Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

incinta pt bandpass


Vizitator hazard

Postări Recomandate

Vizitator Vasile

Pui tubul unde crezi tu ca te avantajeaza. dar la cea deschisa sa nu pui prea aproape de difuzor, lasi de la difuzor minim 10 cm si de aici in colo... unde vrei dar nu in colturi.Nu cred ca are vro inportanta care camera va fi pe podea

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 32
  • Creat
  • Ultimul Răspuns
Vizitator hazard

eu ma gandeam sa pun tubul in fatza.Acum nush ce material fonoabsorbant sa pun lana, vata sau burete?Si cum ar fi cel mai bine sa-l prind de pereti materialul?Dc la normal intra 2-3 cm la heavy intra vreo 5 ma gandesc nu?Ok. cam asta ar fi pt moment.10x pt "iluminare" :lol: Imi pare rau ca n-am o camera sa fac niste poze, dar poate fac rost.P.S. La filtrele pasive pe care scrie sa zicem " 3 cai, 8 ohmi", 8 ohmi astia sunt impedanta difuzoarelor ce trebuie legate si nu cea de iesire din filtru nu?

Link spre comentariu
Vizitator Vasile

La heavy inseamna mult de tot, aproape plina incinta doar cat sa nu incurce la tuburi si difuzor.La filtru este specificat ce fel de difuzoare se pun daca scrie xxxx/xxxx/8 ohmi atunci trebe difuri de 8 ohmi ca daca pui de 4 se duce naibi frecventa de taiere.

Link spre comentariu
Vizitator Vasile

Cu lana (materialul fonic) mai poti sa jonglezi pana iti place tie cum suna incinta.Pentru cel heavy poti pune lana iar pentru cel normal poti pune un pic de burete lipit pe peretele incintei

Link spre comentariu
Vizitator hazard
:))))))))))))).....vb acum 20 min cu tovarasul asta al meu cu care am facut incinta "bai eu zic sa punem buretele pe care il avem la asta deschisa si la cealalta punem lana":))))))))))
Link spre comentariu
Vizitator hazard
:)))))Dezamagire totala cu bandpass-ul.E ultimul pe care il fac:))))Dar, vine si partea buna dupa dezamagire.Am experimentat in continuare...cu incinta asta inchisa la 75 de l sau nush poate o maresc.Cert este ca la 20-30 de W e incredibil!!!.Nush mai incolo de 35 ca n-am cu ce sa dau in ea mai mult.Oricum pt moment asa ramane.M-am convins cu bandpass-urile si am capatat experienta :lol:
Link spre comentariu
Vizitator dorupetrescu

eu ma gandeam sa pun tubul in fatza.

1. Normal ca in fata, unde draq sa-l pui la un bandpass?2. Ti-am zis ca difuzorul tau are Xmax cam mititel si ca proiectul are un raspuns tranzitoriu de cacao.3. Nu stiu ce te asteptai la bandpass. Sa auzi vocea cristal si inaltele matasoase? Doar un bandpass duce pana la 100-150 Hz si atat!
Link spre comentariu
Vizitator hazard

in loc de bass se auzea mai mult un barait cam aiurea si in plus de asta ii trebuie cred de 3 ori mai multa putere sa se auda ceva.Si la faza cu tubul am intrebat dc are vreo importanta, si am inteles ca nu.Dar sunt super-multumit acum fatza de baraitul de care vb mai sus.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări