Jump to content

• Log In with Google      Sign In   
  • Create Account

Photo

Cum se lipesc piesele

• Please log in to reply
208 replies to this topic

#136 OFFLINE   lrai

lrai

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 332 posts

Posted 10 January 2017 - 10:10 PM

Eu folosesc un aliaj Sn-Pb-Cd home made care se topeste si mai jos (145o) si are proprietati mecanice normale.

Puteti sa dati mai multe detalii ? Eventual niste poze. Cum "uda" si cum e tensiunea superficiala comparativ cu aliajele clasice?

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#137 OFFLINE   daniel ignat

daniel ignat

Membru

• Banati
  • PipPip
  • 163 posts

Posted 10 January 2017 - 10:16 PM

nu-i ok cu cd in amestec

#138 ONLINE   GEO 53 BN

GEO 53 BN

Membru avansat

• Membru activ
  • PipPipPipPip
  • 1,858 posts

Posted 12 January 2017 - 12:21 PM

E pentru prima oara cind aud de aliaj de Sn-Pb-Cd.  Nu stiu cum se comporta lipitura in timp. Probabil ca din cauza ca adera usor la otel ,colegul @puriu,l-a folosit la obtinerea aliajului  de lipit. Apoi e bine de stiut ca, Cd este si foarte toxic.

Edited by GEO 53 BN, 12 January 2017 - 12:23 PM.

#139 OFFLINE   puriu

puriu

Membru avansat

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 1,650 posts

Posted 23 January 2017 - 09:51 PM

Aliajul eutectic Sn-Pb-Cd se foloseste la lipituri moi ( file:///E:/Documentele%20mele/Aliaje%20pentru%20lipire%20moale.htm ) si la sigurante termice. Tendinta este sa se renunte la plumb si cadmiu din motive ecologice. Cadmiul metalic este la fel de toxic ca si plumbul, dar se foloseste in locul zincului la acoperirea pieselor ce trebuie sa reziste in mediu marin.

P.S.  Attached File  Aliaje lipire moale.png   41.54KB   1 downloads .

• MifTy likes this

#140 OFFLINE   orgasmo

orgasmo

不滅

• Membru activ
  • PipPipPipPip
  • 1,142 posts

Posted 01 February 2017 - 02:47 AM

#141 OFFLINE   Spitfire

Spitfire

Membru evoluat

• Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 4,305 posts

Posted 01 February 2017 - 07:41 AM

Cadmiul metalic este la fel de toxic ca si plumbul, dar se foloseste in locul zincului la acoperirea pieselor ce trebuie sa reziste in mediu marin.

Cadmiul si zincul sunt doua metale cu proprietati chimice prea apropiate incat sa poata fi separate prin metode chimice, doar cantitati infinitezimale pot fi perfect separate pein metode specifice tehnicii nucleare (spectroscopul Aston, etc). Orice obiect de zinc contine inevitabil o mica cantitate de cadmiu, si invers...in aliaj, cadmiul nu prezinta nici un fel de pericol pentru sanatatea oamenilor, tot asa cum mercurul din amalgamele utilizate la plombele dentare nu-l otravesc pe proprietarul plombei.

• Dudikoff likes this

#142 OFFLINE   orgasmo

orgasmo

不滅

• Membru activ
  • PipPipPipPip
  • 1,142 posts

Posted 28 March 2017 - 11:24 AM

Degeaba ai echipamente sofisticate dacă natura ţi-a dat două mîini stîngi şi fie că lipeşti, fie că dezlipeşti, arată ca naiba.

29goojk.jpg

• marian likes this

#143 ONLINE   marian

marian

ElForum staff

• Moderatori
  • 12,721 posts

Posted 28 March 2017 - 05:19 PM

Macar cu niste acetona si tot se puteau curata lipiturile alea...

#144 OFFLINE   dan cod

dan cod

Dresor de Electroni

• Moderatori
  • 27,368 posts

Posted 28 March 2017 - 05:41 PM

Alea inca arata bine vin unele lipite de zici sa le lipesc cu picioarele.

#145 OFFLINE   Ionut Remus

Ionut Remus

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 685 posts

Posted 28 March 2017 - 06:01 PM

Nu neg ce sa spus dar in fotografia de mai sus(nu stiu ce e) pare a fi o "actiune" de rework acolo, probabil sunt ceva componente care sunt sensibile la alcool (am avut exemple concrete in acest sens) si nu a curatat-o...desi ar trebui curatata, dar din pacate normele QC nu sunt la fel pentru toata lumea.

Edited by Ionut Remus, 28 March 2017 - 06:31 PM.

• marian likes this

#146 ONLINE   marian

marian

ElForum staff

• Moderatori
  • 12,721 posts

Posted 28 March 2017 - 06:08 PM

Eu n-as lasa asa lipituri indiferent cat de sensibile ar fi componentele de pe dincolo, ma zgarie pe retina...

#147 OFFLINE   Ionut Remus

Ionut Remus

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 685 posts

Posted 28 March 2017 - 06:11 PM

Nici eu, smdar ce stiu eu de unde privine si ce serie sa facut... Iar daca sa facut diar bucata aia...ce stiu eu cine a facut asta si ce standarde calitative are... Si cu o carpa imbibata in acetona, cum ai , zis, si sters local, chiar daca mai ramanea putin dar se putea ..nah lenea....

Edited by Ionut Remus, 28 March 2017 - 06:12 PM.

#148 ONLINE   cipri_mury

cipri_mury

Membru

• Membru activ
  • PipPipPipPip
  • 1,241 posts

Posted 28 March 2017 - 06:39 PM

Ce se vede acolo arata ca o rugina.Cred ca se poate incerca curatarea cu alcool izopropilic sau ceva spray special deoarece acetona care se mai vinde la liber in ziua de astazi,are o concentratie foarte slaba din cate stiu eu.

Edited by cipri_mury, 28 March 2017 - 07:32 PM.

#149 OFFLINE   Andrei Tabacaru

Andrei Tabacaru

.

• Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3,192 posts

Posted 28 March 2017 - 06:46 PM

Nu-i rugina, e sacâz.Cand lucrezi in depanare ,n-ai timp sa mai speli si alte prostii.Si mai e un aspect,daca speli placa prea bine si arata ca de fabrica,si se uita clientul in aparat,zice ca n-ai schimbat nimic...

Edited by Andrei Tabacaru, 28 March 2017 - 06:49 PM.

• MifTy likes this

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#150 OFFLINE   djvas

djvas

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 761 posts

Posted 28 March 2017 - 06:59 PM

In poza se vede mana unui "meserias".  De ce unii inca folosesc sacaz mi-e greu de inteles ... Fluxul din aliajul de lipit este suficient, si daca nu este s-au inventat solutii mult mai performante ( no clean flux) ....

Nu-i rugina, e sacâz.Cand lucrezi in depanare ,n-ai timp sa mai speli si alte prostii.Si mai e un aspect,daca speli placa prea bine si arata ca de fabrica,si se uita clientul in aparat,zice ca n-ai schimbat nimic...

Cum zici tu .... da inainte sa scrii asemenea perle ar trebui sa te gandesti ca mai sunt si incepatori care citesc pe aici !

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users