Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Sunt incepator.Ce sa fac?


Postări Recomandate

In primul rand, daca se considera ca acest subiect este neinteresant sau gresit postat rog un moderator sa il stearga/mute.

In primul rand, cand se cere ajutorul, un minim de informatie este necesar. Adica o descriere a problemei, cu detalii.Nu de genul "statia mea bazaie.Help". Nu folositi termeni tehnici daca nu ii intelegeti. Un cuvant gresit pus in fraza poate forma o idee gresita celorlalti despre defect si atunci toate sfaturile devin inutile. Sau daunatoare. In plus, din cateva fraza in care se descrie problema cei cu experienta isi dau seama cam la ce nivel sunt cunostintele celui care solicita ajutor. Atentie insa, o persoana care nu stie nici macar ce e aia o rezistenta nu va putea sa rezolve o problema de electronica doar din sfaturi. Multi vor sa invete cu adevarat si absorb ideile si sfaturile cu o viteza uimitoare. Astfel de persoane iti insufla placerea de a impartasi din cunostintele tale. Altii au vazut ieri un tranzistor si azi cauta scheme de amplificatoare de 500W.

Sunt useri consacrati pe acest forum ale caror sfaturi sunt mai mult decat pertinente, sunt lectii de electronica si acestia trebuiesc respectati si ascultati. Daca esti incepator acestia sunt profesorii tai, cauta-le posturile si invata. Numarul de mesaje ale fiecaruia poate fi un indicator asupra experientei acestora. Dar nu neaparat, pot fi useri cu 50 de mesaje dar "toba" de electronica. Doar ca sunt mai noi si nu avut timp sa acumuleze post-uri.

Electronica nu se invata in doua zile. Trebuie rabdare si munca. Si daca vreun "batran" te ia putin peste picior, intelege-l, experienta ii da dreptul sa fie putin cu nasul pe sus (exceptie fac cazurile in care incepatorul este jignit "pe fata").

Si as avea o rugaminte. Sa se creeze unul sau mai multe subiecte, in care sa se adune informatiile de baza necesare unui incepator, de la descrierea scurta a componentelor electronice uzuale, pana la formule de calcul. Stiu ca aceste informatii exista pe forum dar majoritatea sunt "imprastiate" prin mai multe subiecte, fiind mai greu de gasit (mai ales pt incepatorii care nu prea au rabdare, obligindu-ne sa repetam si sa ocupam inutil spatiu).

Respect celor care isi rup din timpul lor pt a ajuta si impartasi din experienta lor.

Nimeni nu s-a nascut invatat

Link spre comentariu
  • 10 luni mai târziu...
  • 4 săptămâni mai târziu...
  • 1 lună mai târziu...
  • 10 luni mai târziu...
Vizitator mihai-1980

Salutare, sunt incepator in acest domeniu . Am mai avut de-a face cand eram mic la Clubul Copiilor dar au trecut mai mult de 20 de ani de-atunci si pot spune ca am uitat (invatasem sa folosesc un volt-ampermetru).Totusi vreau sa invat lucruri de baza care sa imi ofere posibilitatea de a face mici reparatii la obiectele electronice pe care le folosesc.Acum cateva zile mi s-a stricat statia :unul din canale se aude distorsionat.Am schimbat potentiometrul dar problema persista.Mi-am cumparat un multimetru digital dar nu stiu cum sa-l folosesc.Sincer nu stiu de unde sa incep dar sunt gata sa ma apuc de invatat.Va rog sa imi dati cateva sfaturi . Va multumesc .

Link spre comentariu
  • 6 luni mai târziu...
Vizitator bravoman

Am nevoie de ajutor!!!!!Va rog spuneti-mi  ce piesa imi trebuie ca sa pot roti un motor DC in ambele sensuri????. Tin sa mentionez ca este un motor 4.5V pe care l-am montat la un tranzistor si pe care vreau sa-l controlez cu un microcontroller, si mi-a mai ramas doar 1 fir pe care il leg la un pin si un altul pe care il leg la GND. Cum as putea sa-l controlez sa se roteasca in ambele sensuri doar cu acel fir??? 

Link spre comentariu

Am nevoie de ajutor!!!!!Va rog spuneti-mi  ce piesa imi trebuie ca sa pot roti un motor DC in ambele sensuri????. Tin sa mentionez ca este un motor 4.5V pe care l-am montat la un tranzistor si pe care vreau sa-l controlez cu un microcontroller, si mi-a mai ramas doar 1 fir pe care il leg la un pin si un altul pe care il leg la GND. Cum as putea sa-l controlez sa se roteasca in ambele sensuri doar cu acel fir??? 

adica l ai conectat la un microcontroller si nu mai stii ce sa faci cu un fir ..si cum sa l pui sa ti'' roteasca ''motorasul ???ai mai multe variante daca cauti si fara a mai folosi microcontrollerul ...un releu ..un banal intrerupator dublu sau prin tranzistori ..deci pana la urma da si tu mai multe informatii ..despre cum sa fie ,la ce vrei sa l folosesti motorasul ????

Link spre comentariu

Am nevoie de ajutor!!!!!Va rog spuneti-mi  ce piesa imi trebuie ca sa pot roti un motor DC in ambele sensuri????. Tin sa mentionez ca este un motor 4.5V pe care l-am montat la un tranzistor si pe care vreau sa-l controlez cu un microcontroller, si mi-a mai ramas doar 1 fir pe care il leg la un pin si un altul pe care il leg la GND. Cum as putea sa-l controlez sa se roteasca in ambele sensuri doar cu acel fir??? 

Uite aici: http://www.societyofrobots.com/actuators_modifyservo.shtml. Intamplator, un servo va functiona la 4.5V. Iar microcontroller sa generezi un semnal PPM (un singur fir folosit) pari sa ai. Spor la lucru.

Link spre comentariu
  • 1 an mai târziu...

Descarci de pe internet programul Eagle (de exemplu), apoi desenezi in program schema si apoi dai click pe File->Switch to board si iti apare automat cablajul unde tu trebuie sa aranjezi componentele si sa desenezi conexiunile dintre ele. 

Dupa ce ai facut asta folosesti o imprimanta sa listezi cablajul pe o foaie de revista sau o folie pnp si apoi il transferi pe placa de cablaj folosind un calcator. Mai multe informatii gasesti cautand pe google dupa metoda pnp. 

Editat de Mishu_17
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări