Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Sony SS-AR1


Vizitator

Postări Recomandate

Boxele astea sunt atat de apetisante incat nu m-am putut abtine sa scriu 2 cuvinte despre ele...

Nu va obositi sa cautati date, preturi, magazine, decat poate in scop pur informativ, aceste incinte nu vor parasi niciodata taramul natal, in drum spre aceasta parte a lumii... decat daca mergeti voi in Japonia sa vi le achizitionati personal si aveti norocul sa nu va prinda astia la vama cu ele :nebun: ...

 

Posted Image

As vrea sa lamurim de la inceput un lucru, pentru userii care detesta din principiile personale compania si produsele Sony si vor incerca sa-mi sara la beregata cu contraargumente:

Difuzoarele au origine ScanSpeak si fac parte din seria lor Revelator. Stiu asta!

 

Materialele folosite sunt contraplacajul din furnire de artar (pentru panoul frontal) crescut in insula japoneza Hokkaido, din considerente de clima si metodologii de taiere, depozitare si prelucrare, acesta este mai special. Stiu ei mai bine de ce...

Pentru celelalte elemente ale "cutiei" se foloseste contraplacaj de furnire de mesteacan finlandez... iarasi, clima isi spune cuvantul. Se pare ca arborii care cresc in clima rece, cresc foarte lent, astfel incat lemnul e ceva mai dur.

 

Posted Image

Particularitati: panou dublu de separatie intre camerele joaselor si medii/inalte.

 

Posted Image

Difuzoarele: se observa magnetii neodim ai tweeter-ului

 

Posted Image

 

Posted Image

 

Posted Image

Toate prelucrarile si asamblarea au loc in Japonia. Toate elementele sunt prelucrate la cnc si asamblate ulterior, folosindu-se imbinari extrem de fixe si un minim de adeziv special.

 

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

 

Au intervenit:

25-mm Soft Dome tweeter

130-mm con medii de tip multi-strat de hârtie

De 200 mm difuzoare woofer cu con de aluminiu

Răspuns în frecvenţă: de la 28 Hz la 68 kHz (-10 dB)

Crossover de frecvenţă: 400 Hz, 4 kHz, circuit de separare

Sensibilitate: 88 dB (2,83 V / m)

Impedanţă nominală: 4 ohmi

Maximă de intrare de putere: 200 W (non-clip)

Dimensiuni (WxHxD): excluzind designul 320 x 1055 x 450

luând în considerare proiecţiile de 320 x 1080 x 490

Greutate: 57 kg

Producator: Sony EMCS Kisarazu Tec Corporation. (Japonia)

 

Posted Image

 

Acest topic are scop didactic. Exista un minim de informatii si detalii referitoare la un mod particular de executie a unei incinte acustice.

Spor!

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 63
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

O spun fara rautate - nu vi se pare ca e marketing treaba asta cu placajul facut din lemn crescut doar in anumite zone, la o anumita temperatura?Iar ca si principiu sau particularitati de constructie nu cred ca iese din randul boxelor obisnuite bass reflex cu pretentii.Totusi, pana la proba practica, nu putem de ce-s in stare.

Link spre comentariu

NU e marketing! Alege un copac si taie-l... vei observa inelele anuale, care nu reprezinta altceva decat diferente intre sezonul rece si cel cald, in formarea lemnului.Vei observa ca inelele corespunzatoare sezonului rece au o duritate mult mai mare. Copacii crescuti in zone preponderent reci au alta structura. Pune la socoteala faptul ca furnirele sunt obtinute prin "derulare", ca vorbim de contraplacaj, adica furnire suprapuse cu fibrele dispuse perpendicular, ca vorbim de baffle cu grosimea de 50 mm, pereti laterali curbi (alt comportament la deformatii), intarituri... Ca sa intelegeti ce inseamna contraplacaj de fag de 40mm, o bucata cu dimensiunile 40mm x 30mm x 600mm suspendata pe 2 reazeme, ne-a tinut pe mine si pe un coleg fara sa cedeze, adica aprox 160 kg.Una din descrierile unui audiofil, la adresa acestor boxe, suna cam asa: "Lucrul surprinzator este ca difuzoarele par suspendate in spatiu. Imaginea sonora pe care o creeaza pare detasata de incintele propriu zise, e ca si cum incintele s-au dizolvat... Nu exista senzatia de "cutie" si asta e cel mai greu de obtinut." Nu le-am auzit, dar sunt absolut convins ca bat cu lejeritate incinte poate cu pana la de 2 ori mai scumpe...

Link spre comentariu

Multe lucruri sunt chestii de marketing, unele au si suport real.Astfel, furnirul provenit din zonele reci este MAI DENS, ceea ce determina o frecventa de rezonanta cu cativa hertzi mai joasa decat in cazul unul furnir "pufos".Incintele in cauza sunt create pentru seturi de aparatura hi-fi care se vinde celor cu pretentii medii din Japonia. De aceea se folosesc si difuzoare nordice. Tot ce e prin zona lor ori e f.scump, ori e facut in China si nu poti vinde asa ceva la acest sector de piata.Candva, Sony si alte multe firme japoneze produceau difuzoare excelente si incinte excelente. Azi nu prea mai au de unde sa ia difuzoare in Japonia in gama de pret respectiva si se apeleaza la ce e disponibil pe piata. Ori, englezii nu livreaza OEM in domeniu, continentalii nu fac cantitati mari si nu ies din catalogul propriu, si, raman doar cei cu nume din marketing si componente provenite tot din China, americanii de la Timphany care au preluat grupul DST (Vifa, Peerless, ScanSpeak) si SEAS.In rest, incinte BR obisnuite, cu SPL mic si timbru asemanator cu cel al tuturor incintelor cu aceleasi traductoare.Nu sunt un motiv de entuziasm. Candva, SONY facea chiar incinte acustice remarcabile.

Link spre comentariu

1. Pe scara Janka, "Ironwood-urile" se afla in general destul de jos ~3600... mai e mult pana la 4500, corespunzator Lignum Vitae.

2. Tipurile de Hard Wood corespunzatoare zonelor "calde" au o cu totul si cu totul alta structura decat a soft wood. O discutie care sa duca atat de departe ar dura si implica studii serioase din partea noastra a tuturor... este absolut inutil sa discutam despre extreme si exceptii. Exemplu, eu am pus mana pe cherestea pura Red Mahogany, duritate 2697 (STEJARUL are 1360) si tot ce pot sa va spun e ca, sa faci contraplacaj pentru boxe din asa ceva, e cel putin o chestiune PATOLOGICA!

3. Undeva acolo, in alegerea oricarui material, trebuie sa existe argumente referitoare la cost, productivitate, profit, eficienta economica... fa-le tu din carbotanium si difuzoare ScanSpeak, pune-le tag-ul Sony, pune-le un pret pe masura, sa vedem care ar fi succesul comercial... Da, Volkswagen Phaeton este de departe cea mai buna masina a istoriei, totusi, de ce a fost un esec?

Pentru ca pute in jurul nostru a prejudecata! Prejudecata este o boala umana prin definitie.

 

@ahegyes

Are cumnatu-meu acasa o linie audio Sony, cam de anii '90, adusa din Japonia, made in Japan, evident (facuta pentru piata lor). Are niste boxe absolut senzationale... o sa citesc tura viitoare ce scrie pe ele, sa vedem daca pare cuiva ca intra in categoria boxe de calitate.

Link spre comentariu

In cazul asta, nici pe departe nu s-a folosit ce-i mai scump, asadar, nu se aplica...

In conditiile in care top 50 cele mai scumpe incinte de pe planeta, incepe de la cea mai mica suma 100 000 euro si avand in vedere ca pe locul 35 sunt astea:

Posted Image

cu price tag 108 000 euro, astea Sony sunt chiar modeste si cu un pret EXTREM DE ARGUMENTAT! 9000 euro

Voi va dati seama ca 100 000 euro e un Mercedes-Benz C63 AMG, cu toate optionalele posibile incluse? Trebuie sa fii dement, scelerat, fosilizat la creieri sa dai suma asta pe un sicriu cu 4 cartoane si niste magneti... milioane de copii mor anual datorita bolilor asociate malnutritiei...

 

Prejudecata e ca daca-s Sony, sunt de carnat! Desi, se vede clar un efort oarecare, vis-a-vis de materiale si manufactura iar intentia originara e mai mult decat nobila. Sony dorea sa-si recastige pozitia binemeritata pe piata incintelor de calitate.

Link spre comentariu

O piata pe care o data ce ai pierdut-o, e greu sa o recastigi, mai ales daca vinzi exclusiv in tara de origine, slabe sanse sa cuceresti o piata care abunda de o puzderie de firme specializate doar pe constructia de inicnte.Bravo lor ptr ecxerciul care l-au facut.Pretul relativ redus e normal la un gigant de marimea Sony.Nu traiesc din asa ceva, fata de firmele care ar cere pe putin dublu pe asa ceva, firme care trebuie chiar sa vanda asa ceva ca sa supravietuiasca.Consider ca e doar un exercitiu de imagine, pot sa sune poate mirific ptr anumite urechi, dar credeti ca se vor vinde ca painea calda, daca-s asa ieftine?Tot alea care au traditie si-s cunoscute si cu care lumea s-a obisnuit se vor vinde.Iar boxele alea super scumpe poate chiar din carbotanium sant facute de sant asa scumpe.Cei care dau asa sume nu sant scelerati, ci doar pasionati extrem.Daca asa ceva exista, inseamna ca se si vinde, e o piata ptr asemenea obiecte.Poate ca unii chiar fac si donatii ptr copiii subnutriti.Asta nu-i obliga sa nu-si satisfaca un hobby.Nu toata lumea e B.Gates.Daca ati avea 9000 de euro sa dati pe boxe, ce ati alege: astea sau DIY?

Link spre comentariu

Daca esti Japonez, iti permiti sa vinzi doar la tine... li se rupe lor... asa e cand ai si cu ce, si cu ce sa te mandresti.Eu am vazut Sony Berlin, sunt langa noi si e o diferenta uriasa intre produsele de acolo si astea de la noi... sa mai vorbim de diferente intre Sony Japonia si Sony Romania?Cu orice suma as alege diy si crede-ma ca daca s-ar uni niste useri seriosi pe aici, am pune-o de un super proiect... hmmm, ar fi o idee... de mi-ar da Dumnezeu timpul si nervii sa astern macar pe hartie ce am in cap acum...

Link spre comentariu

@ahegyesAre cumnatu-meu acasa o linie audio Sony, cam de anii '90, adusa din Japonia, made in Japan, evident (facuta pentru piata lor). Are niste boxe absolut senzationale... o sa citesc tura viitoare ce scrie pe ele, sa vedem daca pare cuiva ca intra in categoria boxe de calitate.

Cunosc boxele sony facute in anii 90. Cele de calitate sunt facute cu difuzoare VIFA. Sunt bune, nu zic NU, dar nu sunt mai bune decat cele prezentate aici care sunt facute cu difuzoare ScanSpeak Revelator !!!! - difuzoare manufacturate de acelasi concern Danez, cu diferenta ca revelatoarele sunt TOP LINE, pe cand vifa sunt MID spre BOTOM LINE !!!
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări