Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Servo motor


Vizitator eulbv

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 20
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Pinii sunt controlati "manual", nu in hardware (pulsurile sunt generate prin comenzi in isr):

    if( SERVO_INDEX(timer,Channel[timer]) < ServoCount && SERVO(timer,Channel[timer]).Pin.isActive == true )
      digitalWrite( SERVO(timer,Channel[timer]).Pin.nbr,LOW); // pulse this channel low if activated
...
    if(SERVO(timer,Channel[timer]).Pin.isActive == true)     // check if activated
      digitalWrite( SERVO(timer,Channel[timer]).Pin.nbr,HIGH); // its an active channel so pulse it high

Timer-ul trebuie sa fie suficient de "mare" ca sa poata genera cele 20 ms pauza *) => e folosit un timer pe 16 biti:

 Servo.cpp - Interrupt driven Servo library for Arduino using 16 bit timers- Version 2
 Copyright (c) 2009 Michael Margolis.  All right reserved.

*) Cel putin asa cred.

Editat de Liviu M
Link spre comentariu

Nu stiu, ca nu prea stiu ce pot atmelele, dar poti sa socotesti si sa vezi.
Iei frecventa ceasului, 20 ms perioada PWM, eventualele prescalere/postscalere si vezi daca numarand pana la 255 (8 biti) poti "acoperi" cerintele. Daca da, merge, daca nu, ghinion.

Editat de Liviu M
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări