Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Conex Electronic "te face la buzunare"


Vizitator bender

Postări Recomandate

Vizitator bender

Vreau sa deschid un topic pentru a face un sondaj.De-a lungul anilor am cumparat piese in majoritate de la Conex Electronic si intr-o mai mica masura de la magazinele din imediata apropiere (in cazul in care nu gaseam la Conex ce doream).Mi s-a intimplat de cateva ori sa gasesc in punga mai putine piese decit comandasem in magazin. De obicei le numaram in magazin inainte de a pleca pentru a evita problemele mai tarziu. S-a mai intimplat sa constat ca unele piese nu erau in cantitatea comandata, iar vanzatorul se scuza imediat pentru lipsa de atentie.Ieri am trimis pe cineva sa-mi cumpere niste piese si binenteles "l-au facut" de vreo 4 integrate. Nu ca ar fi valoarea foarte mare (in total 8 ron) dar ma deranjeaza faptul ca furtul sistematic din punga clientului a devenit o regula la acest magazin. Ideea de a cumpara de la acest magazin este un fel de alba-neagra. Sansa de a fi "furat" este foooooaaarteee mare.Prin acest topic doresc sa aflu cati dintre voi au fost furati de angajatii acestui magazin si daca ne strangem multi eu zic sa-i boicotam pentru ca nu se poate sa promovam niste hoti.Pina la urma exista alternative. Va rog postati numele firmelor serioase care vand componente pentru a oferi un etalon celor care vor sa achizitioneze piese si pentru a-i ajuta sa nu fie furati de niste firme de toata jena.Le multumesc celor care vor posta pe acest subiect!

Link spre comentariu

Aici chiar ai dreptate despre Conex Electronic.Am fost si eu in situatia de a plati mai multe componente decat erau in punguta. :rade: Norocul meu ca m-am uitat sa vad ce a pus vanzatoarea aia in punguta, ma facuse de 2 integrate. :nebunrau: Vorba ta, NU era vorba de suma mare, dar daca are 50-100 de clienti la zi, pe care-i "face",se scoate.De ce oare nu greseste sa puna 4 integrate in loc de 2 in punga si eu sa platesc 2 la casa ?! Cred ca o face intentionat , pana la urma. Daca merge, e bine, daca nu, spun ca au omis, din graba.Urat din partea lor.

Link spre comentariu

Si mie mi s-a intamplat, dar la piese mici (ce-mi vine in minte acum sunt niste conectori amarati), am banuit ca e vb de sictir, neatentie, fiind piese marunte si ieftine. Au vanzatoarele alea de la Cnx un sictir si o scarba in ele, ceva de groaza. Mi-e si frica sa intru in magazinul ala doar pentru cateva piese, pentru ca obligatoriu mi se vor arunca nu doar niste priviri acre, dar chiar mi s-a reprosat pe fata ca le deranjez pt niste nimicuri si asta de mai multe ori.

Link spre comentariu
Vizitator bender

Va multumesc ca ati postat. Intr-adevar se pare ca aceste lucruri sint obisnuite pt acest magazin.Nu vreau sa dau nume pentru a nu fi considerate reclama dar vreau sa arat o situatie in zona total opusa de aceasta pravalie.Anul trecut am comandat online niste piese de la un furnizor din UE (nu dam nume). Piesele au ajuns exact cate trebuiau cu o singura diferenta, vreo 2, 3 dintre ele erau deteriorate din diverse motive (ambalajul pt aceste piese nu era cel mai inspirat). Dupa ce am primit piesele am contactat firma si le-am sugerat ca pe viitor sa schimbe ambalajul pentru aceste piese pentru a evita deteriorarea acestor piese pe viitor pentru alti clienti. NU numai ca mi s-a multumit pentru faptul ca am semnalat o problema dar am fost rugat sa fac niste poze a pieselor deteriorate si a ambalajului. Le-am trimis pozele pe mail si dupa 3 zile m-am pomenit cu un pachet in care imi trimisesera 3 piese intr-un ambalaj corespunzator si apoi am primit si un telefon ca sa confirm ca totul este ok. Da, am simtit ca aceasta firma este interesata de client.Ceea ce s-a intimplat cu acesti tarabagii de la Conex ma face sa inclin si mai tare in a ocoli pe viitor asa zisii comercianti care te fura sau te trateaza cu sictir.Pana la urma noi sintem cei care-i platim si mi s-ar parea normal ca sa ni se acorde atentie, nu sa fim furati la drumul mare!PS: Pt moderatori: ar fi interesant de intocmit un clasament al furnizorilor de piese in care utilizatorii forumului sa acorde calificative. Evident ca va trebui sa dam si nume. Se poate face asa ceva? NU vreau sa fac reclama, vreau doar sa oferim mai multe informatii utilizatorilor pentru a gasi cea mai buna varianta cind vine vorba de achizitionarea unor piese. Multumesc!

Link spre comentariu
Vizitator CABLAJE_IMPRIMATE

acum ceva timp cumparasem de la ei piese in valoare de 400 ron direct din magazin si cand sa plec uitasera sa imi dea cablajul imprimat de 1200 cu 1000mm si niste pensete care oricum nu le aveau in stoc dar ma taxasera pentru ele, nici cei de la adelaida nu sunt mai presus, s-au gandit ca poate imi functioneaza montajele si cu mai putine rezistente dintr-o valoare desi am fost taxat pentru cantitatea comandata de mine, si inca o chestie... "nu avem momentan cablaj imprimat dubla fatza, cand vom primi va vom trimite prin posta romana fara sa platiti taxele postale" (asa spuneau la telefon la aceeasi comanda cu rezistente lipsa, si cablajul dubla fatza promis nu l-am primit nici in ziua de azi, au trecut aproape 3 luni de atunci)...si... Mosfet cumpara de cateva sute de lei sa vezi cum alearga ca disperatele pe acolo si razi de ele, mai si zambesc la tine :ras:

Link spre comentariu

Mai de mult, acum cativa ani, cumparam si eu destul de mult de la ei. Sa zic ca am vreo 20-30 de cutii din alea in care trimmiteau.Mai mereu buseau cate ceva. O data mi-au trimis vrei 21 de contacte reed in loc de 1 cat comandasem. La urmatoarea comanda m-au taxat pentru ele. Niciodata nu stiam ce contine pachetul pentru ca nu exista vreun fel de sistem de a sti ca ce ai luat e pe stoc sau ba. Iar din magazin, foarte rar am luat, dar am verificar mereu. S-a intamplat o dat sa imi de vreo 8 rezistente in loc de 10 si i-am atras aleai atentia, mi-a zis ca ce conteaza 2 rezistente acolo ca e suma mica. Aproape ca am sarit la gatul ei: femeie, mie imi trebuie 10 si fac 2 ore pe drum pana aici, vrei sa mai vin o data pentru inca 2 ca nu esti in stare sa numeri? Alta data mi-au pus 12 bobine in loc de 2. Suma mica si aici oricum...Sa sti ca si pe acolo sunt multe magazine la care vanzatorii sunt de treaba. Poate nu au chiar atatea chestii, dar sunt. Eu de ceva timp cumpar de la cei din bannerul de sus. Nu am avut nici o problema pana acum.

Link spre comentariu

Ar fi bun un topic in care fiecare sa-si verse oful si pe baza caruia sa se faca un clasament cu magazine online (poate citesc si ei). Cu Conex-ul nu am avut probleme pina acum , numai in cazul in care nu mai au ce vreau eu m-au sunat inainte sa ma intrebe daca vreau mai putin sau altceva.Adelaiada e de coma, de regula uita sa-mi trimita toate componentele comandate , bineinteles fara sa ma anunte, si bineinteles ca nu prea raspund nici la email atunci cind i-i intreb de sanantate.Nu se poate desface coletul la posta? In cazul in care nu corespunde sa-l returnezi?TME e bun, insa al naibii de incomod pentru ca nu acepta plata la sosirea coletului, trebuie mers la banca etc... si un pic cam scump si transportul. De regula ma orientez ce vreau de la ei si comand prin alta firma din Romania, dureaza mai mult insa scap de banca...

Link spre comentariu

Daca putem face recomandari, primul magazin de pe Maica Domnului in care intru de regula e Sys...m. Au piese f ok, preturi decente, la cablaje foto chiar f decente, tanti care vinde e f politicoasa, am stresat-o de cateva ori si n-a dat niciun semn de iritare. Recent am intrat intr-un magazin mai mic tot de pe stanga, ca sa cumpar pt un amic niste piese pt un smps si am dat peste un nene care a lucrat cu smps-uri, la proiectarea/fabricatia lor, e binevoitor si da si sfaturi.

Link spre comentariu
Vizitator bender

Inca o data va multumesc pentru faptul ca ati postat si prin intermediul vostru am aflat si despre alte firme cu care nu am lucrat.Nu as fi vrut sa cumpar de la Conex pentru ca mai avusesem incidente cu ei in trecut. Ceva de genul 2 rezistente in minus fata de cat cerusem. De curand m-a rugat un vecin, o persoana mai in varsta sa incerc sa-i repar o combina mai veche Panasonic care incetase sa mai mearga. Am descoperit ca circuitul din amplificator era prajit iar circuitele de la VU-metru aveau cateva iesiri pentru leduri moarte. Daca pentru partea de audio am gasit relativ repede un inlocuitor, pentru VU-metru am cautat mai mult si fiind vorba de niste piese vechi (AN6884) singurul loc unde le-am gasit a fost la Conex. Vecinul meu a incercat si el sa ajute si s-a oferit sa mearga pina la magazine sa cumpere piesele necesare. A cumparat o parte din piese de la Syscom si apoi a traversat strada la Conex ca sa cumpere acele circuite plus alte cateva piese. Cand a venit cu piesele la mine am constat ca nu avea nici una dintre ele.Fiind vorba de 2 buc AN6884 de care aveam nevoie pt combina m-am gandit ca ar fi mai bine sa cumpere 4 bucati (cine stie ce se poate intimpla pe viitor si pina la urma nu costau mult, 2 Ron bucata; fiind piese vechi ma asteptam sa fie foarte greu de gasit). Ajuns la magazin a intrebat pe vinzator de acest chip si i s-a spus ca mai are doar 2 piese disponibile. Era bine ca gasise macar 2. I-am zis la telefon sa le ia.Pe factura i-au trecut 4 piese cumparate (desi dupa spusele vanzatorului ei mai aveau doar 2 buc disponibile!!!) iar in punga niciuna!!!Asta este Conex ... :bataie

Link spre comentariu

Cei de la Conexelectronic sunt defecti, stai si jumatate de ora pana te baga in seama, se fatzaie incredibil, un singur vanzator, un tip, e de baza acolo, femeiustile alea sunt bagatoare in seama, plus ca folosesc un limbaj de maidan, inutil sa precizez ca vorbesc la per-tu cu unii clienti, "ia la mama" "n-ai ce face cu timpul tau?te plictisesti rau, maica?"-fraze care le-am auzit spuse unui pusti de vreo 18 ani care statea la coada in fata mea. Absurdul total a fost atins intr-o zi, cand am luat pe firma componente si unelte de vreo 18 milioane, am fost tratat f. bine, dar cateva ore mai tarziu, spre inchidere, cand m-am dus sa cumpar unele maruntisuri pt. mine personal, m-au tratat cu o sila incredibila, n-apucam sa intreb de-o chestie, si-mi raspundeau"N-avem!", stupizi rau...

Link spre comentariu
Vizitator bender

Revin pentru ca s-au spus multe si s-au dat nume. Asta este, am sa intocmesc un clasament pe care sper sa-l putem actualiza in functie de experientele celor de pe forum cu firmele mentionate. Aceasta este o parere subiectiva care poate fi de folos utilizatorilor acestui forum.

 

Adelaida

- de la ei nu am cumparat (va rog pe cei care ati avut experiente cu ei sa treceti o parere care sa caracterizeze aceasta firma )

- scrieti parerile si experientele voastre

 

Conex

- daca doresti sa fii tratat cu sictir si sa fii furat pe fata, asta este locul potrivit

- scrieti parerile si experientele voastre

 

Comet

- de la ei am cumparat doar de 2 ori dar au fost ok, in sensul ca desi am cumparat multe piese au fost toate acolo si confirmau cantitatile de pe factura

- scrieti parerile si experientele voastre

 

Farnell

- am luat de la ei de mai multe ori. Una dintre cele mai profesioniste firme cu care am lucrat. Acel incident de care va spuneam cu piesele deteriorate si inlocuite de ei (100% pe cheltuiala lor) cu aceasta firma a fost.

- scrieti parerile si experientele voastre

 

TME

- de la ei nu am cumparat deloc pina acum. Cineva care a cumparat de la ei ne poate da mai multe informatii aici?

- scrieti parerile si experientele voastre

 

Syscom

- o firma de la care am cumparat de mai multe ori, cu personal serviabil si fara surprize neplacute in ceea ce priveste piesele. La fel ca si acel magazin de pe aceiasi parte cu ei despre care spunea Mosfet. stie cineva numele acestui magazin ca sa-l includem in lista?

- scrieti parerile si experientele voastre

 

Va rog sa continuam aceasta "lista" si sa adaugam si alte firme si pareri personale despre firmele amintite aici si despre altele cu care ati lucrat si pe care le-am omis.

Link spre comentariu

la conex am avut pana acum doar doua comenzi - nicio problema de raportat Adelaida- aproximativ 20-25 comenzi -fara probleme gen lipsa componente. Ceva probleme cu stocurile in anumite perioade (din circa 30 pozitii ajung cam 20)E-piese (magazinul Global de pe Str.Maica Domnului ) - 10-15 comenzi - fara probleme la produsele comandate . Sunt sunat de fiecare data pentru a confirma comanda si pentru a mi se comunica daca anumite produse nu sunt disponibile . Din pacate preturile mi se par cam mari Toate comenzile au fost facute on-line cu livrare prin posta sau curier rapid .

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări