Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

win95/98


MifTy

Postări Recomandate

propun, pentru cei care mai folosesc încă unul din cele 2 de mai sus (nu contează motivul), adunarea unor aplicaţii "de nelipsit" pentru ele.

 

eu, unul, ştiu că ajunsesem dependent de PowerToys :rade:

 

pentru cei care îl mai vor, iată linkul de download (pe situl microsoft nu mai e disponibil, şi posibil să nu mai fie nici acolo unde dau link multă vreme): http://www.brothersoft.com/windows-95-p ... 11976.html

 

utilizatorii de XP care duc dorul lui "SendTo... x" pot să instaleze liniştiţi .dll-ul şi .inf-ul asociate, pentru că va merge ok.

cine are vista sau win7, e rugat să înghită în sec: "motorul" explorer nu mai e compatibil cu cele din 95/98/Me/2k/XP, aşa că îl instalaţi degeaba...

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 31
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Mai e forumul ala belea pe MSFN, in care s'au facut o gramada de ghidusii pentru 95/98. Ex: compatibilitate cu aplicatii de XP, update'uri pt drivere, teme stil Vista, chiar si ClearType. Insa daca va inregistrati pe acolo eu va recomand sa descarcati toate jucariile si sa taceti din gura, pt ca aia sunt cam teposi. Eu am fost banat degeaba (si altii inaintea mea), dupa care am incheiat orice colaborare cu ei si am cam renuntat la 98, pt ca oricum nu mai am laptopul ala pe care rulam 98.

Link spre comentariu
  • 1 an mai târziu...
  • 4 săptămâni mai târziu...
Vizitator buzucan

Nu credeam ca mai exista link-uri cu asemenea sisteme de operare. Eu am in casa un CD cu Windows 98SE, nici nu stiu daca mai merge, dar nici nu sunt tentat sa-l folosesc, paote doar intr-un mod virtualizat...

Link spre comentariu
  • 7 luni mai târziu...

pot copia windowsul pe hdd si sa il instalez direct. am un laptop pentium 2 si nu ii merge unitatea optica

Da, poti sa instalezi de pe HDD daca ai cu ce sa butezi (disketa).Presupunand ca ai butat in dos, intri in folderul KITului ( de ex C:\kit\win95 ) si dai comanda
setup       SAU          setup /is
Succes!
Link spre comentariu

si daca nu am disketa? cdromul nu functioneaza am incercat cu un dvd rom dar nu il vede,

...adica nu aveti disketa de boot ? ...sau unitatea de disk (floapa)?...Oricum in caz ca dispuneti de unitatea de citire diskete...o simpla cautare cu "gogu" pentru Boot 95/98 disk ...o sa va returneze cateva adrese de unde puteti descarca img. pentru a scrie o disketa....Cat priveste faptul ca nu vede CD-Rom-ul ....partea de MS-Dos are o particularitate...trebuie scris in autoexec.bat si in config.sys de pe disketa partea de drv ....pt. unitate si in autoexc ....apelarea programul mscdex.exeTot cu cautare gogu gasiti si tutoriale in acest sens.( si bineinteles pus pe disk drv-ul si programul mscdex.exe)
Link spre comentariu

Dacă nu aveţi nici unitate floppy şi nici CD-ROMfuncţional, atunci trebuie să transferaţi fişierelesistem pe acel HDD. Aveţi nevoie de un adaptorIDE 2,5' - 3,5' (10-15 lei), cu ajutorul căruia veţiconecta harddisk-ul laptopului la o unitate desktop.Cu această ocazie copiaţi kit-ul de Win 98 pe HDD,precum şi tot ce mai doriţi să aveţi pe laptop.Deci trebuie să aveţi în prealabil pe HDD un sistemde operare (cel puţin DOS 5) pentru a putea accesaexecutabilul "Setup.exe" din kit-ul de Windows 98SE.Vă recomand acest sistem de operare deoarece deţineun bun suport pentru USB. Laptopul dvs. (fiind P II) credcă are un port USB, fie el chiar şi 1.1. Vă va prinde binesă puteţi ulterior accesa un stick, pentru transfer de date.Găsiţi pe internet suficientă documentaţie referitoare lamodul de transfer al MS-DOS pe un harddisk.

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări