Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Detalii transformatoare de iesire


Postări Recomandate

Iti multumesc mult mircea calin !!! :partyman: Acum ramane dilema : la ce le pot folosi ?!?!?!Totusi nu ar trebui sa mearga pe post de trafo de iesire cu 220/12 V asa cum a zis bogdan69 ? ( bine, cu conditia creearii intrefierului si rearanjarea tolelor ) ??? :rolleyes: va multumesc !

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...
  • 2 săptămâni mai târziu...

Pentru cei care doresc trafuri de iesire, recomand http://www.edcorusa.com/products/transformers/cxpp/index.html

 

Livrarea mai costa in jur de 40USD, de bucata, functie de greutate.

La o analiza atenta, veti observa ca nu sunt deloc scumpe, mai ieftin iesiti doar daca la bobinati singuri- pentru cine se pricepe, are timp, materiale si...stiinta. Din experienta proprie, recomand 3.4Kohmi ptr EL34 PP.

Sa auzim numai de bine

Link spre comentariu

Domnilor,sper sa nu fiu offtopic dar vin si eu cu o intrebare, apropos de transformatoarele de iesire.Transformatoarele noi sint extrem de scumpe, dar nu vad pe nimeni sa foloseasca transformatoare recuperate din aparate vechi, gen pick-up sau magnetofoane.Ce performante au? As vrea sa ma zbat sa gasesc doua astfel de trafo de iesire vechi sa fac si eu un amplif de vre-o 5W bucata :) Intrebarea este daca merita zbaterea

Link spre comentariu

Cred ca nu ai citi topicurile de la retro : sunt foarte multe proiecte realizate de catre forumisti cu trafuri de iesire audio de la tv ( de ex : temp ) , radiouri sau altele .In general cei care au lucrat au facut celebra pentru noi ( dar necunoscuta pentru altii ) schema de Aritma sau variante ale acestei scheme .Vezi pe forum ca au facut-o multi de aici ! Si eu am facut cu 2 trafuri de la temp6 si 6p14p un amplif stereo de 2x5W .Chiar aici la pagina 5 uite ce spunea bogdan69 ( un tip foarte de treaba :) ) :"Ai sa vezi acolo trafurile din televizoare Temp care sunt mici asa cum am zis. Nu le-am desfacut, dar sigur sunt bobinate simplu primar secundar, fara sectiuni intercalate.Suna incredibil chiar daca e facut pe genunchi cu piese recuperate din diverse donatoare de organe."

Link spre comentariu

Cred ca nu ai citi topicurile de la retro : sunt foarte multe proiecte realizate de catre forumisti cu trafuri de iesire audio de la tv ( de ex : temp ) , radiouri sau altele .In general cei care au lucrat au facut celebra pentru noi ( dar necunoscuta pentru altii ) schema de Aritma sau variante ale acestei scheme .Vezi pe forum ca au facut-o multi de aici ! Si eu am facut cu 2 trafuri de la temp6 si 6p14p un amplif stereo de 2x5W .Chiar aici la pagina 5 uite ce spunea bogdan69 ( un tip foarte de treaba :) ) :"Ai sa vezi acolo trafurile din televizoare Temp care sunt mici asa cum am zis. Nu le-am desfacut, dar sigur sunt bobinate simplu primar secundar, fara sectiuni intercalate.Suna incredibil chiar daca e facut pe genunchi cu piese recuperate din diverse donatoare de organe."

Mda, :smt003 tre sa recunosc ca nu am foarte mult timp la dispozitie sa sap forumul :smt009 ; nici nu sint convins ca o sa am timp sa construiesc ce mi-am propus, insa speranta moare ultima. :rolleyes: PS: transformatoare recuperate are cineva in plus? (cind ma gindesc ca am avut doua de Dacia si le-am pierdut :smt022 )
Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Am facut rost de mai multe ups-uri (sursa neintreruptibila pentru calculator) defecte in scopul de a testa in audio tolele transformatoarelor din invertor. Nu am posibilitatea sa masor permeabilitatea magnetica a materialului din care sunt confectionate dar am facut o serie de masuratori comparative. Am facut o bobina cu 200 sp. si am introdus in ea un pachet de tole I gros de 5 mm din tolele de traf de ups. Am masurat inductanta bobinei de 1.3mH. Am introdus un pachet identic de tole dintr-un transformator de retea mai vechi romanesc si am masurat 1.15mH. Am repetat experimentul cu diverse tipuri de tole si am obtinut valori intre 1.1 si 1.25mH. Concluzia mea e ca tolele din transformatoarele din ups-uri au permeabilitate magnetica mai mare decit cele din transformatoarele de retea uzuale deci sunt mai bune. Un alt avantaj este ca sunt frumoase, nu au bavuri, sunt identice, suruburile de stringere sunt izolate iar mosorul de plastic e frumos si rezistent. Aceste trafuri sunt impregnate in lac. Pentru a-l demonta, trebuie fiert in apa vreo 2 ore, lasat in apa pina se raceste atit cit sa poti sa-l ti in mina si demontat imediat. Sa nu va imaginati ca tolele cad singure dar e mult mai usor si cu putina indeminare nu strici nici macar o tola.Ups-uri defecte se gasesc cu zecile pe la firmele care fac service la calculatoare.

Link spre comentariu

la 99% din trafurile de UPS pe care le-am vazut tola era cu grosime de 0,5 mm sau chiar 1mm, mult prea groasa pentru un traf de iesire cu pretentii cat de cat hi-fi! Poate cele cu grosime de 0,35 mm sa merite osteneala sa le desfaci! Faptul ca ai si carcasa gata facuta exact pentru miezul respectiv poate fi un mare avantaj uneori!

Link spre comentariu

Intr-adevar, tolele la 3 transformatoare sunt de 0.4 cu izolatie cu tot deci probabil 0.35 fara, iar la 2 din ele e 0.53 deci probabil 0.5 fara izolatie. Urmeaza sa le testez in audio. Inca nu spun nimic despre cum se comporta in aceasta aplicatie. Pentru mine "suna bine ca asa zice urechile mele" nu inseamna nimic. Am sa incerc mai multe tipuri de tole intr-un final pp.Rezultatele vor fi niste grafice.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări