Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

masina spalat rufe arctic be 1400 ag


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 33
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Scanteierea intensa la colector e un simptom clar de scurtcircuit intre spirele rotorului. Ar trebui inlocuit rotorul (rebobinarea in regim artizanal - la atelier - e posibila dar nefiind urmata de o echilibrare, cheltuiti banii degeaba, se vor defecta rulmentii si va functiona cu trepidatii mari).Sau inlocuit motorul complet (s-ar putea sa fie mai ieftin asa!). Sursa ramane, din pacate, tot depanatorul agreat de producator (din pacate, ca va cere cat vor muschii lor, Dv neavand alta posibilitate de aprovizionare)Succes!

Link spre comentariu

ar fi bine daca gasiti unul mai ieftin poate sa fie si sh . multumesc celor care vor sami dea o mana de ajutor . nou am gasit si eu pe internet la firme care se ocupa de reparatii tot cam la acelasi pret .poate imi explica cineva cum sal probez la 220v fara sal pun pe masina .

Masori si vezi bornele intre care are rezistenta mica.(rotor + stator). Cel mai bine pui vanzatorul sa faca proba, pentru ca motorul trebuie un pic tinut pe loc. Direct la 220 o sa fie cam vioi, turatie mare. Intre firele cu rezistenta mare si fir mai subtire e tahogeneratorul. Acolo pui un voltmetru si-i dai ture cu mana. Asa vezi si ce parere are tahogenul.
Link spre comentariu

da am inteles dar acest motor are la perii 2 fire si la stator 3 fire . cum sa le pun . la rotor gri cu negru si la stator rosu , maro si verde sii 2 galbene in capul axului cred ca este tahogeneratorul . sii pana la urma cum le leg sa vad totusi daca este motorul de vina sau poate fii partea electronica da asa cum ati specificat si mai sus are 800/1800 rotatii pe minut

Link spre comentariu
  • 4 ani mai târziu...

Păi ar trebui cam multe verificate. Ar trebui schimbați condensatorii electrolitici de pe placă, să fiți sigur că sursa e OK. Apoi verificate presostatul, electrovalvele, blocajul electric al ușii, rezistența, etc..   Nu uitați de periile de la motor, să le dați jos și verificate să nu fie uzate. O verificare vizuală să nu fie urme de oxidare din cauza umezelii pe placă, mufe....

Link spre comentariu

am schimbat toti condensatorii de pe placa . am intrat in mod servis de lucru si intra apa , incalzeste , rotire stanga-dreapta , , evacuare si stoarcere . mentionez ca atunci cand o conectez la 220 v se aprinde ledul 1200 intermitent , ledul pauza si leduri usa blocare usa sunt aprinse si ceva din afisaj . placa este 2817960100

Editat de costelvoicu72
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări