Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Nelipsitul gratar, cuptor din curte


valica

Postări Recomandate

Cine locuieste la curte sigur are si un gratar mai mare sau mai mic, din piatra, caramida, tabla sau alte materiale. Cine este posesor este invitat sa puna poze cu ele si nu numai.

Din intamplare am gasit pe internet un mester care a facut un gratar si un cuptor din caramida care imi place foarte mult, din pacate eu nu stau la curte :cry: . De fapt este mai mult decat un gratar.

http://fioretm.sunphoto.ro/Gratar_si_cuptor

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 15
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

  • 4 săptămâni mai târziu...
  • 3 luni mai târziu...
Vizitator bengolezu

salutareaveti cumva idee ce material se foloseste pt lipirea caramizilor? eu vreau sa imi fac la primavara gratar si eram hotarat sa il fac cu argila amestecata cu nisip...din pozele astea mi se pare ca e altceva.....

Link spre comentariu

Cel mai bine e cu caramida refractara pt ca nu va crapa niciodata si desigur un liant din ciment specific .....de asemenea recomand ca iesirea fumului din cuptor sa se faca cit mai aproape de gura de acces....si nu in fundul cuptorului ....pt a avea pierderi cit mai mici ,cu atit mai mult un sertat care poate inchide aproape total iesirea de fum (dupa ce se scoate jarul se inchide imediat sertarul ca sa nu iasa caldura inutil pe cos ....)Un gratar pt mici(fript) e mult mai usor de facut............

Link spre comentariu

Cuptorul l-am construit intradevar cu un amestec de argila, nisip si putin var stins. Pe deasupra tot cu var am vopsit spatiul dintre caramizi. La cuptorul de paine evacuarea fumului se face printr-un horn amplasat la intrarea in cuptor. Si ar fi fost foarte bine ca si la barbeque sa fi adus hornul in fata si nu in spate (fiindca atunci cand e focul foarte puternic iese putin fum si prin fata, fapt care s-ar putea elimina). La barbeque am folosit ca liant material de zidarie gata preparat.

Link spre comentariu
  • 4 luni mai târziu...
Vizitator davcosti

Dacă dădeam de voi mai demult îmi faceam și eu ceva asemănător,înainte să mă apuc am întrebat pe unul și pe altul.

Toți știau,dar nici unul nu mă lămurea concret și m-am apucat cu vreo trei poze și niște sugestii să vă arăt și vouă

ce-a ieșit-poate vă ajută să vă apucați de așa ceva!

Posted Image

http://davcosti.sunphoto.ro/COSESTI-ARGES/73572867

Dacă vreți să vizualizați Slyde Foto despre construcție Grătar urmați linkul de jos:

:da

Link spre comentariu
  • 4 ani mai târziu...

Am început construirea unui barbeque în curte, am săpat fundaţia, urmează betoanele.

Am cumpărat 100 bucăţi şamotă groasă, şamota va fi aparentă şi o voi vopsi cu lac.

Încă nu-s hotărât ce material să folosesc între şamote, la îmbinarea lor, văd că s-a folosit şi material de zidărie, cineva mi-a recomandat CM17, altcineva de la un magazin a spus că are un material la saci cu preţul mai mic decât CM17...

Cărămizile din boltă trebuie susţinute şi de ceva bare de fier ?

Bună precizarea cu hornul care ar trebui adus în faţă, am văzut la cineva că-i afumat...

Poate mai aveţi de făcut şi alte sugestii, îndrumări, poate reveniţi cu unele poze care au dispărut...

 

Vă mulţumesc!

 

Link spre comentariu
  • 3 ani mai târziu...

Bună Ziua am o întrebare ,vreau să construiesc un cuptor pentru pâine,pizza rotund îmi puteți spune dimensiunile interioare a unui cuptor Lungine,Lățime și înălține și mărimea ușii...aș dorii să îl fac umpic mai mare vă multumesc frumos.specific îl construiesc singur deoarece nu sunt în romania și nu vine nimenii în germania din cauza pandemiei.

Link spre comentariu

Nu există dimensiuni standard față de care să te raportezi ca fiind mai mare sau mai mic. Îl faci atât cât consideri că îți satisface nevoia. Despre ușa, îți alegi un model existent pe piața sau o faci cat să poți introduce produsele și să poți curăță în interior.  El se face cu boltă doar din motive structurale ținând cont de materialul folosit, caramida. Puțină geometrie îți va fi de folos.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări