Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Ce multimetru aveti ?


Postări Recomandate

  • 4 luni mai târziu...
  • 1 lună mai târziu...
  • 1 lună mai târziu...
  • 4 săptămâni mai târziu...

Bună seara,

în preambul, dacă considerați ca prostie poate să zboare, dar...

doresc să vă prezint o ”jucărie” Mastech M320

IMG_20180202_202555.jpg

pe care am dat din duriozitate vreo 40RON.

Fără mari așteptări, nu m-am atins de el vreo jumătate de an, până când am achiziționat un set de rezistențe de precizie de 0,1%, valori de la 10Ω la 1MΩ și spre marea mea surprindere, valorile afișate pe acest aparat erau de precizie 100%

ca exemplu un rezistor de precizie de 9,2KΩ cu toleranță de 0,05%

IMG_20180202_202413.jpg

Ași dorii să cred, că mai precis nu prea se poate nici cu scule de 800-1000RON. Probabil este excepția ce confirmă regula. Pe scalele de tensiune și curent nu am avut cu ce să testez, dar acum am câteva piese cu care să pot realiza câteva surse de tensiuni destul de precise (0,1%), și o să îl testez.

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...
  • 5 luni mai târziu...

Depinde si ce lucrezi...daca lucrezi. Si eu am un TL4M2, dar l-am luat mai mult din nostalgie, mi-a placut modelul asta cu rotactor inelar la vremea lui, l-am adus in simtiri, pt ca nu era chiar in forma cea mai buna, insa nu lucrez cu el absolut deloc, chiar daca acum te poti baza pe indicatiile lui.E prea depasit de vreme ca sa mai folosesti asa ceva, cand ai la dispozitie o multitudine de variante alternative net superioare.

Poze exemplificative pt TL4 si TL4M2. Modelul TL4 nu l-am gasit intr-o stare in care sa merite achizitionat, dar nici nu m-am straduit prea tare in privinta asta.

IMG_20170208_121638719,.jpg

tl4_0.jpg

Editat de doru3160
Link spre comentariu

Am si eu TL4M2 . Luat de la vecinii din est , dupa '90 . Ma rog , am cumparat atunci destule AMC - uri , unele serioase si destul de rare . Ce am apucat , ... ca Ploiestiul e departe de " intrarea " folosita atunci pentru marfurile din zona mentionata . TL4 , cel " timpuriu " , din ebonita , am vazut din anii '70 ... erau in compunerea diferitelor complete de scule , pe la armata , unele livrate cu diverse chestii mai " mari " . Altfel , instrumente destul de robuste , poate un pic inedite ca format . Altfel , primul instrument rusesc ( personal ) a fost T4324 , cumparat de nou dintr - o consignatie , pe bani consistenti ... de care am fost foarte multumit . Il am si acum (nu - l mai folosesc ) , il pastrez din motive sa zicem sentimentale ( nostalgie ) .

Editat de gauss
Link spre comentariu

Eu am avut noroc in acea perioada, pt ca intr-adevar variantele sovietice erau cele mai la indemana, dar mi-a picat un supertester 680R care m-a usturat putin (mai mult) la buzunar, si pana la digitalele de dupa 90 n-am mai fost tentat sa-l schimb, pt ca oricum nu aveam varianta mai buna in acele vremuri (prin 1980).La servici aveam MAVO 35 si DU20, dar alea erau greu de dus in geanta pe teren si destul de gingase(mai ales DU20).

680R a fost (pt mine cel putin) cam ca un MAVO35 dar mult mai mic si mai usor...lasand la o parte cateva domenii de masura in plus.Oricum, odata obisnuit cu 680R nu mi-a mai ars de cumparat TL4 sau alt rusnac, oricat de mult mi-ar fi placut...l-am cumparat acum cativa ani pe mai nimic, pt ca ramasese ca un teren neexplorat.

 

DSC04707,.jpg

Editat de doru3160
Link spre comentariu

Aha ! ... am si un 680 ... modelul mic . Adica doar cu capacul superior , fara cel din spate ... si cred ca e mai mic si ca lungime , latime , grosime . Am sa postez foto ... are si baterie 3R12 . Erau destul de scumpe si " la mama lor " , in Italia , aduse la noi respectau regula profitului ... de 3 ori suma investita , 200 % profit . Asta , cand dolarul era deja de " n " ori mai scump , la piata neagra . Deci , pret peste pret si iarasi pret ... un video costa 60.000 lei in '89 . In fine ...

 

P.S. - T4324 m - a costat 1.700 lei in anii '70 .

Editat de gauss
Link spre comentariu

Cam asa erau preturile, si au ramas constante pana in 89. Pe 680R am dat atunci unui vaporean 2500 lei...mult fata de indiferent care model sovietic, dar la acea vreme era cu mult peste ce puteau sovieticele, chiar si la rezistenta mecanica. Spun asta pt ca a facut ceva ani de teren in acele vremuri si il am si acum in conditii bune, chiar daca timpul si-a lasat urmele pe carcasa de protectie. L-am regasit prezentat in RIM Electronic din 86 alaturi de celelalte variante constructive ( si au fost cateva care au avut la baza modelul 680 simplu) cu accesoriile posibil de cumparat.

Numai ca a discuta acum despre aceste modele, in paralel cu pozele lui orgasmo, mi se pare sacrilegiu...:rade:

Editat de doru3160
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări