Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

TAURUS Transceiver


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 160
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Am inceput la reglaje. Intrebare: ce microfon folositi la el? Eu am incercat cu o casca telefonica (ar trebui sa scoata destul semnal), dar osciloscopul nu-mi arata nimic la iesirea din 741. In alta ordine de idei, semireglabilul ala de 1M.... e musai de 1M? Ce face el acolo? N-am mai lucrat cu 612 pana acum.Multumesc de ajutor.

Link spre comentariu

Salut domnule inca nu am construit taurus am fost cu alte ocupatii dar va zic daca vredeti ca amplificarea la microfon este prea mica mariti rezistenta de 10Kilo dintre pinul 6 si semireglabilul de 47K la 33Kilo ohm refaceti reglajul de amplificare din semiregalbilul de 47Kilo amplificarea minima va fi de cel putin 47 de ori si maxim de 94ori fata de semnalul livrat de microfonul dinamic.Din semiregabilul de 1Mega ohm se face reglajul pentru atenuarea purtatorii practic se pune la masa intrarea de microfon.Cu o sonda de radiofrecventa va puneti direct pe pinul 5 de la NE612 sau cu osciloscopul practic trebuie sa atenuati purtatoarea.Urmatorul reglaj ar fi trimerul pus in paralel pe L4 acela este un filtru ce trebuie acordat in mijlocul benzii care doriti sa lucrati, practic se va introduce semnal audio 1Khz sinus cu un generator in 741 in loc de microfon. Din trimerul pus in paralel pe L4 se va face acordul pentru un maxim de semnal amplitudine ( a se vizualiza cu sonda de RF pe colectorul lui 2n3904 sau cu osciloscopul )Mai exista un reglaj inca un trimer inainte de prefinal din ala iara se trage pentru a obtine un maxim de putere.PS: abia astept si eu sa fac taurus sa vad cum merge :)73 2mho!

Link spre comentariu
  • 2 luni mai târziu...
  • 1 an mai târziu...
  • 1 an mai târziu...
  • 1 an mai târziu...

Salutare, daca tot eu am fost omul care a facut furori dupa acest tauras, am ajuns si la partea de asamblare a emisiei sper ca intr-o saptamana sa-i dau drumu in 80m sa fac cateva proble si in TX :d

http://i157.photobucket.com/albums/t71/ ... e94344.jpg

Initial am facut cu filtru pe 4.43Mhz si avea foarte multe cuie armonici de la televizoarele oameniilor, am schimbat intermediara cu 8.86723 aici s-a mai schimbat intre timp treburile ca oamenii numai au televizoare care ai mai aiba cristale de 8.867...:)

Detalii pentru oscilator 5.6uH bobina sub forma de rezistenta, condensator de 100PF paralel cu bobina, si in loc de condensatorul trimer s-a montat un condensator fix de 33PF , ambii stiroflex, apoi i-am ceruit :101

Aceste date sunt pentru banda de 80m si avand intermediara pe frecventa 8.86723Mhz

Link spre comentariu
  • 3 luni mai târziu...
  • 9 luni mai târziu...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări