Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Ce piesa este asta ?


Vizitator vampyriks

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 21
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Vizitator vampyriks

dioda aceea e distrusa, pur si simplu a explodat la mijloc. Iar cealalta nu stiu exact ce poate fi, raspunde la multimetru deci nu e intrerupta, dar cu microscopul o vad fisurata putin si as vrea sa o schimb si pe aceea. E alimentarea de la un Asus eeepc. Nu stiu totusi de unde sa scot schema de la placa aceea de asus 1201ha@zal, da, asa ma gandeam si eu, o pastila de ferita, ideea e ca nu gasesc piesa nicaieri. Plus ca nu am nici o denumire pentru ea ma omoara. Deci e o bobina SMD de ferita. Dar de care exact ? De cati ohm ? O sa il desfac iar sa o masor cu ohmetru, ea nefiind intrerupta, sper sa obtin vreo valoare care sa ma ajute in cumpararea alteia.

Link spre comentariu

Am intalnit asa ceva sub mai multe denumiri.

 

Ferite bed (filtru)- ex:SMD Ferrite Bead (Murata)

Ferite coil (bobina; Chokes)- ex:SMD Multilayer ferrite coil

EMI Filter SMD (filtru EMI). Mai rar intalnite.

 

Nu cred ca ai probleme acolo. Masoara continuitatea totusi.

Se gasesc cel putin una pe orce placa cu smd-uri (TV,PC,Laptop), deci nu este nici o problema sa faci rost.

 

----

http://www.edn.com/article/469874-All_a ... rrites.php

http://www.google.co.uk/search?q=what+i ... h=606&bs=1

Link spre comentariu
  • 4 luni mai târziu...

Este un transformator de retea(TC-90) , miez C-core , de calitate buna iar pe bobine ,care sunt inseriate , sunt trecute pe prima coloana numerotarea capetelor infasurarilor , pe a doua tensiunea iar pe a treia curentul debitat . Deci ai un primar de 220V , un secundar de 34,5V/1,8A , unul de 19V/0,8A si unul de 6,3V/0,3A. E un transformator care poate fi usor rebobinat pentru alte utilizari.

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări