Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

am uitat parola de root...


MifTy

Postări Recomandate

... şi nu-mi arde să reinstalez, că am o grămadă de setări, stuff în /home şi alte alea... ce e de făcut???păi... faceţi şi voi ce mi-a zis mie skaarj :rade: :- se bootează cu un linuxlivecd... ce vreţi voi. eu am apelat la slax, şi a mers. mai ales că dacă deschizi un terminal ai root automat acolo.- apoi:montezi partitia de linux intr-un director din linie de comanda:# chroot /director# passwd rootnew password: ......exitumount /directorrebootsaumontezi fs intr-un directoreditezi /director/etc/passwdin prima linie arata asaroot : x : 0 : 0se modifica inroot ::0:0salvezi si iesidemontezi, rebutcand intri din consola cu rut, nu-ti mai cere parolaschimbi parola cu passwd si gataobservaţii: eu am un debilian plain în prezent...în /etc am 2 fişiere passwd: un passwd şi un passwd- editarea lor nu a dus la nimic.mi-a mers în schimb prima soluţie...succese :d

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 8
  • Creat
  • Ultimul Răspuns
  • 2 luni mai târziu...
  • 1 lună mai târziu...

Eu stiam ca in ultima vreme (ultimii x ani) parolele nu se mai pun in /etc/passwd ci in /etc/shadow.

Asta ar fi motivul pentru care a doua metoda nu a functionat.

 

In computing, Unix-like operating systems use the shadow password database mechanism to increase the security level of passwords by restricting all but highly privileged users' access to encrypted password data. Typically, that data is kept in files owned by and accessible only by, the super user (ie, on Unix-like systems, the root user, and on many others, the administrator account).

Daca cineva are access la hash-urile alea (chiar daca sint salted), pe urma ar putea gasi parola cu JohntheRipper sau cu rainbowtables. Si cu ceva noroc si rabdare.
Link spre comentariu

Daca n-ai in momentul ala la-ndemina un livecd, metoda batrineasca (bine, presupune sa nu fii 0 barat in linux). E stufoasa dar nu toata lumea are cd.- la boot se paseaza ca parametru init=/bin/bash (de. ex din grub se editeaza linia de comanda cu kernel-ul)- se booteaza, se astepta sa ajunga in shell- mount / -o remount -w -n- iti faci treaba in /etc/shadow (dupa preferinte, nano, vi)- mount / -o remount -r -n- sync- reset (de la buton daca altfel nu merge)

Link spre comentariu

Daca n-ai in momentul ala la-ndemina un livecd, metoda batrineasca (bine, presupune sa nu fii 0 barat in linux). E stufoasa dar nu toata lumea are cd.- la boot se paseaza ca parametru init=/bin/bash (de. ex din grub se editeaza linia de comanda cu kernel-ul)- se booteaza, se astepta sa ajunga in shell- mount / -o remount -w -n- iti faci treaba in /etc/shadow (dupa preferinte, nano, vi)- mount / -o remount -r -n- sync- reset (de la buton daca altfel nu merge)

sau după montare, dai passwd direct, în loc să te joci prin shadow.
Link spre comentariu
  • 1 an mai târziu...

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări