Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Ce aparate de radio, produse dupa `90, detineti ?


Postări Recomandate

  • 1 lună mai târziu...

Este voie si cu tunere?

:rade: Nostima intrebarea...Nu stiu daca eu sunt in masura sa raspund,dar am deschis acest topic tocmai pt ca aparatele vintage cu trazistoare nu-si aveau locul pe nicaieri,si din cate am inteles,in noua forma in care va functiona forumul,se va introduce in cadrul vintage si aparatura cu tranzistoare,asa ca nu cred ca poate fi vorba doar de portabile,daca intrunesc conditiile de vechime,cred ca le vom admira cu placere,pana atunci le multumim pasionatilor de lampi ca ne gazduiesc/tolereaza aici.Mai am si eu in vedere cateva stationare de prin anii 70,doar ca timpul e din ce in ce mai putin...
Link spre comentariu

Un aparat deosebit, alimentat de un mic panou solar care masoara 5*8cm. Aparatul este construit in jurul circuitului CXA1019M si nu are buton de acord, din fabrica a fost reglat sa receptioneze o frecventa oarecare in banda 88-108MHz. Indiferent de gradul de iluminare al panoului solar acordul se pastreaza, ceea ce spune multe despre CXA1019M. Am refacut acordul, momentan receptioneaza un post local. Sarma albastra este o antena dipol, asa este din fabrica. Nu are reglaj de volum, dozarea volumului se face in doua trepte.

 

Posted Image

 

Posted Image

 

Posted Image

 

Posted Image

 

Posted Image

 

Posted Image

 

Posted Image

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...
  • 2 săptămâni mai târziu...

Tot ca baza un 7220 are si aparatul Nova,de la Tehnoton,chiar daca are butoanele de la claviatura lipsa,se potrivesc cele de la Solo 500,o sa incerc sa-l completez,l-am luat pt ca nu mai vazusem modelul si eram curios ce au folosit la interior,e bistandard pe UUS,inca nu l-am probat,dar sper sa-l resuscitez cat mai repede,dupa data de pe componente,a fost fabricat in 91.

post-20793-139829600295_thumb.jpg

post-20793-13982960032_thumb.jpg

post-20793-139829600337_thumb.jpg

Link spre comentariu

dar alea digitale.. numai vintage nu sunt..am intrat si eu recent in posesia unui WARDS airline, fabricat in TAIWAN... , aliemntare baterie 9 V, FM - AM, fata metalica... maine poze

Daca aveti cateva poze cu WARDS v-as fi recunoscator daca le-ati urca in acest topic...Referitor la topic, lucrurile sunt clare din tilul lui "Ce aparate de radio, altele decat cu tuburi, detineti";Aparatele digitale fabricate in perioada 1980-2010 se pot incadra aici... :rade:
Link spre comentariu
Vizitator vdrapaca

Zilele trecute am restaurat si eu un aparat destul de rar. Daca nu ma insel se numeste Junior si a fost realizat prin anii 1986 - 1987 ... A fost realizat pentru a aminti de castigatoarea Campionatului European de la acea vreme.

 

Dar sa ne intoarcem la Junior:

O mica superheterodina MA cu 5 tranzistoare, alimentata la 3V si capabila de a receptiona undele medii:

Posted Image

 

Si... inca un aparat, de asta data modern, facut de chinezi; dar tot cu tematica aniversara.

Alte vremuri... alti eroi, de asta data Mr. YM Smile.

Eu l-am numit Smile Mutzulache... :da

Posted Image

Este un radioreceptor MF construit in jurul integratului TDA7021 avand ca amplificator audio pe LM386.

Posted Image

 

Si un salut de la bunicul si nepotelul:

Posted Image

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări