Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

USBasp


Postări Recomandate

Multumesc Nico!

E o problema care ma sacaie de cateva zile. Postul de pe Edaboard l-am citit si cred ca asta-i problema. Din pacate nu am inca un tool sa pot scrie ATmega8a de pe USBasp. 

Acest chip e SMD si poate fi scris numai pe SPI (bine ca au pus un jumper pentru asta). Putea sa fie selfprogrammed dar cine a dezvoltat firmware nu a facut asta. Am incercat pe un paralel (am un i5 cu lpt1 si un serial pe placa) dar n-am reusit pentru ca si acolo e o buba. Foarte interesant, ISP programmer nu are acces la pinii LPT, desi un programel pentru verificarea pinilor din paralel o poate face. Ceva se rupe intre program si driverul de paralel. Prea complicat sa pricep si sa repar ceva!

Asa ca o sa-mi fac o unealta pentru serial, sau pana la urma mai cumpar un USBasp cu care sa descarc firmware (precizat acolo pe EDA) pentru microcontrollere din familia AT98S in USBasp pe care-l am.

Nu prea mai sunt utilizatori de 8051, dar mie-mi place AT89S8253 si continui sa-l utilizez, precum si frati de-ai lui mai mici. Am mai multe proiecte care merg foarte bine cu el si o platforma uVision de la Keil cu care m-am obisnuit.

Link spre comentariu

Apreciez safurile voastre!

Intradevar, trebuie sa pun firmware ala, de la XAN77, pentru AT89S in ATmega8a din USBasp. Am incercat cu un FT232RL sa fac asta ca si cand ar fi o comunicatie seriala a Progisp(alta varianta de ISP) catre ATmega8a. Prima observatie e ca nu merge, mesajul e ca nu recunoaste ATmega.

M-am uitat cu osciloscopul si am vazut ca exista semnalele MOSI, SCK si RESET. Microcontrollerul nu raspunde pe pinul de MISO! Am incercat cu clock-ul cel mai mic, acelasi comportament.

Nico, USBasp nu are mecanismul de selfprogramming. Jumperul ala pune pinul RESET de a fi manipulat de pe conectorul ISP. Adica in loc sa programeze ceva, permite sa fie programat din acelasi conector. Cum pui jumperul, nu mai raspunde pe USB. Asa ca n-am facut nici un pas!

Link spre comentariu

Mai am o problema pe care nu mi-o explic (nu sunt un maestru Windows!).

Am pe PC instalat Win10 si pana in primavara Programer ISP (Adam Dybkowski) mergea superfast! Dintr-o data nu a mai mers si am folosit pentru download un laptop cu XP cu acelasi program. Cum acum, mi-am propus sa le unific pe desktop (chiar am de gand sa finisez ceva si am nevoie de interactiune) am observat ca nu mai merge (poate am mai facut si eu ceva?). Asa, m-am decis sa fac sa mearga USBasp (l-am cumarat de la un targ din HA) pentru programare AT89S.

 

Pentru a verifica LPT am descarcat de pe internet un programel care, cu un click pe o macheta de pe monitor vezi ce-i in conector. Am constatat ca pe osciloscop (se putea si cu un voltmetru) ca nivelele se modifica daca eu dau un click pe fiecare pin precum si ca pe ecran se vad nivelele ce le setez eu pe conectorul LPT, adica receptioneaza ceea ce-i prescriu cu o sarma pe pini (setati ca intrari).

Daca incerc sa folosesc programul SPI, nu se misca nivelul la pinii folositi, adica nu vad semnalele ISP, MOSI, SCK si RESET ca ar functiona. Firesc, nici microcontrollerul nu raspunde cu MISO.

Chestiunea pe care nu o inteleg e ca nu stiu unde se rupe filmul? Deci LPT e bun (l-am suspectat ca e distrus) ca-l misca programelul de verificat (probabil actioneaza la nivel apropiat de conector), dar programul ISP nu-l deranjeaza deloc (pe conector). Grea problema, si nu stiu unde sa actionez!

Link spre comentariu

Poate spun prostii dar cred că problema e cea clasică de care ne-am lovit cînd am trecut de la win98 la xp, accesul la porturi nemaifiind așa ușor și direct ca înainte. Pe vremea cînd foloseam lpt parcă instalam un driver ce facilita accesul la lpt. Am gugălit un ic și văd că există drivere pentru winxp,vista,7,8,10. Poate încerci și așa.

Link spre comentariu

Poate spun prostii dar cred că problema e cea clasică de care ne-am lovit cînd am trecut de la win98 la xp, accesul la porturi nemaifiind așa ușor și direct ca înainte. Pe vremea cînd foloseam lpt parcă instalam un driver ce facilita accesul la lpt. Am gugălit un ic și văd că există drivere pentru winxp,vista,7,8,10. Poate încerci și așa.

Bineinteles ca n-am stat de lemn Tanase! :-)

Am inrosit Google si am vazut tot felul de stupizenii! De cate ori incerc sa schimb driverul imi spune ca e buna ala care e si nu-l schimba. Eu cred ca in urma unui update s-a stricat treaba, dar cum n-am avut puncte de restaurare n-am putut face nimic. Pana la urma, intrebarea e cum de LPT se poate manevra de vrejul ala de programel iar programul ISP, nu! Poate mai sunt ceva DLL care impideica buna desfasurare...

Altfel mi-e cam teama sa lansez tot felul de programe si sa mai transfer ceva gunoaie in PC. Am unele experiente neplacute in acest sens.

 

Revenind la chestiunea mea, nu inteleg de ce ATmega nu raspunde cu MISO, desi conditiile sunt corecte (RESET, MOSI, SCK). Deja am comandat un alt USBasp similar si ma astept ca si la asta sa nu raspunda asta pe care-l am. Nu-mi raspunde la simpla comanda de verificare a semnaturii, nu mai spun de alte comenzi! 

Link spre comentariu

Apreciez safurile voastre!

Intradevar, trebuie sa pun firmware ala, de la XAN77, pentru AT89S in ATmega8a din USBasp. Am incercat cu un FT232RL sa fac asta ca si cand ar fi o comunicatie seriala a Progisp(alta varianta de ISP) catre ATmega8a. Prima observatie e ca nu merge, mesajul e ca nu recunoaste ATmega.

M-am uitat cu osciloscopul si am vazut ca exista semnalele MOSI, SCK si RESET. Microcontrollerul nu raspunde pe pinul de MISO! Am incercat cu clock-ul cel mai mic, acelasi comportament.

Nico, USBasp nu are mecanismul de selfprogramming. Jumperul ala pune pinul RESET de a fi manipulat de pe conectorul ISP. Adica in loc sa programeze ceva, permite sa fie programat din acelasi conector. Cum pui jumperul, nu mai raspunde pe USB. Asa ca n-am facut nici un pas!

E un fel de a spune "self-programming". Restul este corect. Acum te intreb: ai respectat succesiunea pasilor din link-ul pe care l-am postat si ai folosit si softul cu pricina (serjtag)? Pun intrebarea pentru ca daca respecti cu exactitate pasii vei putea programa Atmega8 cu succes (eu am facut-o de mai multe ori, fara rateuri).

Cand ai folosit FT232RL ai instalat si driver-ul pentru acest integrat? Ai facut setarile corecte in GUI avrdude (cel din link)?

Cand

Link spre comentariu

Nico, fii sigur ca stiu ce spun! USBasp nu are nici un FT232RL, USB este conectat, pur si simplu, direct in ATmega8a! Asa ca, programarea se poate face numai pe conectorul ISP, conectand un jumper. Am reusit sa iau legatura cu ATmega prin intermediul unui FT232RL, existent intr-o modernizare a mea pentru comanda unui TS2000, numai cu Pony Prog, numai dupa ce am inversat toate semnalele, mai putin RESET.

Maine am sa downloadez firmware in USBasp, dupa ce ma lamuresc cu fuse-bits.

 

Pana una alta cunosc RT232RL, ca pe buzunarul meu. Stiu sa-l configurez si intern. Am impresia ca ma crezi chiar un novice in domeniu, ceea ce n-ar fi rau, m-as simti mai tanar. :-) Altfel, puteai sa-mi dai niste sfaturi practice, ca de rascolit internetul sunt in stare si eu. Mersi oricum!

 

Am reusit sa downloadez si firmware in AT89S8253 folosind aceeasi configuratie pe serial   (PonyProg, FT232RL), dar constat ca este destul de lent, mult mai lent fata de ISP Programmer pe LPT in XP.

Link spre comentariu

Daca citeai cu atentie postarile mele ai fi inteles ca ma refer la chip-ul FT232RL de pe placa Arduino si ca, folosind softul din link-ul postat, impreuna cu toate indicatiile din acel site, ai fi putut sa iti (re)programezi Atmega 8 montat pe programatorul USBasp (despre care niciodata nu am afirmat ca ar avea FT232 RL montat pe el).

Cat priveste celelalte sfaturi si intrebari, acestea vin din experienta mea cu Win 10/64 bit. Pe viitor asigura-te ca citesti si intelegi ceea ce scriu pentru a nu ajunge la astfel de situatii.

Link spre comentariu

Te rog sa recitesti cu atentie postarea #217. Si apoi sa-ti revizuiesti atitudinea. Am fost si sunt politicos,dar se pare ca nu apreciezi sfaturile. Nu-i nimic, genul asta de atitudine m-a determinat sa am semnatura pe care o am.

Sigur, ti-am multumit! M-a nemultumit ca trebuia sa urmaresc nustiu ce pasi, de parca mi-ai fi spus ceva la obiect, pe un ton nepotrivit! Daca chiar vrei sa ajuti pe cineva, citeste mai intai care-i problema, iar daca ai nelamuriri, intrebi si pe urma vii cu un sfat concret. Nu e productiv, de ex. sa spui, citeste legea nr. , vezi ce scrie la articol, etc. Daca chiar stii care-i problema, enunti direct ceva (adica spui ce-i la articolul, comentezi, etc.). 

Link spre comentariu

1. Ti-a dat un link unde gaseai rezolvarea.

Asta ca sa nu umple aici topicul de solutii peste solutii.

2. Cel mai simplu se reprogrameaza cu un USB-ISP identic. Ba, le poti reprograma pe rind, intii unul pe post de programator, al doilea, cu jumper setat, pe post de pacient. Apoi, inversezi rolurile.

3. Daca nu si nu (desi un USB-ISP e ieftin), poti folosi PonyProg cu un cablu paralel, exista o schema pe undeva.

Ori asta http://www.lancos.com/e2p/betterSTK200.gif

ori asta din attach. Eu recomand R=10-330 ohm. Cu 1K posibil sa dea rateuri.

 

PonyProg2000.exe".- Select "Setup->Interface setup...". Alegi PARALEL si acolo sub paralel AVR ISP I/O

LPT1 sau ce LPT e conectat.. Probe...La probe trebuie sa fie OK. Daca nu, nu insista sa programezi. Pina nu-ti raspunde la Probe, ceva e in neregula.

LPT tau trebuie sa fie setat ECP_ESP...vezi prin BIOS..

- Select "Setup->Calibration" , Click "Yes".

 

Am folosit ambele metode. Prima cu mai multe USB_ISP, a mers pe majoritatea. Unul singur am avut care n-a mers, cred ca o buba prin placa sau schema putin modificata. L-am lasat balta (am scris citeva pagini mai inainte. N-a mers nici cu Atmega8 preprogramat afara, pe un adaptor).

Iar Pony cu un cablu paralel..de multe ori pe un alt tip de atmega.

post-174824-0-27477800-1476813497_thumb.jpg

Editat de diaconuliviu
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări