Jump to content

• Log In with Google      Sign In   
  • Create Account

Photo

Tutorial video despre Eagle CAD Editor

• Please log in to reply
113 replies to this topic

#1 OFFLINE   spanac

spanac

Nou venit

• Membri
  • Pip
  • 20 posts

Posted 01 September 2010 - 05:47 PM

Am inceput astazi o serie despre Eagle Schematic&PCB Editor in acelasi format ca si cel despre CPLD-uri (tutoriale video, limba romana). Sper sa ajute. Linkul este : http://dics.voicecontrol.ro/?p=99

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#2 OFFLINE   Mindware

Mindware

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 407 posts

Posted 01 September 2010 - 09:57 PM

Foarte bune! Recomand!Am avut si eu ceva de completat la capitolul cunostinte... :jytuiyu

#3 OFFLINE   spanac

spanac

Nou venit

• Membri
  • Pip
  • 20 posts

Posted 02 September 2010 - 04:53 PM

Multumesc mult. Dupa cum spuneam, sper sa ajute. Informatiile pe care le prezint in aceste tutoriale le-am invatat tot de pe internet si am decis ca la randul meu sa dau ceva inapoi comunitatii. Astazi am uploadat deja episodul doi : adaugarea unei mufe ICSP. Voi continua in paralel cu tutorialul de CPLD-uri pana la produsul final care va fi un frequency counter. linkul pentru urmatorul tutorial : http://dics.voicecontrol.ro/?p=105

#4 OFFLINE   Bassmann

Bassmann

Nou venit

• Membri
  • Pip
  • 72 posts

Posted 05 September 2010 - 04:34 PM

Felicitari pentru initiativa, multumim! :aplauze

#5 OFFLINE   spanac

spanac

Nou venit

• Membri
  • Pip
  • 20 posts

Posted 09 September 2010 - 06:59 PM

Multumesc pentru incurajare.Astazi am adaugat episodul 6 in care vorbesc despre utilitarul "Bus" si despre cum se poate folosi.

#6 OFFLINE   nimeni_altci

nimeni_altci

Vlad

• Membri
  • PipPip
  • 381 posts

Posted 08 October 2010 - 07:56 PM

Am facut si eu azi un cablaj cu eagle, e pus la punct, nu se ,,incaleca'' nici un fir, dar cand ii dau ,,auto'', imi face cablajul cu rosu si cu albastru.Ce reprezinta acele doua culori? din cate am dedus eu inseamna cablaj dublu placat, o culoare pentru fiecare parte, si nu ar trebui sa fie asa, pentru ca , dupa cum am spus nu se incaleca nimic.Mai am o problema, cand ii dau printare, se blocheaza si se inchide.Mi se pare cam aiurea. Imi puteti sugera un program la care sa ii dau schema si sa imi faca cablajul? Si de ce apar aceste probleme in eagle?Multumesc

#7 OFFLINE   ratza

ratza

Jigodie

• Membru activ
  • PipPipPipPipPip
  • 4,951 posts

Posted 08 October 2010 - 08:10 PM

Foloseşti cumva vreun crack? Nu de alta, dar mie nu mi s-a întîmplat niciodată ce spui tu.

#8 OFFLINE   nimeni_altci

nimeni_altci

Vlad

• Membri
  • PipPip
  • 381 posts

Posted 08 October 2010 - 08:24 PM

E versiunea free. Dar ce reprezinta culorile rosu si albastru pe care le face la cablaj?

#9 OFFLINE   ratza

ratza

Jigodie

• Membru activ
  • PipPipPipPipPip
  • 4,951 posts

Posted 08 October 2010 - 09:43 PM

Roşu e traseul de top, albastru - traseul de bottom. Cînd dai autoroute (deşi ar trebui să fugi de opţiunea aia cît vezi cu ochii), selectează N/A la top.

#10 OFFLINE   spanac

spanac

Nou venit

• Membri
  • Pip
  • 20 posts

Posted 11 October 2010 - 02:13 PM

Nici mie nu mi-a crapat vreodata Eagle, foarte ciudat ce ti se intampla.

#11 OFFLINE   nimeni_altci

nimeni_altci

Vlad

• Membri
  • PipPip
  • 381 posts

Posted 11 October 2010 - 09:08 PM

Salut.Nu stiti unde gasesc tda2003 in eagle? La ce rubrica in biblioteca?

#12 OFFLINE   ratza

ratza

Jigodie

• Membru activ
  • PipPipPipPipPip
  • 4,951 posts

Posted 12 October 2010 - 08:36 AM

E în biblioteca de linear. Dacă n-o găseşti pune capsula de TDA2030, e identică.

#13 OFFLINE   maverik_ro

maverik_ro

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 265 posts

Posted 31 October 2010 - 08:54 AM

interesant program.. eu foloseam proteus .... dar negasind multe componente .... felicitari celui care a deschis acest topic

#14 OFFLINE   alin85

alin85

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 103 posts

Posted 04 November 2010 - 09:33 PM

felicitari pentru intiativa! :aplauze , super idee..folosesc si eu eagle , este super ok, imi poate spune cineva unde gasesc amplificatorul opeational 741, cred ca am innebunit cat am cautat, oi fii eu orb sau nu este....?imi "crapa" si mie cateodata, imi dispar anumite componente din schema si nu mai pot face modificari in schema, salvez tot,inchid programul , redeschid si e ok, dupa un timp la fel, folosesc win xp, am reinstalat win. si la fel, am folosit eagle crak-uit , dar si free, la fel , foarte ciudat, :nebunrau: in schimb am si linux instalat , am si acolo eagle ,iar acolo nu am probleme....merge brici...in fine...va rog ajutati-ma cu operationalul , unde il gasesc, sub ce cod daca este...

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#15 OFFLINE   alin85

alin85

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 103 posts

Posted 04 November 2010 - 11:39 PM

lam gasit in linear uA741......obosela.... ,am trecut de zeci de ori pe langa el, chiar ultimul din linear,felicitari inca o data sefului de topic

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users