Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

HORNUL - avantaje si dezavantaje


VTP

Postări Recomandate

  • 1 lună mai târziu...
  • 2 luni mai târziu...
  • 8 luni mai târziu...

Meseriasii fac scaune si mese iar amatorii hornuri. :limb:

Difuzorul este Fostex FE103.
Urmeaza finisajele in vacanta de iarna.

Si ca sa fiu ontopic, avantajul acestui horn este dimensiunea de bookshelf.

Am imprumutat design-ul proiectelor de la http://telavox.web.fc2.com/speaker_box.html
Dimensiunile au fost recalculate de Liviu Ianus pentru caracteristicile masurate ale difuzoarelor.
Am vrut sa obtin un horn cat mai mic dar cu raspuns suficient de bun la frecvente joase pentru ca imi place foarte mult acest difuzor.

Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

Link spre comentariu

Multumesc pentru aprecieri.

Nu-i nici un secret, lungimea hornului este de 130cm iar dimensiunile exterioare de 24x24x45cm.

Totusi nu este un proiect public asa ca va rog sa nu-mi cereti planurile.

Este bataie de cap la tuning, ai nevoie de aparatura de masura, de o referinta buna si de urechi foarte bune.

Nu stiu ce alte informatii as putea da. Incintele nu-s inca finisate, cred ca o sa le furniruiesc.

Poate vom organiza o intalnire numai pentru prezentarea incintelor. Daca sunt doritori ma ofer sa gazduiesc un asemenea eveniment intr-una din lunile urmatoare.

 

 

Link spre comentariu
Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări