Jump to content

• Log In with Google      Sign In   
  • Create Account

Photo

Detalii executie mobilier bucatarii

• Please log in to reply
418 replies to this topic

#406 OFFLINE   eduard_i

eduard_i

Nou venit

• Membri
  • Pip
  • 3 posts

Posted 04 January 2017 - 02:18 PM

Buna ziua,

Am o mica problema.

La corpurile "soldat" pentru cuptor si altele, ce adancime se face corpul daca de exemplu la mine la cuptor se cere Adancime 560mm (avand in vedere faptul ca la corpurile de baza Adancimea este de 550mm? Nu mai trebuie lasat si in spatele corpului macar 1 cm ca sa nu fie corpul lipit de zid?

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#407 OFFLINE   Alexadi

Alexadi

Nou venit

• Membri
  • Pip
  • 2 posts

Posted 07 January 2017 - 01:02 PM

Aceeași dilema o am și eu la cuptorul meu în specificații spune Produs (IxLxA) cm59.5x59.4x56.7 cred ca singura soluție e să-l masor live și sa vad. Ca vreau și eu sa îmi fac singur bucătăria și de aceea va întreb.

#408 OFFLINE   vali_p

vali_p

Nou venit

• Membri
  • Pip
  • 60 posts

Posted 07 January 2017 - 09:25 PM

Legat de corpul cuptorului, eu l-am facut fara spate,  partea de la perete este libera , prin urmare se si ventileaza corpul, iar oricum corpurile se amplaseaza la 2-3 cm distanta fata de perete, asa ca are loc suficient cuptorul.

Aceeași dilema o am și eu la cuptorul meu în specificații spune Produs (IxLxA) cm59.5x59.4x56.7 cred ca singura soluție e să-l masor live și sa vad. Ca vreau și eu sa îmi fac singur bucătăria și de aceea va întreb.

Cu siguranta acea cota de 56,7 este adancimea totala, fata cuptorului ramane afara din corp, cam cat este grosimea fronturilor,  mai raman 55 cm in corpul mobilei plus 2-3 cm distanta pana la perete.

#409 OFFLINE   nomikos

nomikos

Rurouni

• Moderatori
  • 2,351 posts

Posted 08 January 2017 - 12:16 PM

[color=#b22222;]Incerc sa va raspund cat pot de repede, am fost foarte prins...[/color]

#410 OFFLINE   vali_p

vali_p

Nou venit

• Membri
  • Pip
  • 60 posts

Posted 19 January 2017 - 08:41 PM

Am terminat de ansamblat si mobilierul primit de mos, mai sunt cateva manere de pus, o placa care nu a mai incaput in foaie iar pentru acea piesa eram nevoit sa cumpar o placa intreaga, de aceea o sa o am in vedere cand o sa facem inca ceva piese de mobilier, momentan am pus o placa gasita la indemana, doar pentru a putea prinde usa acelui corp Posted Image

Edited by vali_p, 19 January 2017 - 08:45 PM.

#411 OFFLINE   Alexadi

Alexadi

Nou venit

• Membri
  • Pip
  • 2 posts

Posted 28 January 2017 - 12:56 AM

A iesit tare bine, sa o folosesti cu mare drag. Gaurile pentru balamale, si celelalte suruburi pentru imbinari le-ai dat tu sau cei unde ai taiat materialul pentru corpuri. Te intreb ca si eu vreau sa imi fac singur mobila, mai am sa imi cumpar hota si chiuveta, ca vreau sa am electrocasnicele ca sa stiu exact cum sa le asez.

#412 OFFLINE   Dr_V

Dr_V

Nou venit

• Membri
  • Pip
  • 16 posts

Posted 28 January 2017 - 10:01 AM

Pana acum mi-am facut mobila prin toata casa in afara de bucatarie :)

Ca material de baza folosesc lemn "masiv" de brad, mai exact ceea ce magazinele de bricolaj numesc "polite de rasinoase", sunt foarte usor de prelucrat si foarte ieftine. In spate in loc de placaj prefer OSB subtire, e ceva mai greu dar slefuit si lacuit bine arata mult mai frumos.

Intrebarea mea este: pentru medii umede (bucatarie, baie) ce lac de finisaj imi recomanzi?

#413 OFFLINE   sav082012

sav082012

Nou venit

• Membri
  • Pip
  • 1 posts

Posted 31 January 2017 - 04:18 PM

Buna ziua, m-am hotarat sa-mi realizez singur mobila de bucatarie dupa schite peste schite, calcule, discutii am ajuns la niste masuratori si un proiect.

Rugamintea mea ar fii daca a-ti avea timp si bunadispozitie sa va uitati un pic peste ele sa imi spuneti daca am gresit undeva promit sa pun poze de pe tot parcursul proiectului meu :) 

Attached Files

#414 OFFLINE   vali_p

vali_p

Nou venit

• Membri
  • Pip
  • 60 posts

Posted 05 February 2017 - 11:57 PM

A iesit tare bine, sa o folosesti cu mare drag. Gaurile pentru balamale, si celelalte suruburi pentru imbinari le-ai dat tu sau cei unde ai taiat materialul pentru corpuri. Te intreb ca si eu vreau sa imi fac singur mobila, mai am sa imi cumpar hota si chiuveta, ca vreau sa am electrocasnicele ca sa stiu exact cum sa le asez.

gaurile pentru balamale le-au frezat ceii de unde am cumparat materialul, tot acolo l-au si cantuit, de la ei am cumparat si feroneria.

Buna ziua, m-am hotarat sa-mi realizez singur mobila de bucatarie dupa schite peste schite, calcule, discutii am ajuns la niste masuratori si un proiect.

Rugamintea mea ar fii daca a-ti avea timp si bunadispozitie sa va uitati un pic peste ele sa imi spuneti daca am gresit undeva promit sa pun poze de pe tot parcursul proiectului meu :)

Buna seara, ar trebui sa cititi topicul de la inceput, o sa vedeti cum a explicat colegul @nomicos cum se calculeaza mobila, cel putin corpurile simple, din cate am vazut sunt gresite niste cote, spre exemplu corp inferior, Laterala 550 adancime si 742 inaltime, lateralele se pun pe fund 742+18=760

Edited by vali_p, 06 February 2017 - 12:07 AM.

#415 OFFLINE   GEO 53 BN

GEO 53 BN

Membru avansat

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 1,708 posts

Posted 06 February 2017 - 12:13 AM

Salut,

Si eu m-am apucat  de facut mobilier,considerind ca nu este extrem de greu. In prima faza mi-am format mina,construind  un corp de bucatarie cu doua usi.PAL-ul l-am cumparat de la Prac......er,unde l-am si debitat, Feroneria(balamalele,minerele,picioarele reglabile)le-am cumparat de la Ded.......an. Locasurile pentru balamale le-am facut cu niste freze cumparate tot de la Ded..........an. Cantul l-am lipit cu calcatorul interpunind intre cant si calcator o folie de aluminiu. Aici mi-a trebuit ceva vreme pina cind m-am prins cum se lipeste. Oare de ce nu se gasesc, in magazinele de bricolaj, masini de frezat speciale,cu care sa poata fi facute canale pe cantul placilor de PAL?

PS; Scuze dar nu sint prea familiarizat cu unii termeni.

Edited by GEO 53 BN, 06 February 2017 - 12:52 AM.

#416 OFFLINE   nomikos

nomikos

Rurouni

• Moderatori
  • 2,351 posts

Posted 06 February 2017 - 07:12 PM

Ceea ce nu se stie, este ca topicul contine absolut toata informatia necesara. Uneori ne este greu de inteles ca nu are sens sa repetam la nesfarsit unele lucruri. Nu tot timpul lectura e placuta...

#417 OFFLINE   vali_p

vali_p

Nou venit

• Membri
  • Pip
  • 60 posts

Posted 13 February 2017 - 08:46 PM

Inca nu am facut acea mobila de living, m-ati uitat de tot :), poate aveti timp si imi sugerati ce ar fi potrivit in acea nisa.

Cu respect.

#418 OFFLINE   eduard_i

eduard_i

Nou venit

• Membri
  • Pip
  • 3 posts

Posted 16 February 2017 - 03:48 PM

Am cumparat pal-ul si toate accesoriile, mai astept sa vina maine fronturile.

Deja m-am apucat de asamblat si merge foarte bine si usor.

Revin pe parcurs, sau la final cu imagini.

Posted Image

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#419 OFFLINE   vali_p

vali_p

Nou venit

• Membri
  • Pip
  • 60 posts

Posted 18 February 2017 - 11:13 AM

Am cumparat pal-ul si toate accesoriile, mai astept sa vina maine fronturile.

Deja m-am apucat de asamblat si merge foarte bine si usor.

Revin pe parcurs, sau la final cu imagini.

Posted Image

Spor la lucru, o sa iasa ceva frumos, asteptam poze

Multa bafta, si sa te bucuri de ea.

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users