Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Sursa tensiune C.I. 723 ( 0-30V / 0-3A )


Postări Recomandate

poţi să foloseşti şi led jumbo, sau albastre-albe, nu contează, dacă vorbeşti de ledul în paralel pe condul de 3300 de micro... cel care e indicator de scurt să nu fie superluminos sau albastru/alb, alea au alt curent şi/sau altă tensune de deschidere...trebuie să ai două tensiuni negative:- un -4,6 (sau apropiat), care se ia din punctul comun al rezistenţelor de 1,5k şi 4,7k, şi care se aplică direct la pinul 5 al integratului- un -8,2 volţi, care pe de-o parte formează tensiunea de - 4,6 prin divizorul de tensiune mai sus-pomenit, şi pe de alta ajunge prin rezistenţa de 26 (sau 2,6???) kiloohmi la potenţiometrul de 10k, din care reglezi tensiunea de ieşire a alimentatorului...verifică şi tensiunea de 33 de volţi...... sper să fi fazat corect înfăşurările alea 2... dacă în gol vreunul din ele e cald, opreşte minunea, şi înseriază invers secundarul celui cald...

Link spre comentariu

inseamna ca aia de acolo nu e dioda zener ..... sau e sarma (parerea mea) daca va rog sa puneti o poza cu montajul se poate?facem altfel:ce tens aveti intre + cond de 100micro si masa? ( tens alternativa aici ar trebui sa fie)ce tensiune aveti pe condensatorul ala de 1000 micro din stanga diodei zener?ce tens aveti pe dioda zener?

Link spre comentariu

Intre pinii 5 si 7 am in functie de reglaj de la -9,1 v pana la 6v3.Tensiunea negativa variaza in functie de reglaj. Scuze de intarzaiere.EditIntre +100uf si masa am 14v.Pe condul de 1000uF am -31v.Pe zenner am -8v2. Pana cand incep sa reglez, cand scade

adică variezi tensiunea de ieşire, şi tensiunea de -8,2 volţi variază...verifică rezistenţa de 2,9 sau 29 de kile, cât o fi (briobit, cât are aia, că nu e prea clară schema?), şi condensatorul de 10 micro.verifică să nu fi conectat la cursorul potenţiometrului de 10 kilo şi pinii 5 şi 6 ai IC... numai pinul 4 trebuie legat la cursor (unii confundă semnul ăla de "sărit" cu conexiune). dacă tot eşti acolo, verifică şi condensatorul de 1 nano, să nu fie în scurt sau întrerupt.şi potenţiometrul trebuie să aibă 10 kiloohmi, nu 1 kilo, sau 100 de kilo!!! (am făcut de câteva ori o greşeală asemănătoare :))
Link spre comentariu

@-mifty -eu chiar nu-mi dau seama cum legarea a 2 surse in serie poate fi considerata grea.Practic se redreseaza si filtreaza separat tensiunea data de traful auxiliar,si se leaga intre masa si ramura de -.Intre ramura de + si masa se leaga sursa in comutatie...si gata

Link spre comentariu

aia din stanga are 2.7 k aia din dreapta are 2.9 k (fata de zenerul de 8.2 volti)

şi la tine nu variază tensiunea de -8,2 volţi, da? :d@Marius84: ai o greşeală de la ieşirea sursei negative, aia nu trebuie să scadă... decât dacă are sarcină prea mare la ieşire.verifică conexiunile şi componentele de pe sursa negativă.@Dr. L, ia verifică practic! :Dam încercat şi eu odată, şi am avut probleme suficient de mari ca să nu mă mai tenteze să încerc şi a doua oară...
Link spre comentariu

Atasez si niste foto. Potentiometrul este de 10k si este conectat ok. Inclin sa cred ca tranzistorul nu este cel potrivit, ca altceva nu are ce. Cat aveti pe capetele potentiometrului de reglaj tensiune? Pe unul tre sa fie tensiunea de iesire, iar pe celalalt?

post-32876-139829435839_thumb.jpg

post-32876-139829435843_thumb.jpg

post-32876-139829435848_thumb.jpg

post-32876-139829435852_thumb.jpg

post-32876-139829435857_thumb.jpg

Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări