Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

VIOTUBEAMP


Vizitator viobio

Postări Recomandate

Vizitator viobio

cu ceva timp in urma am avut ideea sa facem o mica afaceresa construim amplificatoare de chitara ,pentru buzunare romanestiprezint mai jos o clona de JCM800 2203[attachment=1]JCM2203 F.jpg[/attachment][attachment=0]JCM 2203.jpg[/attachment]in plus de original are :LOOP,LIN OUT(REGLABIL),BRIGHTeste dotata cu lampi rusesti ,nos 3*6h2p,4*6p3c-eputere 70wa fost testata ca sound de chitaristul George Patranoi(ex Taxi,Metrok,Act)a fost vinduta la Timisoaravom lucra numai la comanda ,cu avans!mai avem gata una de 50w ,mult mai sofisticata,trebuie asamblata la finalva urma :un bass de 280wuna de 18w cu el84,cleanuna de 100w cu 4el34,doua canale,traf de iesire Hammond,ecc83 Tunsgram,nospentru cei cu pretentii mari vom monta trafuri de iesire Hammond ,sunt pe stoc aceste transformatoare de iesirepreferam sa lucram cu lampi rusesti dar pentru cei cu dare de mina vom pune ce lampi doreste clientul

Link spre comentariu

Un inceput timid dar....promitator ,nu uitati pe viitor de pipping si butoane ..Chickenhead costa f. putin...totusi in cazul de fata ar merg bine( Marshall Gold).......de asemeni retainer pt finale (ca sa le tina fixe)Mici detalii care fac diferenta......... :da

Link spre comentariu
Vizitator viobio

Un inceput timid dar....promitator ,nu uitati pe viitor de pipping si butoane ..Chickenhead costa f. putin...totusi in cazul de fata ar merg bine( Marshall Gold).......de asemeni retainer pt finale (ca sa le tina fixe)Mici detalii care fac diferenta......... :da

aveti dreptate cu totul!tineti cont ca suntem in Romania si este alta putere de cumparate (pentru cumparator)si mie imi plac toate detaliile dar ridica pretul!nu mai spun cita bataie de cap este cu sasiele ,cutia ,etc,toti se vaita de bani si saracie dar nimeni nu vrea sa faca nimiceu am alte afaceri din care traiesc,asta o fac mai mult de hobbymultumesc de vizionare
Link spre comentariu

Ei,,,da!!!,devine interesant...si sar parea ca muteste...asistenta,...un demers laudabil.

salut valderama !iti respect competentza! uite o intrebare de baraj : trebuie sa calculez un traf de iesire ptr. vreo 300 watt! ptr. o statie de bass clona AMPEG astia folosesc 3x6550pe ramura ! la 650 v anodica ... da-ti si tu cu parerea merg niste gu 5o? raa... , sectiune, ...interleaving...
Link spre comentariu

Ei,,,da!!!,devine interesant...si sar parea ca muteste...asistenta,...un demers laudabil.

salut valderama !iti respect competentza! uite o intrebare de baraj : trebuie sa calculez un traf de iesire ptr. vreo 300 watt! ptr. o statie de bass clona AMPEG astia folosesc 3x6550pe ramura ! la 650 v anodica ... da-ti si tu cu parerea merg niste gu 5o? raa... , sectiune, ...interleaving...
pentru 6x6550 , din calcule ar fi raa.1,6k
Link spre comentariu
Vizitator viobio

mai precis...1,7k pt 6x 6550...sectiune 32,3cm

si mai precis are 1,9k ,Hammond 1650wpentru 280w,Ua 650v6 58816 EL346 6550B6 KT886 6L6GCvom face proba cu 3 trafuri,unu original,unu calculat de vaska2222,unu calculat de mine si facut de djDog,cu tola lui
Link spre comentariu

salut valderama !...uite o intrebare de baraj : trebuie sa calculez un traf de iesire ptr. vreo 300 watt! ... da-ti si tu cu parerea merg niste gu 50? raa... , sectiune, ...interleaving...

GU50 are panta cam mica sint ceva mai puturoase(ar trebui sa AVETI tensiune de atac destul de mare pe g1 la GU50) dar daca ati folosi tot 3xGU50 pe ramura si ati mentine tensiunea de anod la 650v aveti nevoie de un Raa situat intre 2k8-3k2(pentru 650v Ua),... trebuie acordata oarecare atentie la alimentarea g2 pt gu50(pt a nu depasi puterea disipata G2) atuci cind anodul se afla alimentat la 650v,ar trebui mers undeva 250v pina la 300v max. pe g2...functie si de tensiunea de negativare fixa folosita,...curentul de mers in gol prin anodul fiecarei lampi GU50 ar fi recomandat sa fie situat in plaja 30-35mA...referitor la sectiune cu cit mai mare cu atit mai bine preferabil 35-40 cm patrati pt FeSi(transformatorul de iesire relativ usor de realizat se poate bobina si la mina pt aceasta sectiune si acest Raa...avind in vedere sectiunea conductorilor de bobinaj rezultata din calcul...intretesut desigur,preferabil carcasa doi galeti) pt materiale mai bune poate fi mai mica...ceva sursa de inspiratie ar fi si aici viewtopic.php?f=28&t=43647&start=0
Link spre comentariu

salut valderama !...uite o intrebare de baraj : trebuie sa calculez un traf de iesire ptr. vreo 300 watt! ... da-ti si tu cu parerea merg niste gu 50? raa... , sectiune, ...interleaving...

GU50 are panta cam mica sint ceva mai puturoase(ar trebui sa AVETI tensiune de atac destul de mare pe g1 la GU50) dar daca ati folosi tot 3xGU50 pe ramura si ati mentine tensiunea de anod la 650v aveti nevoie de un Raa situat intre 2k8-3k2(pentru 650v Ua),... trebuie acordata oarecare atentie la alimentarea g2 pt gu50(pt a nu depasi puterea disipata G2) atuci cind anodul se afla alimentat la 650v,ar trebui mers undeva 250v pina la 300v max. pe g2...functie si de tensiunea de negativare fixa folosita,...curentul de mers in gol prin anodul fiecarei lampi GU50 ar fi recomandat sa fie situat in plaja 30-35mA...referitor la sectiune cu cit mai mare cu atit mai bine preferabil 35-40 cm patrati pt FeSi(transformatorul de iesire relativ usor de realizat se poate bobina si la mina pt aceasta sectiune si acest Raa) pt materiale mai bune poate fi mai mica...ceva sursa de inspiratie ar fi si aici viewtopic.php?f=28&t=43647&start=0
mersi pentru sfaturi atit tie cit si lui gabriele , am sa ma consult cu viobio, si practic verdictul il va da BORO basistul de la IRIS in legatura cu ce traf ..va suna mai aproape de adevar..
Link spre comentariu

Eu zic, ca la GU50 trebuie tensiuni ceva mai mari. Pe la 800V ar fi o solutie practica. Radioamatorii le folosesc si la 1000V.Unii le maresc si tensiunea de ecran de la 240..250V pe la 270V. Cred ca asta nu e bine pentru o scula care sa reziste in timp. De asemeni puterea disipata peste 40W pe tub nu este recomandata din aceleasi motive. Daca se folosesc la tensiune mai mica (500..700V), pentru a scoate putere, este nevoie de lucrul cu curenti de grila si din aceasta cauze se complica driverul pentru un atac adecvat. Eu am verificat cu programul lui Karpov si la 800V cu doua lampi PP (clasa AB, Igol=30mA), rezistenta Raa optima este 10K, pentru cele mai mici distorsiuni, in special la joase. Puterea, tot in acest caz, este pe la 90W, cu toate datele de catalog la limita, chiar putin peste la Pdisipata.

Link spre comentariu

Am ceva dubii in cea ce priveste GU50 ...la capitolul fiabilitate (fixare mecanica ,vibratii.......)de obicei head-urile se pun pe boxe si totul vibreaza .... :nebunrau: ar trebui niste socluri cu retainer ....(mai mult costa acestea decit lampile :rade: ) si ...ventilatie fortata care se poarta dealtfel si la modelele consactate(unele)

Link spre comentariu

Ei,,,da!!!,devine interesant...si sar parea ca muteste...asistenta,...un demers laudabil.

salut valderama !iti respect competentza! uite o intrebare de baraj : trebuie sa calculez un traf de iesire ptr. vreo 300 watt! ptr. o statie de bass clona AMPEG astia folosesc 3x6550pe ramura ! la 650 v anodica ... da-ti si tu cu parerea merg niste gu 5o? raa... , sectiune, ...interleaving...
Frumoasa realizare si o indrazneata initiativa,mai ales pentru "patria" noastra,felicitari!Va rog sa-mi iertati deranjul dar mi-am permis sa calculez si eu un traf pentru proiectul d-voastra; cam astea sunt datele pentru un Raa=1700 ohm/Ua=580-650V/ secundar pt 4-8 ohm. si tuburi 6x6550 merg si GU50 dar cu specificatile colegilor,mai ales pentru Ug2,cred ca mult mai bine ar merge G807.
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări