea bine . Se intampla in " targul " de la Ploiesti . Am dat bancnota si am plecat ... fara explicatii . Nu stiu daca am facut bine sau rau . Oricum , nu e scopul topicului consideratia . Asadar ... incercati sa negociati . Parere personala , nu - mi permit sa va dau sfaturi . Poate ne impartasiti cate ceva despre el , dupa achizitie ... pe care va doresc sincer sa o efectuati . Scula nu e rea ... deloc !

 

P .S . - cu scuze pentru off - topic ...

Editat de gauss
Link spre comentariu

Reiau multumirile ... cu limba polona nu - i problema . Am un vecin " etnic " , e urmasul unor refugiati polonezi din 1939 ... au ramas aici , in Romania ... O sa apelez la el , are o afinitate pentru vodka !

 

P .S . - primul link il stiam ... al doilea e un generator care nu seamana cu KZ 1405 . Nu - i problema ...

Editat de gauss
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări