Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Apa distilata


Vizitator anonim1003

Postări Recomandate

Vizitator anonim1003

Apa distilata se obtine din fierberea apei de la robinet intr-un vas din sticla termorezistent.Depozitarea se face de asemenea tot intr-un vas din sticla inchis etans.NU fierbeti apa intr-un vas din metal deoarece,la racire,apa nu va fi distilata,ci doar apa fiarta si racita,dar cu mai putine impuritati.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 43
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

P?i...numai ap? distilat? nu este aia :cry: ...este fiart? ?i r?cit?.. :sparge: ( la o adic? ai putea s? o folose?ti ?i pe aia...în lips? de altceva mai bun în anumite locuri )...Apropoo...?tii cumva ce înseamn? distilare...nu neap?rat a apei ? :aut:

Link spre comentariu
Vizitator anonim1003

Am vazut cum arata un distilator de apa si nu mi s-a parut prea mare inginerie la el.Este un vas mare de sticla(acvariu) prin care este se circula apa.Printr-o parte intra apa de la robinet,este incalzita pana la fierbere(peste 100 grade Celsius),iar dupa asta,prin alta parte,dupa ce trece printr-un refrigerent, curge intr-un recipient de sticla curat.Important este ca apa care intra si care iese din "acvariu" sa nu intre in contact cu ceva metalic sau de alta natura.

Link spre comentariu

Am vazut cum arata un distilator de apa si nu mi s-a parut prea mare inginerie la el.

Este un vas mare de sticla(acvariu) prin care este se circula apa.Printr-o parte intra apa de la robinet,este incalzita pana la fierbere(peste 100 grade Celsius),iar dupa asta,prin alta parte,dupa ce trece printr-un refrigerent....(?i ce oare trece prin refrigerent ?) , curge intr-un recipient de sticla curat.

Important este ca apa care intra si care iese din "acvariu" sa nu intre in contact cu ceva metalic sau de alta natura.

Deci în mare cam ?tii despre ce este vorba....totu?i s? te corectez pu?in....Apa se aduce la punctul de fierbere... (care în func?ie de cât de pur? este, poate s? difere de cei 100 grade Celsius ) într-un recipient, din care VAPORII OB?INU?I PRIN FIERBERE sunt trecu?i printr-o SERPENTIN? ( RETORT? ) r?cit?. Vaporii din fierbere sunt iar condensa?i ?i uite c? am ob?inut ap? distilat?...?i nu numai...?i altceva se mai poate ob?ine.... :bere: iar la faptul c? ?ii neap?rat ca vaporii de ap? s? nu intre în contact cu altceva decât sticl? înainte de condensare TOTAL gre?it...mai caut? ?i tu...Pa ?i noroc...
Link spre comentariu
Vizitator catalin_gym

Stati putin...apa dedurizata nu este acelasi lucru cu apa distilata?Va intreb deoarece noi am avunt o tema de laborator in care trebuia sa obtinem apa dedurizata iar principiul era mai mult decat a evapora apa,noi foloseam o instalatie cu rasini schimbatoare de ioni.Poate pe moment fac confuzie intre apa dedurizata si apa distilata

Link spre comentariu
  • 4 luni mai târziu...

Stati putin...apa dedurizata nu este acelasi lucru cu apa distilata?Va intreb deoarece noi am avunt o tema de laborator in care trebuia sa obtinem apa dedurizata iar principiul era mai mult decat a evapora apa,noi foloseam o instalatie cu rasini schimbatoare de ioni.Poate pe moment fac confuzie intre apa dedurizata si apa distilata

Apa distilata se obtine prin distilare;fierbere>vaporizare>condensare.Apa dedurizata se obtine prin tratare cu/prin rasini schimbatoare de ioni-in cazul tau.Apa demineralizata se obtine prin tratare/trecere prin rasini schimbatoare de ioni si poate fi utilizata in toate domeniile mai putin cel medical(ar mai trebuii distilata dupa demineralizare )Reclamele de la calgon se refera de fapt la un produs care duce la precipitarea carbonatilor si bicarbonatilor de Ca si Mg care da duritatea temporara
Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

Faceti confuzie intre apa dura si apa dedurizata .Apa dedurizata este apa care nu contine apa grea ,adica acea apa folosita la centralele nucleare .Apa grea are punctul de ferbere mai mare decat apa distilata obisnuita ,iar atomul de hidrogen este un izotop al hidrogenului care se numeste deuteriu .Pentru a obtine apa grea sau dedurizata prin distilare trebue facuta o distilare fractionata adica racirea vaporilor de apa se face in trepte de temperatura ,adica vapori de apa se racesc pana la aproape 100 de grade unde apa grea devine lichida iar vapori care au inca temperatura de 100 de grade trec mai departe si sant raciti in alt racitor sub 100 de grade unde devin lichid adica apa dedurizata .

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări